„Kao i polaznici radionica Rastimo zajedno i Mi Plus, i ja sam obogatila odnos sa svojom obitelji“
Rastimo zajedno aktivistica (RAZA) Natalija Sklepić pomaže polaznicima na radionicama podrške roditeljstvu u sklopu pilot-programa EU Jamstvo za svako dijete

- Dostupni jezici:
- Hrvatski
- English
Za uspjeh radionica Rastimo zajedno i Mi Plus, osim voditeljica i obitelji koje su polaznici programa, veliku zaslugu imaju i Rastimo zajedno aktivistice, zvane i RAZA-e. Riječ je o kulturnim medijatoricama romske nacionalne manjine koje pomažu voditeljicama radionica da uspostave bolji kontakt s polaznicima te prevladaju eventualne jezične barijere. Upravo je takva prilagodba programa sudionicima ključna za uspjeh i održivost.
„Rastimo zajedno i mi Plus“ serija je radionica namijenjena podršci roditeljima i obiteljima koji žive u posebno teškim okolnostima, a provode je zajednički implementacijski partneri Ureda UNICEF-a za Hrvatsku – Centar za podršku roditeljstvu „Rastimo zajedno“ te djelatnici Centra za socijalnu skrb Čakovec, podružnice Obiteljski centar, u sklopu pilot-programa „Faza III: Testiranje Jamstva za svako dijete u Hrvatskoj“, financiranog sredstvima Europske unije.
Natalija Sklepić, inače učiteljica razredne nastave s predškolskom djecom, postala je romska kultruna medijatorica (RAZA) na poticaj ravnatelja škole u kojoj je zaposlena.

„Kad me ravnatelj škole pitao želim li sudjelovati u programu koji se provodi u suradnji s UNICEF-om i Europskom unijom, prvo sam se nećkala, ali sam pristala kako bih stekla novo iskustvo te tako pomogla i sebi i drugima. Nisam se ni nadala da će radionice toliko pozitivno utjecati na roditelje, jer smo svi na početku bili pomalo zbunjeni“, prisjeća se Natalija prve od ukupno 15 radionica „Rastimo zajedno i Mi Plus“ koje se odvijaju u Pribislavcu kao program podrške roditeljstvu. Polaznici se upoznaju s temama razvoja djece i postavljanja granica u odgoju, partnerskog odnosa, a radi se i na komunikacijskim vještinama.
„Iako ja nisam bila polaznica programa, već RAZA, i sama sam puno naučila na radionicama. Naučeno sam primjenjivala i u svojoj okolini i mogu reći da sam time obogatila i odnos sa svojom obitelji“, zadovoljna je Natalija koja je sretna što se priključila radionicama jer su je dodatno izgradile kao majku i kao osobu.
Početak ipak nije bio tako jednostavan, strahovalo se hoće li biti dovoljno polaznika te hoće li i oni koji krenu nastaviti dolaziti redovito na svih 15 radionica, zato je na svom redovnom poslu u predškoli objašnjavala roditeljima da mogu puno naučiti ako probaju dolaziti na radionice.

„Na kraju su se mnoge majke iz naselja odlučile priključiti, nisu odustale i danas mi zahvaljuju što sam im bila pomoć i podrška u procesu. Radionice smo imali svake srijede, tijekom ljeta i kad je počela školska godina, a zadovoljstvo polaznica se vidjelo već nakon prvih nekoliko radionica kada su uvidjele koliko tog naučenog na radionicama mogu iskoristiti kod kuće. Sad i druge mame, koje nisu uključene u ovaj program, pitaju hoće li biti još takvih radionica, jer su se zainteresirale preko iskustava mama koje su prošle radionice. Mame polaznice su izuzetno zadovoljne radionicama i pričaju nam kako je ono što sad primjenjuju kod kuće u odnosu s djecom nešto posebno, da točno vide razliku u odgoju i obrazovanju svoje djece“, naglašava RAZA Natalija te dodaje kako su zadovoljne sudionice i glas koji su proširile o radionicama najbolji dokaz kvalitete programa.

„Htjela bih poručiti UNICEF-u i Europskoj uniji da je ovo hvalevrijedan projekt, da samo nastave s takvim radionicama jer su roditelji uvidjeli važnost odgoja djeteta. Što god se napravi u korist djece i njihovog odgoja, uvijek će dobro doći“, zaključuje Natalija Sklepić.

S glavnim ciljem smanjenja dječjeg siromaštva i socijalne isključenosti za svu djecu diljem Europske unije, Europska komisija u partnerstvu s UNICEF-om, provodi pilot-program “Faza III: Testiranje Jamstva za svako dijete” u Bugarskoj, Hrvatskoj, Grčkoj, Njemačkoj, Italiji, Litvi i Španjolskoj.
Hrvatska je dobila priliku da pilotira EU Jamstvo za svako dijete u suradnji s Europskom komisijom i UNICEF-om kako bi radila na rješavanju dječjeg siromaštva i socijalne isključenosti. Za razvoj modela novih usluga i najbolje prakse za djecu i njihove obitelji UNICEF će upotrijebiti svoje iskustvo, partnerstva i kapacitete modelirajući integrirane multidisciplinarne, adekvatno financirane usluge u obitelji i zajednici u Međimurskoj županiji, regiji s ograničenim pristupom uslugama zaštite djece i podrške obiteljima. UNICEF-ov pristup uključuje tri komponente: pristup uslugama zaštite djece i podrške obitelji, pristup predškolskom obrazovanju i pristup uslugama rane intervencije u djetinjstvu.
©UNICEF, 2021. „Informacije i stavovi sadržani u ovom članku pripadaju autorima i ne odražavaju nužno službeno stajalište Europske unije. Niti institucije ni tijela Europske unije, niti bilo koja osoba koja djeluje u njihovo ime ne mogu se smatrati odgovornima za upotrebu informacija sadržanih ovdje."
Centar za podršku roditeljstvu „Rastimo zajedno“ i Centar za socijalnu skrb Čakovec, podružnica Obiteljski centar implementacijski su partneri Ureda UNICEF-a za Hrvatsku u provođenju pilot programa "Faza III: Testiranje Jamstva za svako dijete u Hrvatskoj", koji financira Europska unija.