Zdravlje i razvoj u ranom detinjstvu
Prve godine života su kritične za fizički, emocionalni i intelektualni razvoj deteta

- Dostupno na:
- Srpski
- English
Šta radimo?
Rano detinjstvo je najvažniji period u životu deteta. Do pete godine mozak se razvija brže nego ikada kasnije i postavlja fizičke, mentalne i emocionalne temelje za našu budućnost. Ulaganje u uslove za zdravlje i razvoj male dece je dokazano delotvorno i spada u najisplativije načine koji sprečavaju visoke izdatke za zdravstvene usluge i usluge za smanjenje siromaštva u budućnosti.
2018. godine UNICEF i Svetska zdravstvena organizacija usvojili su Dokument – „Okvir podsticajne nege“ kojim daju jasne smernice politikama i praksama podrške deci u ranom detinjstvu. Kako se navodi u ovom dokumentu, da bi ostvarila svoj puni potencijal, deci je potrebno 5 međusobno povezanih komponenti staranja:
- dobro zdravlje,
- odgovarajuća ishrana,
- bezbednost i sigurnost,
- briga koja odgovara na potrebe
- mogućnosti za učenje u ranom detinjstvu kroz igru i interakciju sa roditeljima.
Programi za razvoj u ranom detinjstvu najdelotvorniji su za decu iz najugroženijih porodica i značajno doprinose smanjenju nejednakosti među vršnjacima. Roditelji su detetu najvažniji oslonac, ogledalo, prozor u svet i učitelji. Programi podrške koji osnažuju roditelje postavljaju temelje za optimalni razvoj u detinjstvu i dugoročnu otpornost kroz život.
Da bi se deca u Srbiji razvijala i imala bolja iskustva u detinjstvu i bolje ishode u odraslom životu, UNICEF podržava:
- Snažne politike i usluge za odojčad i malu decu koje su usklađene sa „Okvirom za podsticajnu negu“ i obuhvataju brigu o blagostanju dece i njihovih staratelja, naročito u ugroženim porodicama, poput porodica koje žive u siromaštvu, romskih porodica te porodica sa decom sa smetnjama u razvoju i invaliditetom.
- Unapređenje brige o majkama koja obuhvata promovisanje isključivog dojenja tokom prvih 6 meseci, kako bi svako dete moglo da preživi i napreduje.

Jačanje neonatalnih bolnica, naročito onih za intenzivnu negu, kako bi se odgovorilo na urgentne potrebe najosetljivijih beba i osnaživanje resursa kako bi mogli da pruže podsticajnu negu koja spašava živote.
- Efikasniju nabavku i distribuciju osnovnih vakcina za decu, delotvornije sisteme upravljanja podacima o imunizaciji i zdravlju deteta, komunikaciju putem zdravstvenih službi i medijskih platformi, kao i bolje pripremljen odgovor na izbijanje epidemija.
- Kvalitetan međusektorski odgovor i unapređivanje usluga u ranom razvoju kroz rad patronaže, pedijatra, predškolskih ustanova i usluga u socijalnoj zaštiti radi osnaživanja roditelja i staratelja za kvalitetno odgajanje dece kako bi deci pružili ljubav, pažnju i podsticaj za fizički, socio-emocionalni i intelektualni razvoj, kao i razvoj veština komunikacije i učenja kroz igru i istraživanje u interakciji sa oba roditelja.
- Uvođenje kvalitetnih intervencija u ranom detinjstvu, počevši od blagovremenog otkrivanja razvojnih rizika i uključujući intervencije kroz tri ključna sistema podrške – zdravstvenu zaštitu, predškolsko vaspitanje i obrazovanje i socijalnu zaštitu, kako bi se intervencije nadovezale na porodično orijentisani pristup zadovoljenja potreba dece sa odstupanjima i smetnjama u razvoju, njihovih roditelja i staratelja.
UNICEF se zalaže za snažne politike za odojčad i malu decu kako bi se obezbedili kvalitet i kontinuitet kritičnih usluga brige o majkama, novorođenčadi i deci, od začeća i tokom prvih šest godina života
UNICEF se zalaže za izgradnju međusektorskih politika za integrisanu podršku razvoju u ranom detinjstvu, rodno uravnoteženom roditeljstvu kroz igru
Izazovi
Ljudski potencijal treba negovati u ranom uzrastu svakog deteta kako bi se povećale šanse za bolje životne ishode i održiv, zdraviji razvoj budućih generacija.
U Srbiji je u poslednjoj deceniji ostvaren znatan napredak u oblasti razvoja u ranom detinjstvu; međutim, da bi se odgovorilo na hitne potrebe male dece i njihovih porodica, treba ubrzati napore kako nijedno dete ne bi bilo izostavljeno.
Čak i pre pandemije kovida-19, koja je donela dodatne izazove za decu i roditelje, bilo je jasno da se društvo u Srbiji još uvek suočava sa mnogim nejednakostima. Deca iz najmarginalizovanijih grupa i dalje zaostaju za ostatkom populacije, a njihova prava i potencijali se ne ostvaruju, čime im se uskraćuje šansa da izađu iz siromaštva i stanja socijalne isključenosti.
Podaci pokazuju sledeće:
- Perinatalna smrtnost od 8,2 na 1000 rođenih u Srbiji i dalje je mnogo veća nego prosečna stopa od 4,9 u 25 zemalja EU.
- 20% dece iz opšte populacije nije primilo sve vakcine na vreme, a isto važi i za 37% dece iz romskih naselja.
- Samo 24% dece je isključivo dojeno tokom prvih pet meseci života, dok je to slučaj kod samo 8% dece iz romskih naselja.
- Samo 41% očeva redovno učestvuje u aktivnostima učenja sa svojom decom uzrasta 2 do 4 godine, naspram samo 11% u romskim naseljima.
Svako treće dete uzrasta 3 do 4 godine trpi telesno kažnjavanje, iako se 90% roditelja slaže da ono nije potrebno.
- Samo polovina dece mlađe od 5 godina iz najsiromašnijih domaćinstava ima tri ili više knjiga, u poređenju sa 90% dece iz najbogatije grupe.
- Oko 60.000 male dece u Srbiji se suočava sa razvojnim rizicima i poteškoćama, a njihovim porodicama je potrebna dodatna podrška u vidu usluga ranih intervencija.
Pandemija kovida-19 je pojačala postojeće ranjivosti i socijalne nejednakosti, negativno je uticala na kontinuitet zdravstvenih usluga te na emocionalno blagostanje i mentalno zdravlje dece i staratelja, a uz to je umanjila sposobnost roditelja za podsticajno i osetljivo roditeljstvo kroz igru koje neguje razvoj deteta i sprečava štetna iskustva iz detinjstva.

