Kvalitetno i inkluzivno osnovno i srednje obrazovanje
Svako dete zaslužuje pristup kvalitetnom inkluzivnom osnovnom i srednjem obrazovanju

- Dostupno na:
- Srpski
- English
Uvod
Velike zakonodavne reforme u Srbiji iz 2009. godine doprinele su promeni paradigme ka kvalitetnom inkluzivnom obrazovanju koje se zasniva na negovanju individualizovanog pristupa svakom detetu, uz uklanjanje barijera koje utiču na učenje kod dece i prelazak sa medicinskog modela na društveni model invaliditeta.
Iako je ostvaren napredak, tokom školske 2020/2021. godine 4.204 dece osnovnoškolskog i 2.320 dece srednjoškolskog uzrasta i dalje je bilo upisano u specijalne škole i odeljenja, van redovnog obrazovnog sistema.
UNICEF takođe nastavlja da podržava MPNTR kako bi se u reformama dao prioritet pravičnom, kvalitetnom i inkluzivnom obrazovanju, sa posebnim naglaskom na podršci deci iz osetljivih grupa i unapređenju kvaliteta obrazovanja, uključujući korišćenje tehnoloških mogućnosti.
Uprkos znatnom napretku, ovaj posao nije završen te su i dalje potrebna ulaganja kako bi se ostvarila prava sve dece da uče u redovnom i visokokvalitetnom obrazovnom sistemu.
Ciljevi programske oblasti
Cilj UNICEF-a je da budu poštovana prava dečaka i devojčica na kvalitetno inkluzivno obrazovanje, posebno onih koji žive u siromaštvu ili su isključeni. U ovu svrhu nastaviće se sa podrškom osnovnim i srednjim školama te jačanjem inicijalnog obrazovanja i stručnog usavršavanja nastavnika kako bi se omogućilo kvalitetno i inkluzivno obrazovanje fokusirano na perspektivu učenika i usmereno ka razvoju važnih životnih kompetencija, uključujući društvene i emocionalne veštine, i dobrobiti deteta. Ključne strategije obuhvataju korišćenje digitalnih tehnologija za učenje i povećanje kapaciteta obrazovnog sistema za pružanje obrazovanja u različitim okruženjima i na različite načine, uključujući nastavu preko interneta i učenje na daljinu i mešovito učenje.
Takođe, podržaćemo učešće roditelja i fokusirati se na efikasnost i delotvornost raspodele budžeta i potrošnje kako bi se obezbedila pravičnija izdvajanja za obrazovanje i unapredile usluge i ishodi.

Cilj iz Programskog dokumenta za Srbiju
Do 2025. godine sva deca uče i razvijaju svoje kompetencije kroz kvalitetno inkluzivno obrazovanje koje doprinosi njihovom blagostanju i podstiče njihovo aktivno učešće u zajednici. UNICEF će raditi na tome da do 2025. godine nastavnici steknu potrebne veštine i praksu za primenu savremenih pedagoških pristupa kvalitetnog inkluzivnog obrazovanja i da imaju podršku kroz efikasne javne politike, praćenje i evaluaciju.
Naši ciljevi do 2025. godine:
- 85% dece niskog socio-ekonomskog statusa pohađa srednje obrazovanje,
- 35% dece romske nacionalnosti (35% dečaka, 35% devojčica) pohađa srednje obrazovanje,
- 75% dece starosti 15 godina stiče barem minimalni nivo znanja u matematici, čitanju i naučnoj pismenosti.
Izazov
Iako je ostvaren napredak u pogledu uključivanja ugrožene dece u obrazovanje, deca sa smetnjama u razvoju i invaliditetom, deca romske nacionalne pripadnosti, deca niskog socio-ekonomskog statusa i deca koja žive u ruralnim ili udaljenim područjima još uvek se teže uključuju u redovno kvalitetno obrazovanje u odnosu na drugu decu. Situacija se pogoršala tokom pandemije kovida-19.
- 64% upisanih učenika i učenica iz romskih naselja završi osnovnu školu.
- 79% najsiromašnije dece pohađa srednju školu.
- Samo 28% dece iz romskih naselja pohađa srednje obrazovanje.
- Četiri od 10 petnaestogodišnjih učenika ne dostiže ni osnovni nivo kompetencija u oblasti čitanja, matematike i naučne pismenosti, a taj broj raste na 50% kod dece niskog socio-ekonomskog statusa.

Uprkos određenom napretku poslednjih godina, u školskoj 2020/2021 godini, 4,204 dece sa smetnjama u razvoju i invaliditetom osnovnoškolskog uzrasta i 2,320 dece srednjoškolskog uzrasta je upisano u specijalne škole i specijalna odeljenja, a samo 2% pohađa nastavu na osnovu individualnih obrazovnih planova.
Postoje i razlike između razvijenih i nerazvijenih opština i regiona, a nivo ekonomskog razvoja umnogome oblikuje sprovođenje inkluzivnog obrazovanja. Dodatna podrška deci kojoj je ona potrebna često je nedovoljna i neravnopravno raspoređena po opštinama, a isto važi i za podršku školama i nastavnicima za korišćenje novih modela i inovacija, uključujući sprečavanje osipanja iz obrazovanja i ubrzanje kvalitetnog učenja korišćenjem digitalnih tehnologija. Neusklađene javne politike i modeli finansiranja obrazovanja otežavaju sprovođenje i razvoj inkluzivnog obrazovanja.
Rešenje
UNICEF i njegovi partneri će podržati MPNTR i druge relevantne obrazovne institucije u sledećim oblastima:
- Jačanje institucionalnih kapaciteta za razvoj politika, finansiranje, upravljanje, koordinaciju i praćenje kvalitetnog inkluzivnog obrazovanja.
- Jačanje kapaciteta nastavnika za primenu savremenih pedagoških praksi.
- Reforma sistema stručnog usavršavanja nastavnika i modernizacija inicijalnog obrazovanja nastavnika.
- Korišćenje inovacija i kvalitetnih, savremenih inkluzivnih praksi u obrazovanju kroz unapređenje pristupa za transformaciju škola u organizacije koje uče, razvijanje mehanizama podrške školama i nastavnicima i korišćenje digitalnih tehnologija.
UNICEF i MPNTR, uz podršku Evropske unije, sprovode projekte „Premošćavanje digitalnog jaza u Srbiji za najugroženiju decu“ i „Unapređeni ravnopravni pristup i završavanje preduniverzitetskog obrazovanja za decu kojoj je potrebna dodatna podrška u obrazovanju“ kako bi se ojačala otpornost obrazovnog sistema, obezbedio pravičan pristup učenju za decu u vanrednim situacijama te unapredili kvalitet i inkluzivnost obrazovanja za svu decu u Srbiji.
Tromesečni newsletter o projektu
Tromesečni newsletteer projekta "Učimo svi zajedno" za period januar-mart 2023.
Tromesečni newsletteer projekta "Učimo svi zajedno" za period april-jun 2023.