Nasilje nad decom
UNICEF ima za cilj da smanji nasilje kod kuće, u školi, u zajednici i u digitalnom prostoru. Želimo da prekinemo ćutanje o ovoj skrivenoj epidemiji.

- Dostupno na:
- Srpski
- English
UNICEF i njegovi partneri podržavaju sprovođenje strategije i akcionog plana za borbu protiv nasilja nad decom. U ovu svrhu:
- Promovišemo nenasilno disciplinovanje kroz izgradnju kapaciteta ključnih stručnih radnika, kampanje za promenu ponašanja i zalaganje za unapređenje zakonodavnog i regulatornog okvira.
- Podržavamo jačanje rada na prevenciji i odgovoru na dečije brakove kroz korišćenje i jačanje zagovaračkih kapaciteta Nacionalne koalicije za okončanje dečijih brakova.
- Jačamo specijalizovane stručne kapacitete za podršku žrtvama nasilja, uključujući inovativne pristupe za promociju psihosocijalne i podrške mentalnom zdravlju za najugroženiju decu.

Ciljevi programske oblasti
Kako bi se omogućilo da staratelji i deca imaju znanja i načine da zatraže podršku u vezi sa nasiljem nad decom, kao i da stručni radnici imaju kapacitete za pružanje inkluzivne, međusektorske podrške i rehabilitacije, naši posebni ciljevi obuhvataju sledeće:
- Da roditelji dosledno i sve više praktikuju alternativno, nenasilno disciplinovanje dece,
- Da se unapredi odgovor i upućivanje slučajeva individualnog nasilja nad decom na sisteme zdravstva, obrazovanja i socijalne zaštite,
- Da se poveća pristup pravovremenoj i kvalitetnoj specijalizovanoj podršci i rehabilitaciji za decu žrtve,
- Da se poveća pristup koordiniranim merama prevencije i podrške za devojčice u riziku od dečijih brakova,
- Da se poveća prijavljivanje nasilja od strane osoba izloženih nasilju i smanji izloženost dece štetnim sadržajima, uključujući seksualnu eksploataciju na internetu.
Cilj iz Programskog dokumenta za Srbiju
Naši ciljevi do 2025. godine:
- Da 80% svih voditelja slučajeva i supervizora u sistemu socijalne zaštite ima sertifikat za nenasilno, pozitivno roditeljstvo,
- Da se, u ukupnom broju prijavljenih slučajeva nasilja, udeo slučajeva koje prijavljuju žrtve poveća sa 7,5 na 15%,
- Da postoji funkcionalni nacionalni, multisektorski koordinacioni mehanizam za praćenje sprovođenja nacionalnih planova/strategija za sprečavanje nasilja i odgovor na nasilje nad decom, uz učešće dece i adolescenata,
- Da se broj dece, roditelja i primarnih staratelja kojima je pružena psihosocijalna podrška i informacije u zajednici poveća sa 6.451 na 114.451.

Izazov
Pojačano prijavljivanje svih oblika nasilja poslednjih godina ukazuje na osnaživanje svesti o ovom problemu. Međutim, prevencija i odgovor na nasilje su i dalje na niskom nivou, a neka od najkritičnijih uskih grla tek treba rešiti.
Negativne društvene norme i uverenja, uključujući one o rodu, i dalje postoje u opštoj populaciji te među starateljima i pružaocima usluga; tako opstaju nasilne prakse poput nasilnog disciplinovanja, nasilnog rešavanja sukoba i dečijih brakova.
Nepostojanje spremnosti kod žrtava da same prijave nasilje i da zatraže podršku takođe je delimično prouzrokovano društvenim normama i „normalizacijom“ nasilja, ali i nepostojanjem pouzdanih i bezbednih mehanizama za prijavljivanje.
Izostaje specijalizovana, sveobuhvatna i fokusirana podrška za decu žrtve nasilja zato što nema stručne specijalizacije i usluga. Postoji potreba da se izgrade kapaciteti stručnjaka iz različitih sektora za pružanje multisektorske, koordinirane podrške i rehabilitacije žrtvama nasilja na način koji odgovara specifičnim starosnim i rodnim potrebama i uzimajući u obzir društvene i kulturološke norme.
Međusektorska saradnja i podizanje svesti o dečijim brakovima kao obliku nasilja nad decom imaju ključni značaj zbog visokog nivoa ugroženosti, a potrebni su sveobuhvatno praćenje i podrška.
Rešenje

- Razvoj programa koji se bave negativnim rodnim normama i pružaju podršku roditeljima kako bi praktikovali nenasilno disciplinovanje i kako bi se jačali kapaciteti stručnjaka iz sistema socijalne zaštite, obrazovanja i zdravstva koji rade sa roditeljima.
- Proširenje lokalne međusektorske saradnje za rešavanje pojedinačnih slučajeva nasilja nad decom.
- Pružanje tehničke podrške u jačanju stručnih kapaciteta za kvalitetne i pravovremene intervencije u vezi sa traumama.
- Zalaganje za okončanje dečijih brakova.
- Podrška prikupljanju dokaza, zajedničkom korišćenju resursa sa privatnim sektorom i međuvladinim razmenama o zaštiti na internetu.