EU Jamstvo za svako dijete: Prekidanje kruga nepovoljnog položaja najranjivije djece
Faza III pripremnih aktivnosti za Jamstvo za svako dijete
- Dostupni jezici:
- Hrvatski
- English
Faza III Jamstva za svako dijete - polazišne osnove:
Jedno od petero djece u Europskoj uniji u ovom trenutku živi u uvjetima u kojima ne mogu ostvariti svoj puni potencijal, a otežan im je i pristup osnovnim uslugama kao što su zdravstvena zaštita i obrazovanje te prilikama za sudjelovanje.
Siromaštvo i socijalna isključenost u djetinjstvu mogu utjecati na djecu za čitav život te ugroziti njihovo zdravlje, obrazovanje i izglede za ostvarivanje prihoda u budućnosti te mogućnost da ostvare svoj puni potencijal u odrasloj dobi. Siromaštvo i socijalna isključenost mogu dovesti do međugeneracijskih ciklusa nepovoljnog položaja, posebno za djecu iz najranjivijih skupina. Europske države ulažu napore da odgovore na potrebe najranjivije djece, osobito djece s teškoćama, djece koja žive u osjetljivim obiteljskim situacijama, djece koja su u institucionalnoj skrbi te djece migranata i izbjeglica. Ovaj ozbiljni problem trenutno dodatno pogoršava pandemija bolesti COVID-19.
„Jamstvo za svako dijete“, inicijativa je Europske komisije pokrenuta s ciljem da najranjivija djeca u Europskoj uniji imaju pristup zdravstvenoj zaštiti, obrazovanju, uslugama skrbi za djecu, adekvatnim uvjetima stanovanja i kvalitetnoj prehrani. Konačni cilj je osigurati progresivnu realizaciju dječjih prava u Europi.
Europska komisija, u partnerstvu s Regionalnim uredom UNICEF-a za Europu i Središnju Aziju (ECAR), provodi Fazu III Pripremnih aktivnosti za Jamstvo za svako dijete kako bi dokazala ostvarivost Jamstva za svako dijete u sedam odabranih država članica EU-a.
24-mjesečni pilot program „Testiranje Jamstva za svako dijete u državama članicama EU-a“ doprinijet će razvoju okvira Jamstva za svako dijete na razini EU-a te predstaviti inovativne pristupe i razviti nacionalne akcijske planove za smanjenje dječjeg siromaštva i rješavanje sustavnog nepovoljnog položaja djece u sedam država članica: Bugarskoj, Hrvatskoj, Njemačkoj, Grčkoj, Italiji, Litvi i Španjolskoj.
1 od 5 djece u EU živi u siromaštvu.
Cilj Jamstva za svako dijete je prekinuti međugeneracijski krug siromaštva i isključenosti.
Glavni rezultati Faze III Jamstva za svako dijete:
1. Nacionalni akcijski planovi koji će se baviti problemima dječjeg siromaštva i socijalne isključenosti razvijaju se na temelju sveobuhvatnih aktivnosti i politika te dubinske analize. Nacionalni akcijski planovi poslužit će kao model za provedbu Jamstva za svako dijete u drugim državama članicama EU-a.
2. Inovativni modeli usluga i intervencija zasnovani na dokazima se također razvijaju, provode i procjenjuju kao konkretne strategije za pristup najranjivijoj djeci.
3. Operativni okvir Jamstva za svako dijete na razini EU-a bit će razvijen, provjeren i preporučen Komisiji u svrhu prikupljanja informacija o provedbi Jamstva za svako dijete u državama članicama EU-a. Poslužit će i za praćenje napretka i ishoda od strane Komisije i država članica. Ovaj će okvir uključivati uobičajene i usporedive pokazatelje, što uključuje i one specifične za pojedine zemlje, a koji će biti objedinjeni s ukupnim rezultatima. Sadržavat će preporuke za jačanje nacionalnih ureda za statistiku i podatkovnih sustava, kao i „modele“ Nacionalnih akcijskih planova za suzbijanje dječjeg siromaštva i socijalne isključenosti.
Jamstvo za svako dijete u Hrvatskoj

U Hrvatskoj je cilj posebnih intervencija u okviru Faze III Jamstva za svako dijete osigurati pristup integriranim, multidisciplinarnim, adekvatno podržanim i adekvatnim uslugama podrške u zajednici. To uključuje podršku obiteljima, usluge predškolskog odgoja i obrazovanja te usluge rane intervencije u djetinjstvu za djecu i njihove obitelji koji žive u nepovoljnim uvjetima (što uključuje obitelji koje žive u siromašnim kućanstvima, djecu i obitelji romske nacionalne manjine) i djecu s teškoćama u Međimurskoj županiji.

