„Mateo je inteligentan dječak koji se brzo i lako prilagodio u školi“
Podrška stručnjaka od najranije dobi ključna je za djecu s teškoćama
- Dostupni jezici:
- Hrvatski
- English
„Mateo je izvrstan“, govore nam u glas učenici 2.D razreda u Prvoj osnovnoj školi Čakovec. Sedmogodišnjeg Matea svi hvale kao dobrog i pametnog dječaka, a upoznali smo ga prije dvije godine u Dječjem vrtiću „Dječja mašta“ u Čakovcu, gdje je vrlo brzo nakon upisa, tada u jaslice, otkriveno da ima oštećenje sluha. Zahvaljujući međusektorskoj suradnji te podršci stručnjaka, Mateo je dobio dijagnozu te pomoć koja se nastavila i dalje kroz njegov život i život njegove obitelji. U međuvremenu je upisao školu u kojoj se izvrsno snašao, ponajprije zahvaljujući pomoći svoje dugogodišnje stručne komunikacijske posrednice, prevoditeljice znakovnog jezika, koja mu pomaže u praćenju nastave, ali i podršci učiteljice i prijatelja iz razreda.
Mateova učiteljica Tanja Žganec njegov je razred preuzela ove školske godine, i iako se prvi put u svom radu susreće s učenikom koji ne čuje, kaže da polako uči znakovni jezik te uspješno komunicira s Mateom.
„Naravno, bez pomoći njegove prevoditeljice bi to bilo nemoguće, zahvaljujući njoj nisam morala posebno prilagođavati nastavu. Kada sam prije nekoliko mjeseci došla u školu oni su funkcionirali kao jedan razred. Djeca ne poznaju velike granice u jeziku, pa ni u znakovnom jeziku. Oni vrlo brzo pronalaze način kako komunicirati. Mateo je vrlo topla osoba on jedan od njih i tako funkcioniraju, kao cjelina“, ističe učiteljica Tanja Žganec. Mateo je, nastavlja, veseo učenik koji uživa u radu.
„Mateo je vedra osoba. On je intelektualno jako dijete tako da doista u školovanju nema problema“, naglašava Žganec.
Stručna komunikacijska posrednica Tatjana Trupković s Mateom je od njegove treće godine.
„Mateo mi je prirastao srcu od početka, baš smo se povezali. Stvarno je super dječak. Nisam očekivala da će se tako brzo i lako prilagoditi školi, ali gradivo shvati odmah, koncentriran je na nastavi, uvijek sve riješi među prvima, s ispitima isto nema problema nikakvih, ima dobre ocjene“, kaže te dodaje kako im najveći izazov trenutno predstavlja engleski jezik jer mu ga ona mora prevoditi na hrvatski znakovni jezik, pa to traje malo dulje nego kad prolaze predmete na hrvatskom jeziku.
Svaki dan Matea dočeka na ulazu u školu kako bi ušli zajedno.
„Potičem ga na pozdravljanje sa svim djelatnicima škole i učenicima. Ako imamo glazbeni sviramo na različitim instrumentima dok ostali pjevaju – to voli, jako voli udaraljke; visoke tonove, frekvencije čak i prepoznaje. Svira po tonovima, to smo učili“, objašnjava nam Tatjana.
Vrlo brzo smo se u njegovu ljubav prema glazbi i sami uvjerili jer je učiteljica razredu pustila pjesmu na koju je Mateo zaplesao s ostatkom razreda.
Podrška stručnjaka od najranije dobi ključna je za rast i razvoj svakog djeteta, posebno djece s teškoćama. To nam potvrđuje i Mateov tata Robert koji kaže kako im je Tatjana, Mateova komunikacijska posrednica, kroz godine već postala član obitelji.
„Tu je uvijek za nas i stvarno smo zahvalni što je imamo. Bez nje bi Mateo jako teško usavršio nastavni sadržaj i komunikaciju s učiteljicom i sa svojim prijateljima u školi“, govori tata Robert.
S Mateom, nastavlja, i dalje svaki tjedan odlaze u MURID na trening socijalnih vještina, dva puta tjedno u polikliniku SUVAG na rehabilitaciju, na vježbe slušanja i govora te na satove hrvatskog znakovnog jezika na Edukacijsko rehabilitacijski fakultet. Sve to daje rezultate.
„Posebno pomažu vježbe slušanja i govora u SUVAG-u gdje je on počeo stvarno jako puno brbljati i glasati se, na neke zvukove se okreće da čuje. Mateo je super, pametan je, dobar, osjećajan. Ima tu dobrotu neku u sebi. Voli nogomet, ima puno hobija; skuplja sličice, ide na gimnastiku dvaput tjedno. Je da je moj, ali je dijete za poželjeti. Družimo se, odlazimo na izlete, doma smo, igramo igrice, igramo nogomet. Mateo voli puno čitati pa čitamo, listamo knjige“, prepričava nam obiteljsku dinamiku tata Robert.
Mateo nam priča koliko voli nogomet, sanja da postane nogometaš kad odraste, a kao najdražeg nogometaša izdvaja Ronalda.
„U školi najviše volim matematiku, zbrajanje i oduzimanje. Sve mi je super u školi, prijatelji, učenici i učiteljica“, priča Mateo te dodaje kako osim školskog gradiva u školi, s prijateljima iz razreda voli igrati i crvenu kraljicu te graničara.
U svemu tome mu, zaključuje, puno pomaže njegova komunikacijska posrednica i prijateljica Tatjana, ali i djeca iz razreda i učiteljica Tanja.
S glavnim ciljem smanjenja dječjeg siromaštva i socijalne isključenosti za svu djecu diljem Europske unije, Europska komisija u partnerstvu s UNICEF-om, provodi pilot-program “Faza III: Testiranje Jamstva za svako dijete” u Bugarskoj, Hrvatskoj, Grčkoj, Njemačkoj, Italiji, Litvi i Španjolskoj.
Hrvatska je dobila priliku da pilotira EU Jamstvo za svako dijete u suradnji s Europskom komisijom i UNICEF-om kako bi radila na rješavanju dječjeg siromaštva i socijalne isključenosti. Za razvoj modela novih usluga i najbolje prakse za djecu i njihove obitelji UNICEF će upotrijebiti svoje iskustvo, partnerstva i kapacitete modelirajući integrirane multidisciplinarne, adekvatno financirane usluge u obitelji i zajednici u Međimurskoj županiji, regiji s ograničenim pristupom uslugama zaštite djece i podrške obiteljima. UNICEF-ov pristup uključuje tri komponente: pristup uslugama zaštite djece i podrške obitelji, pristup predškolskom obrazovanju i pristup uslugama rane intervencije u djetinjstvu.
©UNICEF, 2022. „Informacije i stavovi sadržani u ovom članku pripadaju autorima i ne odražavaju nužno službeno stajalište Europske unije. Niti institucije ni tijela Europske unije, niti bilo koja osoba koja djeluje u njihovo ime ne mogu se smatrati odgovornima za upotrebu informacija sadržanih ovdje."
MURID, Međimurska udruga za ranu intervenciju u djetinjstvu, implementacijski je partner Ureda UNICEF-a za Hrvatsku u provođenju pilot programa "Faza III: Testiranje Jamstva za svako dijete u Hrvatskoj", koji financira Europska unija.