Бъди до мен

Най-важният разговор е този между децата и родителите

Визия на кампанията Бъди до мен

Мисия на кампанията „Бъди до мен“

„Бъди до мен“ е кампания на УНИЦЕФ България и NOVA телевизия. Основната цел на кампанията е да подкрепи най-важния разговор – този между децата и младите хора и техните родители. Кампанията е част от мисията на УНИЦЕФ да подкрепя родителите и да насърчава позитивното родителство, защото всяко дете и млад човек има право да расте в безопасна и грижовна семейна среда. 

Кампанията “Бъди до мен” цели да повиши обществената осведоменост и да провокира дискусия за отношенията между децата и родителите и пропастта между поколенията.

Позитивните родителски взаимоотношения са от съществено значение за психичното и емоционалното здраве на децата. 

Кампанията подчертава  решаващата роля на родителите, училището и социалните услуги при осигуряването на подкрепа за психичното здраве на младите хора и превенцията на насилието във всичките му форми и подчертава необходимостта от специализирани услуги за подкрепа както за децата, така и за техните родители. 

UNICEF/2025/ChristoChuchkov

UNICEF/2025/ChristoChuchkov

Защото ние вярваме, че:

Икона нба семейство

Семейството е основната опора за децата. Откритият разговор, взаимната подкрепа и разбирането в семейството помагат на децата да растат уверени и способни да се справят с житейските трудности. Родителското отчуждение, семейните спорове, насилието, пренебрегването оставят дълбоки следи в емоционалното и психическо благосъстояние на детето.

Глас за всяко дете с приложението C-board

Доверието и комуникацията между децата и родителите са в основата за изграждането на здрави взаимоотношения. Децата трябва да знаят, че могат да споделят проблемите си без страх от наказание, осъждане или отхвърляне, и да разчитат на подкрепа. Липсата на общуване между родители и деца може да доведе до отчуждение, затваряне на децата в себе си, агресия и депресия.

Икона за насилие

Насилието никога не е решение. 

Решенията идват с търпение, разбиране и съпричастност – не с наказания или страх. Насилието само отдалечава и наранява. Децата трябва да разбират своите емоции, за да могат да се справят с конфликти без да прибягват до агресия. 

Икона за психологическа подкрепа

Подкрепата е ключова. Важно е и децата, и родителите да знаят, че не са сами. Подкрепата от семейството, приятелите и специалистите е от съществено значение. Училището е мястото, в което цялата училищна общност може да работи заедно за превенция, открит диалог и ненасилктвено разрешаване на конфликти.  

Икона за психично здраве

Насилието и психичното здраве засягат всеки един от нас. Те са проблеми на цялото общество и изискват отговор и действия от всички - институции, професионалисти, родители, медии и деца. 

Снимка от сериала Майките

За сериала "Майките"

UNICEF/2025/ChristoChuchkov

UNICEF/2025/ChristoChuchkov

Кампанията е създадена в сътрудничество със сериала „Майките“ на NOVA телевизия, който разказва колко са важни подкрепящите семейни отношения и какви биха могли да бъдат последствията, когато те липсват. „Майките“ изследва проблема на нарушената връзка дете - родител и произтичащите от него болка и житейски избори.

 Сюжетът проследява съдбите на шест деца в тинейджърска възраст, лишени от любов в семействата си, но в същото време получили подкрепа и обич в лицето на учителката си Явора. Във всяко от техните семейства обаче има скрит или явен проблем и Явора, която децата почти обожествяват, се превръща в онази липсваща майка, за която всички те мечтаят. 

Какво имат да кажат героите от сериала?

Снимка от сериала Майките
UNICEF/2024/ChristoChuchkov

Всеки герой в сериала „Майките“ носи със себе си история – на болка, тишина или надежда. В тези специални видео послания те споделят колко важни са отношенията между децата и родителите и какво означава да изслушваш, да разбираш и подкрепяш детето си.

  • Гледай видеата 

Посланията зад кадър

Кампания Бъди до мен
UNICEF/2025/HristoChuchkov

В тези видеа актьорите и екипът на „Майките“ споделят не само как се създава сериал с кауза, но и своите лични възгледи за подкрепата, за трудните избори, за връзката между родители и деца. Те разказват и за героите си – през какво преминават, какво ги белязва и колко истински ситуации представя сериалът.

 

Гледай видеата зад кадър

Embedded video follows
Embedded video follows
Embedded video follows

Основни предизвикателства, пред които са изправени децата и родителите в България

Основни предизвикателства, пред които са изправени децата и родителите в България

Психично здраве на деца и юноши

  • По оценки на УНИЦЕФ около 11% от момичетата и момчетата на възраст 10-19 години в България живеят с диагностицирани психични разстройства, като половината от тях са тревожност и депресия. Други преобладаващи предизвикателства включват употребата на наркотици и алкохол, поведенчески проблеми, хранителни разстройства и суицидно поведение.
  • Данните на УНИЦЕФ показват, че 1 на всеки 5 смъртни случая сред 15 до 19-годишните в ЕС е причинен от умишлено самонараняване, а самоубийството е втората най-разпространена причина за смърт при юноши на същата възраст в Европа. 1 на всеки 5 деца изпитва психично разстройство всяка година (Доклад на СЗО “Spotlight on adolescent health and well-being“).
  • Психичното здраве е сериозен проблем за децата и младите хора в цяла Европа, включително и в България. Докладът “Our rights, our future: Europe we want” показва, че психичното здраве е вторият най-голям проблем за децата след "войната и конфликтите". Притеснително е, че децата се чувстват отхвърлени или не се приемат сериозно, когато обсъждат предизвикателствата си с възрастни като учители или родители. Социалните предизвикателства, като самота, тормоз или дискриминация, допринасят значително за влошаване на психичното здраве, както и бедността, употребата на наркотични вещества и социалните медии.
  • Последното проучване на УНИЦЕФ България: "Психичното здраве: гласовете на младежта" (2022) дава представа за това как подрастващите и младите хора възприемат, преживяват и говорят за психичното здраве. Поради стигмата и дискриминацията младите хора често предпочитат да крият чувствата си, да мълчат и да не търсят помощ, когато имат психични проблеми. Според участниците в проучването родителите не приемат сериозно чувствата на своите деца-тийнейджъри, пренебрегват или ги отхвърлят, не разбират или не могат да приемат причините за преживяванията им.   