2 CILJNE SKUPINE: djeca s teškoćama i djeca koja žive u osjetljivom obiteljskom okruženju
1 ŽUPANIJA: Međimurje - 7 općina
3 PODRUČJA: Integrirane usluge zaštite djece i podrške obiteljima, Usluge rane intervencije, Pristup kvalitetnom predškolskom odgoju i obrazovanju
Integrirane usluge zaštite djece i podrške obiteljima |
Kvalitetni predškolski odgoj i obrazovanje |
Usluge rane intervencije | Koordinacija na lokalnoj razini |
Što: Najranjivija djeca i njihovi roditelji i skrbnici (uključujući djecu i obitelji romske nacionalne manjine) imaju pristup integriranim uslugama zaštite djece i podrške obiteljima koje omogućuju prevenciju, ranu identifikaciju, preporuke i pružanje usluga u skladu s najboljim interesom djeteta. To će uključivati i pružanje podrške odabranim općinama kod osnivanja resursnih centara u zajednici kao i pružanje podrške lokalnim vlastima i pružateljima usluga u razvijanju njihovih kapaciteta. |
Što: Sva ranjiva djeca (uključujući djecu romske nacionalne manjine, djecu s teškoćama i djecu koja žive u osjetljivim obiteljskim situacijama) imaju pristup kvalitetnom predškolskom odgoju i obrazovanju, s ciljem sprječavanja socijalne isključenosti i ranog napuštanja školovanja. To će uključivati jačanje kapaciteta stručnjaka u sustavu predškolskog odgoja i obrazovanja, ali i roditelja, otvaranje novih ustanova te razvoj regulatornog okvira za lokalne vlasti. |
Što: Djeca najmlađe dobi s razvojnim odstupanjima ili u riziku od razvojnih odstupanja i djeca s teškoćama te njihove obitelji imat će bolji pristup integriranim i koordiniranim uslugama rane intervencije u djetinjstvu kojima se pravovremeno i adekvatno rješavaju njihove razvojne potrebe. To uključuje pružanje koordiniranih i integriranih kvalitetnih usluga rane intervencije u djetinjstvu, jačanje znanja i vještina stručnjaka iz zdravstvenog, obrazovnog sektora i sektora socijalne skrbi, podršku roditeljstvu i poboljšano prikupljanje podataka. |
Koordinacija: |
Gdje: Međimurska županija | Gdje: Međimurska županija | Gdje: Međimurska županija | |
Ostvareni napredak: Centru za socijalnu skrb Čakovec, Podružnici Obiteljski centar pružena je podrška u razvoju dodatnih kapaciteta. Tako je trenutno 117 korisnika sudjelovalo u programima podrške roditeljstvu. Razvoj kapaciteta i osnaživanje stručnjaka u centrima za socijalnu skrb: u tijeku su prilagodba i razvoj materijala za edukaciju, uključujući superviziju i osnivanje međusektorskih timova. |
Ostvareni napredak: Edukacija „Persona Doll“, održana je online zbog pandemije bolesti COVID-19. Cilj ove metode je osnažiti edukatore da mogu potaknuti djecu najmlađe dobi iznositi ideje, iskustva i osjećaje u sigurnom prostoru. Ispituju se i mogućnosti te načini pružanja usluga pomoću mobitela kako bi se moglo doprijeti do djece tijekom pandemije. | Ostvareni napredak: U tijeku je analiza usluga rane intervencije u djetinjstvu i ranog razvoja za djecu najmlađe dobi te razvoj integriranog Akcijskog plana odnosno okvira za ranu intervenciju u djetinjstvu za Međimursku županiju. Županija je osnovala međusektorsku radnu skupinu zaduženu za ranu intervenciju u djetinjstvu koja će provoditi nadzor pilot provedbe ovih usluga. U tijeku je i pilot provedba usluga u suradnji s Međimurskom udrugom za ranu intervenciju u djetinjstvu - MURID. |
©UNICEF, 2021. „Informacije i stavovi sadržani u ovom članku pripadaju autorima i ne odražavaju nužno službeno stajalište Europske unije. Niti institucije ni tijela Europske unije, niti bilo koja osoba koja djeluje u njihovo ime ne mogu se smatrati odgovornima za upotrebu informacija sadržanih ovdje."