Izbeglička i migrantska kriza
Jednu četvrtinu izbeglica i migranata koji su došli u Evropu čine deca. UNICEF odgovara na potrebe sve dece u pokretu u svakoj fazi njihovog putovanja, pozivajući vlade da zaštite njihova prava.

- Dostupno na:
- Srpski
- English
Odgovor na izbegličku i migrantsku krizu
Uprkos de fakto zatvaranju balkanske rute početkom marta 2016. godine, konstantan priliv izbeglica i migranata u Republiku Srbiju se nastavlja – uglavnom iz, Severne Makedonije, Albanije, Crne Gore, Bugarske i Bosne i Hercegovine – uz snažnu podršku mreža za krijumčarenje preko granica i trgovinu ljudima.
Od 2015. godine kroz Srbiju je prošlo više od milion i po izbeglica i migranata od kojih je izmedju trećine i četvrtine bilo deca. Tokom 2020. godine, broj izbeglica i migranata prisutnih u Srbiji u svakom trenutku se kretao oko 7000, a smeštenih u prihvatnim, tranzitnim i azilnim centrima oko 6000.
Glavna pitanja vezana za dečiju zaštitu
Prilikom ulaska u zemlju, žene i deca u pokretu su fizički iscrpljeni, psihološki traumatizovani i mnogima je potrebna zdravstvena nega i zaštita.
Deca izbeglice i migranti i žene su smešteni u prihvatnim centrima koji zadovoljavaju osnovne potrebe. Međutim, oni imaju ograničen pristup bezbednim mestima za odmor, rekreaciju i napredovanje i potrebna im je redovnija , nekada i specijalizovana psiho-socijalna podrška u zajednici.
Upućivanje specijalizovanim službama, između ostalog zbog seksualnog nasilja, ograničeno je, a deca se suočavaju sa višestrukim jezičkim, kulturološkim i društvenim preprekama u pristupu tim službama. Potrebe devojčica i dečaka adolescenata do sada uglavnom nisu bile analizirane odvojeno od druge dece, i sa posebnim osvrtom na potrebe tog uzrasta.
Uprkos kontinualnim naporima različitih aktera idalje postoji zabrinutost u vezi sa decom koja putuju bez pratnje, budući da su ona izložena posebno povišenim rizicima od nasilja, zlostavljanja i drugih problema. U ovim slučajevima od posebnog značaja je postojanje odgovarajućih kapaciteta za adkevatnu identifikaciju, procenu potreba i utvrdjivanje njihovog najboljeg interesa, kao i dodatna podrška tokom procesa vođenja slučaja.
Većina dece izbeglica i migranata pohađa osnovnu školu, a manji broj dece pohađa srednje ili više obrazovanje; kad je reč o devojčicama, te brojke su još niže.
Ishrana dece, naročito odojčadi u uslovima tranzita i migracija, i dalje predstavlja razlog za zabrinutost i zahteva dodatnu podršku.
Osnovni strateški prioriteti
Dečija zaštita
UNICEF-ov odgovor se fokusira na sveukupno blagostanje sve dece izbeglica i migranata, i to na: a) identifikovanje najugroženije dece i dece u riziku, b) upućivanje te dece na socijalne radnike i dalju specijalizovanu negu, c) unapređivanje kompetencija svih pružalaca usluga za kvalitetnu i pravovremenu negu i d) pružanje usluga podrške deci bez pratnje i deci razdvojenoj od roditelja.
Posebnu pažnju UNICEF posvećuje senzibilizaciji pružalaca usluga na različite ranjivosti i rizike sa kojima se suočavaju različite grupe dece u pokretu – posebno devojčiica koje putuju same ili razdvojene od roditelja. UNICEF takodje pruža podršku koordinaciji dečije zaštite kroz kopredsedavanje Radnom podgrupom za zaštitu dece, u bliskoj saradnji sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Republike Srbije.
Rodno zasnovano nasilje
UNICEF sprovodi program za borbu protiv rodno zasnovanog nasilja u vanrednim situacijama koji uključuje uspostavljanje sigurnih prostora za žene i devojčice i dokumentuje primere dobrih praksi kako bi se osiguralo da žene i devojčice budu u središtu prevencije i intervencija koje pružaju odgovor na rodno zasnovano nasilje. Rodno zasnovano nasilje i seksualna eksploatacija, uključujući i seksualno nasilje čije su žrtve posebno žene i devojčice koje putuju bez pratnje, a ponekad i dečaci i mladići, i dalje predstavljaju veliki problem.
Obrazovanje
UNICEF pomaže školskim upravama, lokalnim ustanovama i partnerima da upišu decu izbeglice i migrante u škole u Srbiji i promoviše redovno pohađanje nastave i aktivnosti neformalnog obrazovanja. Ulažu se napori da se ocene ishodi učenja, uključe roditelji i obezbedi upis i zadržavanje u srednjem obrazovanju, naročito za decu bez pratnje ili decu razdvojenu od roditelja, kao i za devojčice.
Aktivnosti UNICEF usmerene su i na jačanje jezičkih i digitalnih kompetencija dece, koje su im od značaja za dalje obrazovanje i razvoj, kao i za svakodnevni život. Istovremeno, radi se i na jačanju sistema dodatne , fleksibilne i individualizovane podrške učenju deci uključenoj u formalni obrazovni sistem u Srbiji, i motivaciji dece da se uključe u formalno osnovno i srednje obrazovanje.
