EU Jamstvo za svako dijete: Centri igre u Međimurju mjesta su susreta za djecu i obitelji
Tri Centra igre kao važne prilike za neformalno obrazovanje uključuju 450 djece u Međimurskoj županiji u sklopu pilot-programa EU Jamstvo za svako dijete
- Dostupni jezici:
- Hrvatski
- English
U sklopu pilot-programa Faza III: Testiranje Jamstva za svako dijete u Hrvatskoj financiranog sredstvima Europske unije, koji u Međimurskoj županiji provodi UNICEF s 11 provedbenih partnera, djeluju tri Centra igre i knjižnice igračaka za djecu i njihove obitelji. Centri u Kuršancu, Orehovici i Držimurcu-Strelcu mjesta su neformalnog predškolskog obrazovanja i učenja kroz igru koja, osim djece kao najvažnijih i prvih korisnika, aktivno uključuju i njihove roditelje, dok ujedno doprinose i lokalnoj zajednici.
„Centri igre izuzetno su važni za djecu, posebno onu od 3 do 6 godina koja nisu uključena u predškolski odgoj jer se u neformalnom okruženju u blizini svog doma druže s vršnjacima te razvijaju potrebne vještine i znanja za uspješnije uključivanje u formalno obrazovanje. Roditelji pak, u neformalnom okruženju Centra, lakše pričaju o svakodnevnim situacijama i izazovima s kojima se susreću te traže savjete koordinatora i stručnjaka čime se stvara prava zajednica podrške“, objasnila je Regina M. Castillo, predstojnica Ureda UNICEF-a za Hrvatsku.
Aktivnosti osmišljene da potaknu inkluziju, provode stručnjaci iz Pučkog otvorenog učilišta Korak po korak, UNICEF-ova provedbenog partnera po principu koji promiče brigu o djeci u zajednici te usluge za djecu i njihove obitelji čini dostupnijima.
Svi Centri igre djeluju prema filozofiji Zajedno roditelji i djeca koja promovira stvaranje mogućnosti da se odrasli i djeca zajedno zabavljaju i uče u neformalnom okruženju, uz poštivanje različitosti i prava na jednakost te poticanje razvoja i učenja djece kojima nisu dostupne druge, formalne usluge za djecu kao i integriranje tih usluga.
Centri igre otvaraju vrata i djeluju u suradnji s lokalnim zajednicama. Specifičnost i kvaliteta Centra igre leži u činjenici da su u donošenje odluka i unaprjeđenje kvalitete rada Centra uključeni različiti predstavnici zajednice, okupljeni u Lokalni akcijski tim, čime se osigurava da se rad Centra doista temelji na potrebama zajednice.
Podrška i suradnja s lokalnom zajednicom od iznimne je važnosti u provođenju aktivnosti Centara igre, ali i održivosti samog programa, što je prepoznao i Valentino Škvorc, načelnik općine Mala Subotica, u kojoj se nalazi Centar u Držimurcu-Strelcu.
„Uloga općine je bila pronalaženje prostora i njegovo uređenje, a nakon završetka programa UNICEF-a, pobrinut ćemo se i za nastavak održavanja programa. Zahvaljujem UNICEF-u na suradnji, POU Korak po korak i ponajviše LAT timu i lokalnoj zajednici što su prepoznali važnost ovog projekta.“
Ljerka Cividini, gradonačelnica Čakovca, smatra da je Centar igre u Kuršancu, s obzirom da je važan za svako dijete, izuzetno važan i za grad Čakovec, posebno zbog integracije romske djece u obrazovni sustav.
S tim se slaže i Roan Posavec, dječji gradonačelnik Čakovca, koji iznosi snažnu i važnu poruku: „Dječja participacija je važna jer svako dijete ima pravo na igru!“.


Župan Međimurske županije Matija Posavec ističe svoju zahvalnost UNICEF-u što je prepoznao Međimurje kao jednu od socijalno najosjetljivijih županija te svojim projektima omogućio sretnije i kvalitetnije odrastanje djeci, podjetivši da su „dobra djela ipak najbolje što čovjek može učiniti“.
U Međimurskoj županiji 40 posto djece u dobi od tri godine do šest godina nije uključeno u predškolski odgoj. Djeca koja nisu uključena u predškolski odgoj uglavnom su ona koja bi od takvih usluga imala višestruku korist – djeca koja žive u zahtjevnijim okolnostima, djeca s teškoćama, djeca romske nacionalne manjine te djeca koja žive u siromaštvu ili socijalnoj isključenosti. Prema dostupnim podacima, tek je 31 posto djece romske nacionalne manjine u dobi od tri do šest godina uključeno u predškolsko obrazovanje, u odnosu na 79 posto djece u cijeloj Hrvatskoj. Europski prosjek djece od tri do šest godina uključene u predškolski odgoj je 93 posto. I stoga je izuzetno važno kroz Centre igre doprijeti do najranjivije djece i omogućiti im da ostvare svoj puni potencijal.
Važnost međuresorne suradnje naglašavaju LAT koordinatorice Spomenka Švenda i Dijana Horvat, opisujući integraciju romskih obitelji kao krug u kojemu LAT ima ulogu koordinatora i organizatora. U ovaj važan krug suradnje i podrške uključena je i OŠ Tomaša Goričanca Mala Subotica. Željka Štampar Zamuda istaknula je učenje hrvatskog jezika i jezičnu integraciju djece kao prvi i najvažniji korak u sveobuhvatnom procesu integracije.