Насилие над деца

  • Според "Изследване на насилието над деца в България" на УНИЦЕФ всяко второ дете и младеж в страната е преживял някаква форма на насилие. Едно на всеки три деца в България казва, че се чувства несигурно у дома, в училище или в общността. Едно на всеки три деца е било жертва на физическо насилие. 15,6% са преживели сексуално насилие. Едно на всеки седем деца съобщава, че е било жертва на онлайн тормоз в социалните мрежи. Според проучването, насилието е най-често срещано сред децата в училище (38,3%), следвано от общността (37,6%) и у дома (30,9%).
  • Около 40%, или 2-ма от всеки 5 родители или хора, полагащи грижи за децата, съобщават, че са използвали физическо насилие като форма на дисциплина през 2020 г., а около 1 на всеки 20 съобщава за използване на тежки физически наказания. Приблизително едно на всеки 5 (18,5%) деца и младежи съобщават, че са преживели физическо насилие в дома си. Едно от 6 (16,7%) деца и младежи съобщават, че са преживели емоционално насилие у дома.
  • 1 на всеки 10 деца и младежи съобщава, че е било пренебрегвано/неглижирано: 3,5 % казват, че лицата, които се грижат за тях, понякога са забравили да ги хранят, 6,8 % казват, че родителите им понякога са забравили да ги заведат на училище или да им кажат да ходят на училище, а 5,9 % от децата споделят, че родителите им понякога са забравяли да ги заведат на лекар, когато са били болни.
  • Едно на всеки седем деца съобщава, че е било жертва на онлайн тормоз и преследване, особено в социалните мрежи.  2023 г. е рекордно висока година за броя на сигналите, получени от Горещата линия за докладване на вредно съдържание и онлайн престъпления срещу деца, управлявана от Център за безопасен интернет: 46 359, което е двойно повече от броя им през 2022 г. Проучването разкрива още, че докато повечето деца и млади хора казват, че знаят къде да потърсят помощ, ако претърпят насилие или злоупотреба, само малък процент знаят, че съществуват  специфични ресурси като педагогически съветници –психолози и педагози, Националната гореща линия за деца 116 111 или Центъра за безопасен интернет (www.safenet.bg), към които могат да се обърнат за помощ.   

УНИЦЕФ подкрепя тези стратегически решения

УНИЦЕФ работи за системна промяна и подобряване на политиките на национално ниво.  

УНИЦЕФ предоставя техническа подкрепа, анализи, изследвания и застъпничество за генериране на промяна и подобряване на законите, политиките, програмите и мерките, насочени към превенция на насилието и модели на програми за закрила на детето и позитивно родителство – с фокус върху изграждането на здравословни и безопасни взаимоотношения сред младите хора и между децата и техните родители. 

УНИЦЕФ подкрепя тези стратегически решения

Модел „Зона Закрила“

"Зона Закрила" е модел за подкрепа на деца, жертви или свидетели на насилие, осигуряваща психологическа, правна и социална помощ. В момента работят няколко центъра в страната, но разширяването на мрежата е от ключово значение.

Програма „Стъпки заедно“

Програма "Стъпки Заедно" е национална програма, подкрепена от УНИЦЕФ и МОН за сигурна и безопасна учебна и онлайн среда. Модел за ненасилствено разрешаване на конфликти в училище.

Безопасен интернет за деца и младежи

УНИЦЕФ си партнира с Министерството на вътрешните работи, Държавната агенция за закрила на детето и Центъра за безопасен интернет (www.safenet.bg), за да насърчи диалога, обмена на знания и подобряването на националните политики за онлайн сигурност.

Всяко седмо дете в България съобщава, че е било жертва на онлайн тормоз, особено в социалните мрежи. Научете повече за кибертормоза и начините за превенция тук.

Къде може да се потърси подкрепа:
116 111 – Национална телефонна линия за деца
124 123 – Консултативна линия за онлайн безопасност
report@cybercrime.bg | 0885 525 545 – Дирекция „Киберпрестъпност“ (ГДБОП)

Мобилно приложение "Беббо"

Разширяване на дигиталната програма за подкрепа на родителите: Новото приложение Беббо! | УНИЦЕФ България - използва се от близо 60 000 родители в България и над 1 милион родители в Европа и Централна Азия.  

Психично здраве на децата и младите хора

УНИЦЕФ работи за интегриране на грижата за психичното здраве в образователната, здравна и социалната система. Основен фокус е и създаването на сигурна среда за децата, повишаване на осведомеността и предоляване на стигмата,  грижа за психичното здраве на родители и учители, обучения за ранно  разпознаване и реагиране при проблеми, свързани с психичното здраве, както и активно включване и ангажиране на младите хора.

Програми за позитивно родителство

УНИЦЕФ предлага разнообразие от програми за подкрепа, които помагат на родителите да изграждат доверие и близост с децата си – без насилие, чрез търпение, разбиране и позитивно възпитание.

Зад кулисите на "Майките"