Obrazovanje

Svaka devojčica i svaki dečak, ma gde da su, imaju pravo na kvalitetno inkluzivno obrazovanje

Education main
UNICEF Srbija / 2021 / Pančić

Šta radimo?

UNICEF u Srbiji podržava nacionalne institucije u ostvarivanju prava svakog deteta na kvalitetno obrazovanje, sa posebnim fokusom na dečake i devojčice iz porodica niskog socio-ekonomskog statusa, decu sa smetnjama u razvoju i invaliditetom, decu pripadnike nacionalnih manjina te decu-izbeglice i decu-migrante. 

UNICEF godinama blisko sarađuje sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja (MPNTR) na: 

  • izradi pravnog i strateškog okvira, 
  • jačanju institucionalnih kapaciteta i izgradnji kapaciteta zaposlenih u obrazovanju, 
  • izradi i pilotiranju modela za povećanje dostupnosti obrazovanja i unapređenje njegovog kvaliteta i inkluzivnosti, 
  • uspostavljanju i jačanju mreža stručnjaka i ustanova u obrazovanju za podršku reformama i na stvaranju širokih partnerstava sa nacionalnim institucijama, akademskom zajednicom i profesionalcima koja vode do širih reformi u sektoru obrazovanja. 

Naši prioriteti obuhvataju unapređivanje pristupa, kvaliteta i inkluzivnosti predškolskog, osnovnog i srednjeg obrazovanja kako bi deca iz najugroženijih grupa mogla ravnopravno da im pristupe i steknu znanja i veštine koji su potrebni za kvalitetan i ispunjen život. 

UNICEF pruža stručnu pomoć MPNTR u daljem unapređivanju i usklađivanju nacionalnog strateškog  i pravnog okvira sa međunarodnim standardima i podržava razvoj kapaciteta vaspitača, nastavnika, stručnih saradnika i lidera u predškolskim ustanovama i školama za pružanje kvalitetnog i inkluzivnog obrazovanja. Razumemo i da su potrebe najmarginalizovanije dece složene, pa stoga uvodimo inovativne pristupe u zadovoljavanju tih potreba, i podržavamo međusektorsku saradnju između  obrazovanja, zdravstvene, socijalne i dečije zaštite. To je posebno važno za decu sa smetnjama u razvoju i invaliditetom kada je reč o uslugama podrške kojima bi se olakšalo njihovo uključivanje u redovno obrazovanje. Promovišemo kreiranje javnih politika zasnovanih na dokazima tako što pružamo podršku nacionalnim i lokalnim institucijama za prikupljanje podataka i istraživanje. 

UNICEF promoviše upotrebu digitalnih tehnologija i napore za prevazilaženje digitalnog jaza koji utiče na najmarginalizovaniju decu i pruža podršku obezbeđivanju asistivne tehnologije neophodne deci sa smetnjama u razvoju i invaliditetom kako bi u potpunosti učestvovala u svim aspektima života. Poseban akcenat stavljamo na izgradnju otpornosti obrazovnog sistema i povećanje spremnosti da se održi kontinuitet obrazovanja tokom vanrednih situacija (poplave, zemljotresi, izbeglička i migrantska kriza i pandemija kovid-19). 

Podržavamo osnaživanje dece i mladih kako bi ostvarili svoja prava i učestvovali u donošenju odluka koje se tiču njihovog obrazovanja i života. To obuhvata i saradnju sa roditeljima i porodicama. 

Pravo na obrazovanje počinje sa pravom svakog deteta na pristup kvalitetnom i inkluzivnom predškolskom vaspitanju i obrazovanju.  

Radimo na obezbeđivanju pristupa kvalitetnom inkluzivnom školskom obrazovanju, koje stvara prilike za učenje za svu decu.

Izazovi

Uvođenje inkluzivnog obrazovanja je sveobuhvatni proces i zahteva promene na nacionalnom, lokalnom i školskom nivou, uključujući reformu finansiranja i upravljanja obrazovanjem. Iako su temelji za inkluzivno obrazovanje postavljeni, postignuti rezultati još uvek nisu ujednačeni i dovoljnog obima. Uprkos značajnom ulaganju Srbije u reforme inkluzivnog obrazovanja tokom protekle decenije, podaci ukazuju na to da je veliki broj dece i dalje izostavljen:

roma children in school
UNICEF Srbija/2021/Živojinović

7% dece uzrasta 3 do 5 godina koja žive u romskim naseljima je obuvaćeno predškolskim vaspitajem i obrazovanjem

 

79% najsiromašnije dece pohađa srednju školu

 

92% dece iz romskih naselja pohađa osnovnu školu

 

Samo 28% dece iz romskih naselja pohađa srednju školu, uključujući 27% devojčica

  • 64% upisanih učenika i učenica iz romskih naselja završi osnovnu školu, 
  • 61% upisanih učenika i učenica iz romskih naselja završi srednju školu. 
  • Iako se broj dece u specijalnim školama/odeljenjima smanjuje, tokom školske 2020/2021. godine 4.204 dece osnovnoškolskog i 2.320 dece srednjoškolskog uzrasta i dalje je bilo upisano u specijalne škole i odeljenja. 