"Mi jednostavno svakom djetetu moramo pružiti situaciju da može ispuniti svoje želje, snove, planove, ciljeve...", poručio je UNICEF-ov ambasador Slaven Bilić, u svom posjetu Piškorovcu, romskom naselju u Međimurskoj županiji, gdje se družio s djecom i obiteljima te upoznao stručnjake iz mobilnog tima okupljenog u sklopu pilot-programa EU Jamstvo za svako dijete
A da je ovaj pilot-program prilika za poduzimanje daljnjih aktivnosti kako bi se zajamčilo da svako dijete može imati pristup besplatnoj zdravstvenoj zaštiti, besplatnom obrazovanju, besplatnom ranom odgoju i obrazovanju, pristojnom stanovanju i odgovarajućoj prehrani, bez obzira u kojem dijelu Hrvatske žive, istaknula je i Margareta Mađerić, državna tajnica u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
Isto mišljenje dijeli i Vesna Šerepac, ravnateljica Uprave za odgoj i obrazovanje u Ministarstvu znanosti i obrazovanja, koja je i sama prolaskom kroz prostorije Centra u Držimurcu-Strelcu izrazila zadovoljstvo viđenim procesima i aktivnostima, poput Knjižnice igračaka u kojoj djeca i obitelji mogu besplatno posuditi igračke.
Svako ulaganje u rani i predškolski odgoj i obrazovanje ima dugoročan učinak na pojedinačne živote naše djece i na njihove kapacitete da u budućnosti kao odrasli ljudi, kao građanke i građani, aktivno pridonose društvu. Tomislav Paljak, državni tajnik Ministarstva znanosti i obrazovanja pojasnio je da međunarodna istraživanja čitalačke pismenosti i trendova pokazuju da postoji pozitivan utjecaj ranoga početka obrazovanja na prosječne rezultate pri čemu viša postignuća iz matematičkog i prirodoslovnog područja postižu upravo oni učenici koji su pohađali programe ranoga i predškolskoga odgoja i obrazovanja.

Sva tri Centra igre i knjižnice igračaka obuhvaćaju više od 450 djece, u njima su zaposlena su tri obrazovna stručnjaka, a kako bi se aktivnosti dodatno prilagodile i za obitelji romske nacionalne manjine, dio tima su i tri romska asistenta.
Koordinatorica Centra u Orehovici Monika Horvat, inače odgajateljica u predškoli rado priča zašto voli raditi s djecom te kako u Centru nastoje osigurati podršku obiteljima kroz različite sadržaje, radionice, savjete i igru.
„O tome koliko Centar znači zajednici i kako su ga roditelji prihvatili možda najbolje ilustrira primjer jednog tate koji je nekoliko puta neposredno nakon što je došao s posla, žurno išao peći palačinke kako bi ih mogao donijeti u Centar za sve koji se tamo nađu. Veseli me što će Centar igre i knjižnica igračaka kroz program „Faza III: Testiranje Jamstva za svako dijete u Hrvatskoj“ dodatno ojačati svoju važnu ulogu podrške i mjesta susreta za djecu i obitelji u Orehovici“, zaključuje Monika.
Uspostavljanje Centara igre i edukacija stručnjaka koji rade s djecom predškolske dobi s ciljem ojačavanja inkluzivnog predškolskog odgoja i obrazovanja samo je jedan dio aktivnosti koje UNICEF provodi u Međimurskoj županiji u sklopu pilot-programa EU Jamstvo za svako dijete. Pristup uslugama rane intervencije u djetinjstvu u slučajevima kašnjenja ili teškoća u razvoju, kao i povećanje dostupnosti integriranih socijalnih usluga i programa za roditelje i obitelji druge su dvije komponente ovog pilot-programa čiji je cilj ostvarivanje jednakih prilika za svako dijete i prekidanje kruga dječjeg siromaštva i socijalne isključenosti.
Pilot-program „Faza III: Testiranje Jamstva za svako dijete” financiran je sredstvima Europske unije i provodi se u sedam zemalja Europske unije s ciljem osiguravanja pristupa osnovnim uslugama, kao što su zdravstvena zaštita, obrazovanje, kvalitetna prehrana, kvalitetni uvjeti stanovanja i usluge brige o djeci, za djecu koja odrastaju u najtežim okolnostima. Republika Hrvatska dobila je priliku da modelira EU Jamstvo za svako dijete u suradnji s Europskom komisijom i UNICEF-om kako bi radila na rješavanju problema dječjeg siromaštva i socijalne isključenosti, pa je tako ovaj pilot-program usmjeren prvenstveno na djecu s teškoćama, djecu koja žive u osjetljivom obiteljskom okruženju te djecu pripadnike nacionalnih manjina. Provodi se u sedam općina Međimurske županije, a kroz suradnju i znanje provedbenih partnera intervencije se odvijaju u trima područjima: integrirane usluge zaštite djece i podrške obiteljima, usluge rane intervencije te pristup kvalitetnom predškolskom odgoju i obrazovanju.
©UNICEF, 2022. „Informacije i stavovi sadržani u ovom članku pripadaju autorima i ne odražavaju nužno službeno stajalište Europske unije. Niti institucije ni tijela Europske unije, niti bilo koja osoba koja djeluje u njihovo ime ne mogu se smatrati odgovornima za upotrebu informacija sadržanih ovdje."