Persona Doll: uz pomoć lutke djeca uče poštivati različitosti

Metoda Persona Doll lutku koristi kao medijatora između djece i odgojitelja, a dio je aktivnosti u sklopu pilot-programa EU Jamstvo za svako dijete

UNICEF Hrvatska
Persona doll_03
Danijel Soldo
22 Veljača 2023

Djecu iz Dječjeg vrtića Maslačak u Murskom Središću već neko vrijeme posjećuje Davor s kojim rado podijele neke teške, ali i vesele životne trenutke. Davor je lutka uz čiju “pomoć“ odgojiteljica Lana Kovačić otvara razne važne teme u svojoj vrtićkoj grupi koja okuplja četverogodišnjake. Nakon završene edukacije, održane u sklopu treće faze pilot-programa EU Jamstvo za svako dijete u Hrvatskoj, financiranog sredstvima Europske unije, koji u Međimurju provodi UNICEF s 11 partnera, Lana primjenjuje metodu Personu Doll, poznatu kao jednu od najvrjednijih za rad s djecom na poštivanju različitosti. Lutka služi kao medijator između djece i odgojitelja, djeca se lakše otvaraju uz lutku, lakše izražavaju svoje osjećaje i mišljenje o životnim situacijama i doživljajima koje im „ispriča“ lutka, te tako uče uočavati nepravdu, zauzimati se za sebe i za druge, jačati emocionalnu pismenost, razvijati samopoštovanje i izgrađivati vlastiti identitet.

„Metoda Persona Doll ključna je za rješavanje problemskih situacija u skupini“, objašnjava Lana, dodavši kako je najvažnije da se djeca poistovjećuju i povežu s lutkom. Potrebno je pažljivo osmisliti identitet lutke jednako kao i situacije u kojima dolazi među djecu.

„Kada u skupinu ulazimo s nekom temom koja je trenutna problemska situacija, tu problemsku situaciju i identitet lutke moramo usmjeriti i prilagoditi tom problemu i tom djetetu, no moramo i jako paziti da se to dijete ne pronađe u tom scenariju“, objašnjava Lana te nas upoznaje s Davorom.

„U našoj skupini je najviše četverogodišnjaka, pa i naš lutak Davor također ima četiri godine. Dolazi iz obližnjeg grada Čakovca gdje pohađa dječji vrtić. Ima najboljeg prijatelja. Davor je dječak koji je veseo, voli surađivati, kao i ostatak naše skupine. Trenutno se u skupini fokusiramo na životno-praktične teme, jer smo bili u procesu tranzicije jaslice-vrtić. Prošli smo i nekakve teške i tužne prilagodbe u našoj skupini s obzirom na to da su djeca dobila dva nova odgojitelja“, objašnjava odgojiteljica Lana.

 

 

Djeca nam kažu kako im je Davor prijatelj koji ih dolazi posjetiti u vrtić sa zanimljivim pričama.

 

„Davor je dobar, ima četiri godine kao i mi“, kažu nam u glas.

Uz pomoć lutke, Lana s djecom  razgovara  o raznim temama koje im pomažu  prepoznati osjećaje i prevladati predrasude.

Rezultati rada s metodom Persona Doll, kako nam priča odgojiteljica Lana, najviše se vide kod izražavanja empatije djece prema prijateljima ili prema odgojiteljima.

„Radimo na veselim, ali i na nekim tužnim životno-praktičnim situacijama, oni su razvili snažne osjećaje za empatiju i počeli su je koristiti u nekim trenucima u skupini gdje dolazimo do problema, na primjer, odvajanja od roditelja… Naša lutka zapravo može i razbiti neke predrasude kod djece otvaranjem teme koja je aktualna u toj skupini, gdje mi uviđamo neki problem, možemo pomoću nje riješiti problem na vrlo lak, ali opet konstruktivan način“, nastavlja odgojiteljica Lana.

Važno je razgovarati i o veselim događajima jer se tad djeca opuste i prihvate lutku kao prijatelja, pa je tako njenu grupu nakon odgledane predstave u Centru za kulturu posjetio sveti Nikola.

„Tada nam je u skupinu došao i Davor sa sličnom pričom, i njih je u vrtiću posjetio sveti Nikola, tu su se oni s njim poistovjetili i ispričali svoje događaje. Isto tako je on njima ispričao kako je on to doživio i tu su stvorili zapravo jaku povezanost s našim Davorom“, zaključuje Lana Kovačić.

Edukacije o ovoj poznatoj metodi, koje je prošla i odgojiteljica Lana Kovačić, organizira Pučko otvoreno učilište Korak po korak, provedbeni partner Ureda UNICEF-a za Hrvatsku u sklopu pilot-programa Faza III: Testiranje Jamstva za svako dijete, financiranog sredstvima Europske unije.

S glavnim ciljem smanjenja dječjeg siromaštva i socijalne isključenosti za svu djecu diljem Europske unije, Europska komisija u partnerstvu s UNICEF-om, provodi pilot-program “Faza III: Testiranje Jamstva za svako dijete” u Bugarskoj, Hrvatskoj, Grčkoj, Njemačkoj, Italiji, Litvi i Španjolskoj. 

Hrvatska je dobila priliku da pilotira EU Jamstvo za svako dijete u suradnji s Europskom komisijom i UNICEF-om kako bi radila na rješavanju dječjeg siromaštva i socijalne isključenosti. Za razvoj modela novih usluga i najbolje prakse za djecu i njihove obitelji UNICEF će upotrijebiti svoje iskustvo, partnerstva i kapacitete modelirajući integrirane multidisciplinarne, adekvatno financirane usluge u obitelji i zajednici u Međimurskoj županiji, regiji s ograničenim pristupom uslugama zaštite djece i podrške obiteljima. UNICEF-ov pristup uključuje tri komponente: pristup uslugama zaštite djece i podrške obitelji, pristup predškolskom obrazovanju i pristup uslugama rane intervencije u djetinjstvu.  

©UNICEF, 2023. „Informacije i stavovi sadržani u ovom članku pripadaju autorima i ne odražavaju nužno službeno stajalište Europske unije. Niti institucije ni tijela Europske unije, niti bilo koja osoba koja djeluje u njihovo ime ne mogu se smatrati odgovornima za upotrebu informacija sadržanih ovdje."

Pučko otvoreno učilište "Korak po korak" provedbeni je partner Ureda UNICEF-a za Hrvatsku u provođenju pilot-programa "Faza III: Testiranje Jamstva za svako dijete u Hrvatskoj", koji financira Europska unija.