Eksternom evaluacijom škola utvrđeno je da skoro jedna četvrtina osnovnih škola i jedna trećina srednjih škola ne ispunjavaju standarde kvaliteta škola koji se odnose na podršku deci iz osetljivih grupa. Ova činjenica ukazuje na to da je potrebno veće korišćenje već razvijenih i proverenih mehanizama podrške školama (npr. mreže profesionalaca, model ustanove, horizontalno učenje) i da su potrebne dodatne mere podrške, kao što je osnivanje i razvoj resursnih centara za podršku obrazovanju dece sa smetnjama u razvoju. 

Najnoviji nalazi iz PISA 2018 studije pokazuju da skoro četiri od deset 15-godišnjih učenika i učenica ne postižu rezultate čak ni na osnovnom nivou čitalačke, matematičke i naučne pismenosti. Ovo ih stavlja znatno ispod proseka OECD-a, iako su rezultati na nivou onih koji su postignuti u susednim zemljama. 

U kontekstu pandemije kovid-19, mnoga deca iz osetljivih grupa nisu mogla da učestvuju u nastavi na daljinu tokom školske 2019/2020. godine (na primer, 17% učenika i učenica romske nacionalne pripadnosti, u osnovnom obrazovanju). 

Atilin uobičajeni dan u školi

Inkluzivno obrazovanje

UNICEF u Srbiji razvija inkluzivne obrazovne politike i podržava sve aktere u procesu obrazovanja da omoguće ostvarivanje prava na obrazovanje svakom detetu.

> Saznajte više

Vrtići bez granica

UNICEF u Srbiji podržava unapređivanje sistema kako bi se obezbedio pristup kvalitetnom inkluzivnom predškolskom vaspitanju i obrazovanju za svu decu, posebno za osetljive grupe.

> Saznajte više

 

Monika piše po školskoj tabli.

Kako biti škola društvene brige

To je jedan od pristupa UNICEF-a kojim se sprečava osipanje učenika i  unapređuju obrazovni ishodi i dobrobit dece kod koje postoji rizik od napuštanja obrazovanja.

> Saznajte više

Rezultati

Podržavamo reformu obrazovanja usmerenu na kvalitetno inkluzivno obrazovanje, uključujući sprečavanje osipanja iz obrazovanja, borbu protiv diskriminacije i upravljanje podacima. Obezbedili smo stručnu podršku za razvoj nove Strategije obrazovanja 2030, zasnovanu na globalnom znanju i lokalno generisanim podacima i istraživanjima. 

 

Srbija je tokom protekle decenije sprovela reforme sa ciljem da promeni kulturu nastave i učenja u školama tako da budu više usredsređene na učenike i da im omoguće kvalitetna iskustva učenja. Ove reforme, koje su između ostalog uključivale uvođenje novih standarda postignuća i kurikuluma zasnovanog na kompetencijama, zahtevaju značajno i održivo ulaganje u unapređenje kompetencija nastavnika. Profesionalni razvoj nastavnika se vidi kao glavni instrument za implementaciju reformisanih planova i programa nastave i učenja u preduniverzitetskom obrazovanju. 

UNICEF je podržao MPNTR i Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja (ZUOV) u jačanju kapaciteta prosvetnih radnika za kvalitetno inkluzivno obrazovanje, kroz  hibridno učenje, klasični trening, onlajn obuku, mentorstvo, koučing, vršnjačko učenje. Platforma za učenje za nastavnike, koju je uspostavio ZUOV uz podršku UNICEF-a, predstavlja važan temelj za jačanje kapaciteta nastavnika. 

Pilotiranje i razvoj modela nalazi su u osnovi UNICEF-ove podrške u vezi sa obrazovnim politikama i služe za pružanje informacija prilikom reformi javnih politika, testiranje inovacija i procenu novih pristupa za sprovođenje politika, naročito u oblastima prevencije osipanja iz obrazovanja, inkluzije dece-izbeglica i dece-migranata te proširenja pristupa predškolskom vaspitanju i obrazovanju. 

Takođe, podržali smo MPNTR u odgovoru na krizu kovid-19 u sistemu predškolskog obrazovanja i vaspitanja, u unapređenju kvaliteta nastave na daljinu, u pružanju psihosocijalne podrške učenicima, roditeljima i nastavnicima te u razvoju sistema praćenja za digitalnog obrazovanja, posebno za najugroženiju decu. 

 

Resursi:

Godine uzleta: nove osnove programa predškolskog vaspitanja i obrazovanja

Priručnik za nastavnike: aktivnosti za podršku svim učenicima u školi i učionici

Deca i internet: pametno od početka

Biti funkcionalno matematički pismen u Srbiji

Finansijska pismenost: veština XXI veka

Sprečavanje osipanja učenika iz obrazovnog sistema

Kako do škole društvene brige

Inkluzivno predškolsko vaspitanje i obrazovanje

Zakonodavstvo i politike u oblasti inkluzivnog obrazovanja

Zakonodavstvo i politike u oblasti inkluzivnog obrazovanja

Svaka zemlja će se naći u drugačijoj fazi razvoja kada je reč o odgovarajućem zakonodavstvu i politikama u oblasti inkluzivnog obrazovanja.

Pogledajte ceo izveštaj

Zdravlje i razvoj u ranom detinjstvu

Prve godine života su kritične za fizički, emocionalni i intelektualni razvoj deteta

Saznajte više o našem radu
03 Decembar 2020

Premošćavanje digitalnog jaza u Srbiji za najugroženiju decu

Posetite stranicu

Socijalna politika i praćenje prava deteta

UNICEF radi na povećaju dostupnosti pouzdanih podataka o pol

Saznajte više o našem radu
Emergencies response