Zdravlje i ishrana
UNICEF pruža podršku službama koje se bave ishranom i zdravljem majki i beba kroz podršku kucima za majku i bebu i igra ključnu ulogu u pružanju tehničke podrške drugim institucijama i akterima u vezi sa ishranom i razvojem dece u ranom detinjstvu, uključujući i periodične obuke i kreiranje odgovarajućih informativnih materijala na jezicima izbegličke/migrantske populacije.
UNICEF takođe podržava koordinaciju u oblasti zaštite mentalnog zdravlja izbeglica i migranata, i predvodi napore da se prevenira zloupotreba supstanci u populaciji dece i mladih iz ove populacije.
Osnaživanje i participacija mladih
Cilj UNICEF-a je i da se osigura razvoj adolescenata i mladih, gde god da su, kako bi ostvarili svoj potencijal, imali pristup informacijama i uslugama, i bili aktivni u zajednici. Mladi migranti i izbeglice učestvuju u programima obuke i zanata kako bi bili osnaženiji i samostalniji, stiču i usavršavaju veštine koje doprinose rušenju stereotipa, konstruktivnoj interakciji i sprovođenju inovativnih ideja u okruženju.
Zalažemo se za inkluziju i dobrobit mladih, programe za zdrave stilove života i blagostanje mladih, uključujući mentalno zdravlje, otpornost u kriznim situacijama i samostalnost. Kroz inicijativu za jačanje informisanosti i brigu o zdravlju mladih izbeglica i migranata koji se bore da pristupe zdravstvenoj zaštiti, obezbedili smo informativne materijale na njihovom jeziku i pakete zdravstvene pismenosti o nizu ključnih zdravstvenih pitanja, uključujući i teme vezane za osnaživanje i mentalno zdravlje mladih.
UNICEF-ov integrisani pristup
UNICEF se fokusira na primenu integrisanog pristupa: uvođenje koncepta rodno zasnovanog nasilja u sve programske aktivnosti, promovisanje zajedničkih i integrisanih aktivnosti podizanja kapaciteta i zagovaranje sveobuhvatnog poštovanja i ispunjavanja svih prava deteta u skladu sa Konvencijom o pravima deteta.
UNICEF pruža tehničku pomoć i smernice za zaštitu različitim akterima (nevladinim organizacijama na terenu i institucijama).
UNICEF učestvuje u koordinaciji Radne podgrupe za dečju zaštitu, podržava Radnu podgrupu za borbu protiv rodno zasnovanog nasilja i Radnu podgrupu za mentalno zdravlje izbeglica i migranata i koristi svoj uticaj i zagovara prava dece kod drugih agencija kako bi se izdvojili resursi i sprovele inicijative u oblasti zaštite.
U sektorima obrazovanja, zdravlja i ishrane UNICEF je ključni tehnički akter koji pruža smernice i predstavlja tehnički resurs i centar za upravljanje znanjem za partnere i institucije.

Partnerstva i pristupi
UNICEF aktivno učestvuje u partnerstvima i promoviše partnerstva sa vladinim institucijama, agencijama Ujedinjenih nacija, uključujući UNHCR, UNFPA, IOM i SZO, te sa akterima iz civilnog društva, ukjučujući tu i Univerzitet i privatni sektor. Mi uspostavljamo strateška partnerstva da bismo osigurali dostupnost osnovnih usluga najugroženijim grupama i onima do kojih je teško dopreti.
Ženski centar: Uspostavljen u okviru šireg Društvenog centra za izbeglice i migrante, ovaj centar nudi rekreativne i kulturne aktivnosti, stručno osposobljavanje i specijalizovane usluge za borbu protiv rodno zasnovanog nasilja, uključujući materijalnu pomoć i psiho-socijalnu podršku. Ovaj centar uključuje I usluge dečijeg kutka i kutka za majku i bebu.
Neposredna hitna podrška ženama i deci u pokretu: Žene, devojčice i deca u pokretu dobijaju u realnom vremenu informacije o dečijoj zaštiti i rodno zasnovanom nasilju koje im mogu spasiti život, kao i opšte informacije o dobijanju pomoći u Srbiji.
Identifikacija dece bez pratnje i pomoć toj deci: Deci u pokretu, kao i deci bez pratnje smeštenoj u prihvatnim, tranzitnim centrima i centrima za azil, nude se usluge medijacije koje su rodno osetljive i prikladne uzrastu. Osigurano je i upućivanje na specijalizovane usluge te dokumentovanje osetljivih slučajeva.
Zdravlje i ishrana beba i njihovih staratelja: Kutak za majku i bebu je mesto gde majke i mala deca imaju pristup sveobuhvatnim aktivnostima kako bi se osigurali njihovo zdravlje i bezbedan razvoj, odnosno pristup savetovanju i savetodavnim uslugama za majke. Kutak za majku i bebu je takođe funkcionalna ulazna tačka za otkrivanje rodno zasnovanog nasilja i integraciju dečije zaštite.
Jačanje sistema
UNICEF kreira svoje hitne intervencije tako da one na kraju dovedu do jačanja sistema zaštite na nacionalnom i lokalnom nivou, sto se postiže kroz zajednički rad sa vladom, lokalnim vlastima i institucijama na državnom i lokalnom novu.
Mi podržavamo glavne institucionalne aktere u izradi i širenju politika, razradi mehanizama za upućivanje na usluge i standardnih operativnih procedura, kao i promovisanju održivih inicijativa za razvoj kapaciteta – uključujući i kroz saradnju sa Univerzitetom u Beogradu.
UNICEF dodatno podržava nacionalne institucije i državne organe koji su odgovorni za koordinaciju i reagovanje na humanitarne potrebe na efikasan i pravovremen način.