„Ova je praksa drugačija od svega što su studenti dosad učili!“
Studentska praksa u neformalnom okruženju Centara igre odvija se u sklopu pilot-programa EU Jamstvo za svako dijete
- Dostupni jezici:
- Hrvatski
- English
Studenti ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja druge i treće godine Učiteljskog fakulteta, odsjeka u Čakovcu, od ljetnog semestra 2022. godine dio svoje stručno-pedagoške prakse obavljaju i u neformalnom okruženju Centara igre. Uz formalno okruženje poput dječjih vrtića, studenti sada jednodnevnu praksu odrađuju i u Centrima igre, gdje se većina djece po prvi put susreće s organiziranim oblicima odgoja i obrazovanja.
Prvi dojmovi studenata, ali i djece i roditelja izrazito su pozitivni. Većina bi voljela da se ovaj segment stručne prakse produži, otkrili su nam studenti s kojima smo proveli dan u Centru igre Kuršanec u Čakovcu.
„Nismo znali hoćemo li se razumijeti, kako će nas prihvatiti i kako će uopće reagirati na nas. No sve je ispalo jako dobro, djeca su baš draga i ljubazna, grle nas, družimo se“, kaže Lucija Škremlin, studentica druge godine Učiteljskog fakulteta, koju je najviše brinula jezična barijera i hoće li se moći sporazumijevati s djecom jer je Centar igre smješten u romskom naselju.
„Cijeli proces olakšala je mentorica koja poznaje većinu djece i zna kako funkcioniraju“, dodaje Lucija. „Iznenadilo me što ovdje djeca vole slikati i crtati. Djeci u vrtiću je to već neka rutina i nisu toliko oduševljeni time kao djeca ovdje“, naglašava Lucija.
„Ova je praksa drugačija od svega što su studenti dosad učili“, ističe docentica s Učiteljskog fakulteta, doc. dr. sc. Adrijana Višnjić Jevtić.
„Ovdje je stvarno drugačije zato što je riječ o djeci kojoj je ovo možda prvi susret s organiziranim oblikom odgoja i obrazovanja, pa je to možda malo zahtjevnije, ali istovremeno daje veću širinu studentima. U Centrima igre upoznaju djecu koja dolaze iz drugačijeg okruženja i na taj način povećavaju svoje kompetencije. Ovakav način prakse zapravo priprema studente na susrete i djecom s kojom se najčešće ne susreću u vrtićima pa je to dodana vrijednost njihovom obrazovanju“, objašnjava docentica Višnjić Jevtić.
Studentica druge godine Učiteljskog fakulteta Anamarija Antolović, koja paralelno odrađuje stručnu praksu i u dječjem vrtiću u Varaždinu, otkriva da primijećuje veliku razliku između rada u dječjim vrtićima te u Centrima igre.
„Nastojimo u igru uklopiti čim više aktivnosti koje potiču motorički, mentalni i fizički razvoj da budu čim zreliji i da stignu djecu koja idu u vrtić. Najzanimljivije je to što su, kad su nas prvi put vidjeli i kada smo se upoznali s njima, bili vrlo otvoreni i jasno su istaknuli svoje želje, poput „ti se ideš igrati sa mnom“ „ja nju hoću šminkati“ „nek' mi čita“. Nadam se da će nam to donijeti jako puno iskustva“, prepričava nam Anamarija te dodaje kako je s ostalim studenticama primjetila vidljivi napredak u svom radu nakon iskustva u Centrima igre.
Dobrobiti studentske prakse te neformalnih prilika za odgoj i obrazovanje vide i roditelji koji dovode svoju djecu u Centar igre u Kuršancu.
„Prezadovoljna sam kad su djeca ovdje jer oni doma dođu zadovoljni. Kažu da su se igrali jako lijepo, crtali, bojali… Naučili su dosta hrvatskog jezika uz pomoć asistentica i meni je to jako lijepo“, komentira mama četvero djece Silvija Oršuš.
Mama Matea Oršuš u Centar igre u Kuršancu došla je sa svojim trogodišnjim sinom Santiagom, a posebno je veseli što će joj se djeca, zahvaljujući mentorima, dobro pripremiti za školu.
„Kad počne škola i kad bude išao u prvi razred, sve će znati. Igra se, crta, pjeva. Meni je jako drago što dolaze ovdje“, kaže mama Matea kojoj je najveća želja da njen Santiago i kćer Tea jednog dana, nakon školovanja, nađu dobre poslove.
Dolasci u Centar igre, nastavlja, koriste i njoj jer je studenti i mentori savjetuju kako kod kuće raditi i igrati se s djecom.
Marijana Cipsa Sabo, odgojiteljica i mentorica na studentskoj praksi, ističe kako je veseli što je većina studentica razbila predrasude koje su usvojile kroz život, obrazovanje i ranije susrete s djecom romske nacionalne manjine. Studentice su, nastavlja, vrlo iznenađene otvorenošću djece.
„Program EU Jamstvo za svako dijete potaknuo je jednu dobru praksu. Ne samo da nam skupina studenata dolazi u neki od Centara igre, nego je i povezao više sektora u jedan mali tim koji djeluje za dobrobit djeteta, a u sklopu toga djeluje na cijelu obitelj što je jako važno“, zaključuje Marijana Cipsa Sabo.
Pristup inkluzivnom predškolskom odgoju i obrazovanju jedno je od triju područja koja pokriva pilot-program „Faza III: Testiranje Jamstva za svako dijete u Hrvatskoj“ koji je financiran sredstvima Europske unije. U Hrvatskoj ovaj pilot-program provodimo u sedam općina Međimurske županije uz pomoć provedbenih partnera.
S glavnim ciljem smanjenja dječjeg siromaštva i socijalne isključenosti za svu djecu diljem Europske unije, Europska komisija u partnerstvu s UNICEF-om, provodi pilot-program “Faza III: Testiranje Jamstva za svako dijete” u Bugarskoj, Hrvatskoj, Grčkoj, Njemačkoj, Italiji, Litvi i Španjolskoj.
Hrvatska je dobila priliku da pilotira EU Jamstvo za svako dijete u suradnji s Europskom komisijom i UNICEF-om kako bi radila na rješavanju dječjeg siromaštva i socijalne isključenosti. Za razvoj modela novih usluga i najbolje prakse za djecu i njihove obitelji UNICEF će upotrijebiti svoje iskustvo, partnerstva i kapacitete modelirajući integrirane multidisciplinarne, adekvatno financirane usluge u obitelji i zajednici u Međimurskoj županiji, regiji s ograničenim pristupom uslugama zaštite djece i podrške obiteljima. UNICEF-ov pristup uključuje tri komponente: pristup uslugama zaštite djece i podrške obitelji, pristup predškolskom obrazovanju i pristup uslugama rane intervencije u djetinjstvu.
©UNICEF, 2022. „Informacije i stavovi sadržani u ovom članku pripadaju autorima i ne odražavaju nužno službeno stajalište Europske unije. Niti institucije ni tijela Europske unije, niti bilo koja osoba koja djeluje u njihovo ime ne mogu se smatrati odgovornima za upotrebu informacija sadržanih ovdje."
Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, odsjek u Čakovcu provedbeni je partner Ureda UNICEF-a za Hrvatsku u provođenju pilot-programa "Faza III: Testiranje Jamstva za svako dijete u Hrvatskoj", koji financira Europska unija.