Patronažne sestre
Patronažne sestre predstavljaju jedinu profesionalnu podršku porodici koja se pruža kroz kućne posete, u porodičnom okruženju.

Razvojna savetovališta
Razvojna savetovališta pružaju podršku roditeljima i deci ukoliko dete ima neki razvojni problem.

Romske zdravstvene medijatorke
One kroz terenske posete mogu da prepoznaju zdravstvene i socijalne potrebe romske populacije i pomognu u njihovom rešavanju.
Rezultati
UNICEF podržava resorna ministarstva Vlade Republike Srbije u unapređenju uslova za ostvarivanja prava male dece, sa fokusom na najmarginalizovaniju decu i njihove porodice, jer se oni suočavaju sa izazovima u pristupu kvalitetnim zdravstvenim i drugim uslugama koje pomažu razvoju u ranom detinjstvu, poput dece sa smetnjama u razvoju i invaliditetom i romske dece.
Ministarstvo zdravlja je 2016. godine odobrilo Nacionalni program za unapređenje razvoja u ranom detinjstvu koji promoviše razvoj dece i podržava njihove roditelje u stvaranju uslova za to. Takođe, mere podrške roditeljstvu su integrisane u lokalne planove modela javnog zdravlja.

Inovativna rešenja su uvedena korišćenjem digitalnih tehnologija za video savetovanje na daljinu o podsticajnoj nezi. Ovo savetovanje namenjeno je patronažnim sestrama, za usluge intervencija u ranom detinjstvu i za usluge zdravstvenih medijatora.
UNICEF je podržao telefonsko savetovalište Halo beba u razvoju mobilne aplikacije za roditelje male dece. Ova aplikacija je laka za korišćenje i nudi roditeljima širom Srbije sadržaje o podsticajnoj nezi, razvoju u detinjstvu i podsticajnom roditeljstvu kroz igru koje odgovara na potrebe dece.
Novi model integrisanih, porodično orijentisanih usluga ranih intervencija u ranom detinjstvu pilotira se radi proširenja u narednim godinama. Inovativni programi za roditelje i nove asistivne tehnologije otvorenog koda se pilotiraju radi pružanja podrške roditeljima i deci sa smetnjama u razvoju i invaliditetom.
Od početka pandemije kovida-19 UNICEF pruža intenzivnu podršku Ministarstvu zdravlja kako bi se obezbedili kontinuitet i kvalitet kritičnih usluga za negu majke i deteta. To treba da omogući nesmetan pristup akušerskoj, neonatalnoj i preventivnoj pedijatrijskoj nezi, imunizaciji, patronažnim posetama i uslugama ranih intervencija. UNICEF je takođe pomogao u opremanju neonatalnih jedinica intenzivne nege u većim gradovima Srbije.
Resursi:
Moduli za obuku patronažne službe
Porodično orijentisana rana intervencija
Situaciona analiza usluga za bebe i malu decu sa smetnjama u razvoju u Republici Srbiji
Znanje, stavovi i prakse u vezi sa imunizacijom dece u Srbiji