Dečija zaštita
Zaštitimo decu od nasilja, eksploatacije i zlostavljanja

- Dostupno na:
- Srpski
- English
Šta radimo?
Cilj na čijem ostvarenju UNICEF neumorno radi jeste omogućavanje svoj deci sveta da žive u bezbednom, nenasilnom i brižnom okruženju. Geslo kojim se vodimo jeste da deca moraju biti zaštićena od svih oblika nasilja, eksploatacije, zlostavljanja i štetnih praksi.
Nadovezujući se na strateška partnerstva i do sada postignute rezultate, fokus UNICEF-a je stavljen na:
- sprečavanje razdvajanja dece i porodica,
- unapređenje alternativnih mogućnosti za formalno staranje,
- zaštitu dece od nasilja,
- okončanje štetnih praksi dečijih brakova,
- jačanje pravosuđa po meri deteta.
Kako bi ovi ciljevi bili što brže i efikasnije postignuti UNICEF blisko sarađuje sa ministarstvima zaduženim za socijalnu zaštitu, brigu o porodici i pravdu i relevantnim nevladinim i međunarodnim partnerima. Sa ovim partnerima radimo na jačanju stimulativnog okruženja, izgradnji kapaciteta za kvalitetne usluge i osnaživanju dece i njihovih porodica da ostvaruju svoja prava.
U svom radu poslujemo u skladu sa međunarodnim standardima i nacionalnim prioritetima, posebno sa Nacionalnom strategijom za prevenciju i zaštitu dece od nasilja i Nacionalnom strategijom za zaštitu žrtava krivičnih dela.
Kako bismo ostvarili najbolji ishod za svako dete, blisko sarađujemo i sa drugim programima koji se bave inkluzivnim obrazovanjem, razvojem u ranom detinjstvu, osnaživanjem adolescenata i praćenjem prava deteta.
Svako dete ima pravo i zaslužuje da raste u porodičnom okruženju. To je najbolje okruženje za razvoj dece, naročito tokom ranog detinjstva.
UNICEF ima za cilj da smanji nasilje kod kuće, u školi, u zajednici i u digitalnom prostoru. Želimo da prekinemo ćutanje o ovoj skrivenoj epidemiji.
Pravosudni sistem koji je u potpunosti usklađen sa principom najboljeg interesa deteta je od suštinskog značaja za svu decu, a posebno onu iz ugroženih porodica.
Rešenje
Napredak u zaštiti dece koji je postigla Srbija obećava, pa tako uprkos tome što se smanjuje broj smeštaja u rezidencijalnim ustanovama i poboljšavaju mogućnosti za alternativno staranje u porodičnim uslovima, ukupan broj zbrinute dece se povećava.
Međutim, na ovom putu ipak postoje određeni izazovi koje je neophodno prevazići:
- Prevencija nasilja i odgovor na nasilje su i dalje na niskom nivou zbog postojanih društvenih normi koje „normalizuju“ nasilje. Tome doprinosi i nepostojanje bezbednih mehanizama za prijavljivanje i sveobuhvatnih usluga zaštite. Prijavljeni broj slučajeva nasilja u porodici, vršnjačkog nasilja i nasilja na internetu još uvek je u porastu.
- Sudski postupci su sve duži, mere zaštite od sekundarne viktimizacije se ne primenjuju sistematski i sve je veći broj dece ispod starosne granice za krivičnu odgovornost koja, usled problema u ponašanju, dospeva u sukob sa zakonom. Načelo najboljih interesa deteta još uvek nije na primeren način integrisano u odluke u građanskim sudskim postupcima.
- Više od 2/3 dece koja žive u rezidencijalnim ustanovama čine deca sa smetnjama u razvoju i invaliditetom i ona su uglavnom smeštena u velikim domovima.
- Oko 1.000 dece se svake godine izmešta iz svojih bioloških porodica i alternativno zbrinjava.

U gotovo 1/4 slučajeva nasilja u porodici, žrtve su deca.
- Nasilnim metodama disciplinovanja kod kuće bilo je izloženo 44% dečaka i 42% devojčica mlađih od 14 godina.
- Od devojčica iz romskih naselja, 57% stupi u brak pre navršene 18. godine, a gotovo 18% pre 15. godine.
- Od ukupnog broja prijavljene dece u sukobu sa zakonom, vaspitni nalozi su izrečeni u samo 9,5% slučajeva.

Prava dece sa smetnjama u razvoju i invaliditetom
Dobar i funkcionalan sistem socijalne zaštite pomaže da se uklone prepreke koje sprečavaju ostvarivanje prava dece i njihovih porodica

Pomoć porodicama
Romske zajednice dobijaju informacije o svojim pravima i pruža im se grupna i individualna podrška u administrativnim procedurama.

Jačanje ugroženih porodica
Svako dete ima pravo da živi u porodičnom okruženju. Prevencija i rana intervencija su ključni za očuvanje porodica.
Rezultati
Proces izmeštanja male dece iz rezidencijalnih ustanova je započeo. Da bi podstakao tu inicijativu, UNICEF je pružio tehničku podršku proširenju kapaciteta za hraniteljstvo i pružanju usluga u zajednici. Na ovaj način trebalo bi da bude osigurana kontinuirana podrška porodicama. Takođe, pilotirali smo uslugu „Porodični saradnik“ kako bi najugroženije porodice sa decom imale pristup intenzivnoj podršci.
UNICEF je, takođe, podržao izradu nacionalne Strategije za prevenciju i zaštitu dece od nasilja, koju je Vlada usvojila 2020. godine.
Radili smo na isticanju problema dečijih brakova, što je dovelo do osnivanja Nacionalne koalicije za okončanje dečijih brakova i integrisanja pokazatelja u vezi sa dečijim brakovima u sistem upravljanja podacima u oblasti socijalne zaštite.
UNICEF-ova podrška pravosudnom sistemu u zaštiti najugroženije dece dovela je i do povećane primene vaspitnih naloga.
Resursi:
Šta je digitalno nasilje i kako da ga zaustavimo?
Studija negativnih iskustava u detinjstvu
Jačanje porodica iz osetljivih grupa: pogled na mogućnosti
Kako se zaštititi od prirodnih nepogoda
Evaluacija usluga za porodice sa decom sa smetnjama u razvoju
Šta nam kažu deca o nasilju nad decom
Položaj dece sa smetnjama u razvoju i invaliditetom u Srbiji