U borbi protiv predrasuda ključna je uloga odraslih jer djeca stavove usvajaju iz okoline
Edukacija Stvaranje interkulturalnog okruženja i odgoj za različitost dio je programa EU Jamstvo za svako dijete

- Dostupni jezici:
- Hrvatski
- English
Uvažavanje vlastite, ali i drugih kultura, osnova je izgradnje tolerantnog društva te ima iznimno važnu ulogu u odgojno-obrazovnom procesu. Ako su druge kulture isključene iz obrazovnih kurikuluma, može doći do školskog i socijalnog otuđenja učenika koji pripadaju manjinskim skupinama. Zato je bitno raditi na stvaranju interkulturalnog okruženja i to od najranije dobi, dakle, već u vrtićkom okruženju, pa je UNICEF-ov provedbeni partner Pučko otvoreno učilište 'Korak po korak' osmislilo edukaciju Stvaranje interkulturalnog okruženja u vrtiću i odgoj za različitost koja se organizira u sklopu pilot-programa Faza III: Testiranje Jamstva za svako dijete koji je financiran sredstvima Europske unije, a u suradnji s partnerima, u Međimurskoj ga županiji provodi Ured UNICEF-a u Hrvatskoj.


„Edukacija je namijenjena odgojiteljima djece predškolske dobi upravo zbog toga što je za rad s djecom na predrasudama i stereotipima ključna baš predškolska dob. Iako je većini odraslih teško povjerovati da mala djeca imaju predrasude, postoje brojni dokazi da su djeca svjesna razlika među ljudima i da već vrlo rano formiraju stavove prema drugima", objašnjava edukatorica i odgojiteljica u dječjem vrtiću, Dubravka Grgošić-Dragić.
„Uloga odraslih je presudna jer djeca stavove i uvjerenja najčešće usvajaju iz okoline“, naglašava Grgošić-Dragić.

„Susreti s vršnjacima koji se razlikuju od njih djeci pomažu u razvoju osjećaja prijateljstva i tolerancije prema drugim etničkim skupinama te od najranije dobi razvijaju navike suživota, tolerancije, uvažavanja i suradnje. Upravo zato aktivan, tolerantan te uvažavajući stav odraslih koji odgajaju i obrazuju djecu prema različitostima preventivno djeluje u odgoju protiv predrasuda“, dodaje Bojana Gotlin.
„Zbog toga je važno planirati odgojno-obrazovni proces u kojem će se dati važnost identitetima djece, planirati aktivnosti u kojima djeca mogu prepoznavati nepravdu i zalagati se za društvenu pravdu, osvještavati diskriminaciju i osposobljavati djecu za sudjelovanje u multikulturalnom društvu“, ističe Gotlin.
Kroz niz individualnih i grupnih aktivnosti polaznici edukacije, uglavnom odgojitelji i odgojiteljice iz dječjih vrtića, imaju priliku preispitati vlastite stavove, stereotipe i predrasude te otkriti na koji način oni utječu na odgojno-obrazovni proces u vrtiću.
Tijekom edukacije polaznici uče i kako nastaju stereotipi te pronalaze primjere stereotipa i predrasuda u profesionalnom životu, ali i shvaćaju kako djeca razvijaju stereotipan način mišljenja i usvajaju predrasude. Zahvaljujući svim tim saznanjima, odgojitelji razumiju kako koncepte društvene pravde ugraditi u aktivnosti i projekte koje se provode u grupi te lakše dobiju ideje na koji način promijeniti fizičko okruženje u vrtiću kako bi ono uvažavalo individualni i grupni identitet kod djece te kako bi pozitivno utjecao na razvoj samopoštovanja kod djece.


Većina polaznika je nakon završene edukacije izjavila kako misli da će se ova metoda rada dobro uklopiti u njihov rad s djecom, a posebno zadovoljstvo izražavaju novim načinom prezentiranja slikovnica djeci, ali i novim načinom razgovora nakon čitanja slikovnice, praktičnim primjerima za praksu, pristupom edukatorica te količinom novih sadržaja koje su usvojili.
S glavnim ciljem smanjenja dječjeg siromaštva i socijalne isključenosti za svu djecu diljem Europske unije, Europska komisija u partnerstvu s UNICEF-om, provodi pilot-program “Faza III: Testiranje Jamstva za svako dijete” u Bugarskoj, Hrvatskoj, Grčkoj, Njemačkoj, Italiji, Litvi i Španjolskoj.
Hrvatska je dobila priliku da testira EU Jamstvo za svako dijete u suradnji s Europskom komisijom i UNICEF-om kako bi radila na rješavanju dječjeg siromaštva i socijalne isključenosti. Za razvoj modela novih usluga i najbolje prakse za djecu i njihove obitelji UNICEF će upotrijebiti svoje iskustvo, partnerstva i kapacitete modelirajući integrirane multidisciplinarne, adekvatno financirane usluge u obitelji i zajednici u Međimurskoj županiji, regiji s ograničenim pristupom uslugama zaštite djece i podrške obiteljima. UNICEF-ov pristup uključuje tri komponente: pristup uslugama zaštite djece i podrške obitelji, pristup predškolskom obrazovanju i pristup uslugama rane intervencije u djetinjstvu.
©UNICEF, 2021. „Informacije i stavovi sadržani u ovom članku pripadaju autorima i ne odražavaju nužno službeno stajalište Europske unije. Niti institucije ni tijela Europske unije, niti bilo koja osoba koja djeluje u njihovo ime ne mogu se smatrati odgovornima za upotrebu informacija sadržanih ovdje."
POU Korak po korak je implementacijski partner Ureda UNICEF-a za Hrvatsku u provođenju pilot programa "Faza III: Testiranje Jamstva za svako dijete u Hrvatskoj", koji financira Europska unija.