Socijalna politika i praćenje prava deteta
UNICEF radi na povećaju dostupnosti pouzdanih podataka o položaju dece i žena u Srbiji, posebno u vezi sa prevencijom nasilja i inkluzivnim obrazovanjem, kako bi se otkrili mogući faktori rizika i nejednakosti

- Dostupno na:
- Srpski
- English
Šta radimo?
- Podržavamo procese reformi nacionalnih sistema i pratimo sprovođenje zakona i politika usmerenih na decu i uspostavljanje sistema odgovornosti. Analiziramo trendove podataka i savetujemo kako se ti podaci mogu strateški koristiti u izradi i sprovođenju inkluzivnih nacionalnih politika, zakona i programa te u izradi mehanizama za praćenje i rešavanje slučajeva kršenja prava deteta.
- UNICEF pruža podršku nacionalnim vladinim i nezavisnim telima, kao i lokalnim samoupravama, u vezi sa pravima deteta prilikom kreiranja politika, budžetiranja i praćenja zasnovanih na činjenicama i usmerenih na decu. Podržavamo praćenje prava deteta od strane civilnog društva i nezavisnih institucija za praćenje, Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog i drugih.
- Podržavamo skupštine na nacionalnom, pokrajinskom i lokalnom nivou u izgradnji kapaciteta njihovih predstavnika za nadgledanje planiranja, sprovođenja i budžetiranja politika koje se odnose na decu.
- UNICEF podržava Vladu Republike Srbije u efikasnom korišćenju postojećih javnih finansija i korišćenju novih resursa kako bi deca i adolescenti, posebno oni koji su marginalizovani u najvećoj meri, progresivno imali koristi od inkluzivnih politika i programa, javnih finansija i javne potrošnje.
Podrška nacionalnim i lokalnim vlastima u kreiranju politika radi ostvarivanja Ciljeva održivog razvoja relevantnih za decu i adolescente
Zagovaramo delotvnorno korišćenje podataka kako bi se formirale, implementirale i nadgledale politike, programi i budžeti usmereni ka deci
Izazovi
Podaci pokazuju da postoje velike razlike u položaju određenih grupa dece u zavisnosti od toga da li žive u urbanim ili ruralnim sredinama, odnosno u zavisnosti od nivoa obrazovanja njihovih roditelja i njihovog socio-ekonomskog statusa.
Nejednakosti u detinjstvu mogu imati posledice koje se protežu tokom celog života, a nepovoljniji položaj u ranim godinama često vodi ka slabijim ishodima za decu u oblastima zdravlja, obrazovanja i socijalne zaštite. Deca koja ne ostvare svoj puni potencijal ne mogu u potpunosti doprineti društvenom, političkom i ekonomskom rastu i veća je verovatnoća da će deca koja odrastaju u siromaštvu biti siromašna kada budu starija i da će se kod njih nastaviti ciklus života u siromaštvu i nepovoljnom položaju.
Komitet za prava deteta je pozvao Vladu Republike Srbije da ojača sveukupne sisteme upravljanja podacima i informacijama na nacionalnom i lokalnom nivou i da te podatke koristi za informisanje prilikom donošenja politika, programa i njihovog praćenja.
- Razvrstani administrativni podaci su potrebni za praćenje Ciljeva održivog razvoja kako bismo se postarali da niko ne bude izostavljen.
- Deca i mladi imaju ograničene mogućnosti za učešće u odlukama koje im oblikuju život i praćenje statusa svojih prava.
- Deca su u većem riziku od siromaštva nego odraslo stanovništvo.

Rezultati
UNICEF koristi dokaze za ostvarivanje rezultata za decu. Zajedno sa našim partnerima, nedavno smo završili tri velike studije:
- Istraživanje višestrukih pokazatelja u Srbiji za 2019. godinu
- Socio-ekonomski uticaj pandemije kovida-19 na porodice sa decom u Srbiji
- Analiza klimatskog pejzaža za decu
- Analiza javnih rashoda u sektorima društvenog razvoja (u partnerstvu sa Svetskom bankom).
Na osnovu podataka dobijenih iz Istraživanja višestrukih pokazatelja u Srbiji za 2019. godinu, sada postoji ukupno 25 pokazatelja Ciljeva održivog razvoja, koji su razvrstani prema polu, urbanim/ruralnim naseljima, regionima, kvintilima blagostanja itd. Istraživanje predstavlja ogroman izvor podataka za informisanje prilikom kreiranja politika zasnovanih na pravima i praćenja rezultata.
Pored toga:
- Zaštitnik građana, Poverenik za zaštitu ravnopravnosti, Narodna skupština i druge institucije su podržane i ojačane radi boljeg praćenja prava deteta.
- Obuka o pravima deteta za državne službenike u lokalnim samoupravama je akreditovana i spremna za dalje uvođenje sa ciljem jačanja procesa izrade planova i programa koji su osetljivi na prava deteta.
- Pokazatelji za praćenje sprovođenja preporuka Komiteta Ujedinjenih nacija za prava deteta su formulisani i organizacije civilnog društva, uz podršku UNICEF-a, koriste ih za jačanje ostvarivanja prava deteta u Srbiji.