Pravosuđe po meri deteta
Pravosudni sistem koji je u potpunosti usklađen sa principom najboljeg interesa deteta je od suštinskog značaja za svu decu, a posebno za decu iz ugroženih i disfunkcionalnih porodica.
- Srpski
- English
Više od 3.000 dece u Srbiji svake godine dolazi u kontakt sa pravosudnim sistemom na različite načine: kao počinioci, žrtve ili svedoci krivičnih dela, u porodičnim stvarima poput razvoda, starateljstva ili usvojenja u građanskim sudskim postupcima ili u upravnim postupcima u vezi sa državljanstvom, migracijom i različitim razlozima povezanim sa njihovim pravima u oblastima zdravstva, obrazovanja ili socijalne zaštite.
UNICEF i njegovi partneri rade na promovisanju delotvornog i pravičnog pristupa pravdi za decu u kontaktu sa zakonom. Naš fokus je na stvaranju pravosudnog sistema po meri deteta koji radi u najboljim interesima deteta, u kome su deca zaštićena i smisleno učestvuju u postupcima u kojima se donose odluke o njima.
Ciljevi programske oblasti
Kako bi se obezbedilo da pravosudni sistem bude po meri deteta, da deluje u najboljem interesu deteta, da bude prilagođen potrebama i interesima dece i da više uključuje decu, naši posebni ciljevi su:
- Da se poveća primena vaspitnih naloga i ciljanih intervencija sa fokusom na rehabilitaciju i reintegraciju dece u sukobu sa zakonom,
- Da se primeni rana rehabilitacija za decu mlađu od 14 godina sa problemima u ponašanju koja nisu krivično odgovorna, uključujući onu koja imaju probleme sa mentalnim zdravljem,
- Da se obezbedi zaštita dece žrtava i svedoka u krivičnim postupcima,
- Da se obezbedi da se stavovi dece uzimaju u obzir u građanskim sudskim postupcima,
- Da se najugroženijoj deci omogući pristup pravdi u slučaju kršenja njihovih prava.
Cilj iz programskog dokumenta za Srbiju
Naši ciljevi do 2025. godine:
- Da se poveća broj lokalnih pružalaca usluga za primenu vaspitnih naloga (potpisani protokoli o saradnji između centara za socijalni rad i relevantnih aktera u lokalnoj zajednici) sa 58 na 150,
- Da se poveća broj profesionalaca koji su sertifikovani i koji se bave zaštitom prava deteta u građanskim sudskim postupcima sa 0 na 700 sudija i socijalnih radnika,
- Da se stoprocentno unaprede kapaciteti službi za podršku žrtvama s u višim sudovima za rad sa decom žrtvama.
Izazov
Za mnogu decu susret sa pravosudnim sistemom često predstavlja zastrašujuće iskustvo. Deca čija su prava povređena nemaju pristup pravdi iz različitih razloga, npr. zbog nedostatka poslovne sposobnosti jer nisu priznata kao nosioci prava, već kao pasivni objekti staranja. Deci nedostaju specijalizovana pravna pomoć kao i informacije o njihovim pravima i o tome kako mogu dobiti pomoć i podršku. Ona se često suočavaju sa postupcima koji nisu osetljivi na potrebe dece i prilagođeni deci, kao i sa diskriminacijom, neprihvatanjem od strane društva i nepostojanjem privatnosti.
I dalje nema specijalizovanih programa i intervencija za ranu rehabilitaciju dece u sukobu sa zakonom , naročito kada ona imaju složene probleme sa ponašanjem, mentalnim zdravljem i zavisnošću. Vaspitni nalozi se i dalje primenjuju samo u veoma malom broju predmeta. Zabrinjava trend porasta broja dece ispod granice krivične odgovornosti (14 godina) sa problemima u ponašanju koja su u sukobu sa zakonom. Deca se često stigmatizuju u zajednici i nisu prepoznata kao žrtve kojima je potrebna podrška.
Deca žrtve/svedoci krivičnih dela ne dobijaju odgovarajuću zaštitu i stručnu podršku pre, tokom i nakon krivičnog postupka. Ona se izlažu višestrukim ispitivanjima i dugim postupcima, što ostavlja dugoročnu traumu i ima ozbiljan uticaj na njihov život.
Kada učestvuju u građanskim sudskim postupcima, principi participacije i najboljih interesa deteta nisu uvek u prvom planu pri donošenju odluka.
Rešenje
- Zalaganje za poboljšanje koordinacije institucija i aktera koji rade u oblasti pravosuđa za decu kako bi se obezbedili kontinuirano unapređenje i održivost reformi pravosudnog sistema po meri deteta.
- Izgradnja kapaciteta stručnjaka u pravosuđu i socijalnoj zaštiti za rad u interdisciplinarnim timovima, za komunikaciju sa decom na način prilagođen deci te za donošenje odluka o konkretnim potrebama dece, kao i o posebnim potrebama najugroženije dece.
- Tehnička podrška kako bi deca dobila informacije o svojim pravima u postupcima, o tome gde mogu dobiti podršku, kako da izraze svoje mišljenje i kako će se to mišljenje uzeti u obzir pri donošenju odluka.
- Zagovaranje i izgradnja kapaciteta za pružanje mera zaštite za decu u kontaktu sa pravosudnim sistemom, tako da postupci omogućavaju deci da u potpunosti učestvuju u svim fazama, sa posebno prilagođenim uslovima za decu sa smetnjama u razvoju i invaliditetom.
- Izgradnja kapaciteta za pružanje besplatne pravne pomoći koja je prilagođena deci i odgovara specifičnim pravnim i društvenim potrebama dece, a koju pružaju advokati specijalizovani za prava deteta.
- Jačanje prikupljanja podataka i upravljanja njima kako bi se obezbedilo pravilno upravljanje, analiza i korišćenje podataka za kreiranje politika zasnovanih na činjenicama i sistemske reforme u korist dece.