Зона ЗаКрила
Модел на специализирана услуга за интегрирана и цялостна подкрепа на деца жертви или свидетели на насилие и техните родители
- Български
- English
Мисията на „Зона ЗаКрила“ е децата, пострадали или в риск от насилие да имат отново крила, без да носят тежките последствия от травмата или да се чувстват заплашени от нова агресия.
Насилието над деца не е изолиран феномен, то е навсякъде - във всяка държава, общество и социална група. На всеки 5 минути, някъде в света умира дете в следствие на упражнено над него насилие. Данните от национално представително проучване, проведено по поръчка на УНИЦЕФ, показват, че 47 процента от децата в България или всяко второ дете е преживяло някаква форма на насилие до 18 годишна възраст.
Данните от изследването показват, че:
- Емоционалното насилие е най-често срещаният вид (45,9%), следвано от физическо (31,2%), сексуално насилие (15,6%) и пренебрегване (10,5%).
- Всяко седмо дете съобщава, че е било жертва на онлайн тормоз и преследване, особено в социалните мрежи.
- Насилието най-често се наблюдава сред децата в училище (38,3%), следвано от това в общността (37,6%) и у дома (30,9%).
Насилието засяга физическото и психическото здраве и развитие на децата, както и способността им да учат и да изграждат взаимоотношения с други хора и да станат независими и успешни възрастни и родители.
Актуални данни за ситуацията с насилието срещу деца в България:
- През 2023 г. на Националната телефонна линия за деца 116 111 са получени 25 709 обаждания. От януари до септември тази година на Линията са получени над 19 300 обаждания, от които над 1 400 са регистрирани сигнали за насилие над деца.
- През 2023 г. на горещата линия на Националния център за безопасен интернет са получени над 45 000 сигнала за насилие над деца. През първите девет месеца на 2024 г. Националният център за безопасен интернет е регистрирал над 293 000 сигнала за сексуално насилие и експлоатация на деца онлайн.
- 3085 жени и 1112 деца са пострадали от домашно насилие през първите девет месеца на 2024 година. Това представлява увеличение от 15% при жените и 10% при децата в сравнение със същия период през 2023 година.*
Най-голям брой регистрирани престъпления, свързани с домашно насилие, са тези с нанесени телесни повреди. През 2024 година те са 1379, спрямо 532 за 2023 година, което е увеличение със 159,2% (2.5 пъти повече)*
*Статистиката е по данни на Министерство на вътрешните работи за домашното насилие през първите девет месеца на 2024 година.
В национален мащаб липсват достатъчно специализирани услуги за превенция и реакция на насилието над деца, които да подкрепят тях и родителите им за възстановяване от травмата и преживяното насилие, както и да ги защитят от допълнително насилие и малтретиране.
Какво е „Зона ЗаКрила“?
„Зона ЗаКрила“ е модел за цялостна защита, която се предоставя на едно място от специализиран и добре обучен екип и улеснява усилията на всички институции за гарантиране на най-добрите интереси на детето.
Моделът е иновативен и стартира през 2015 г. като се прилагаше пилотно в 3 региона/области на страната в партньорство с правителството, Общините София, Шумен и Монтана, Институт за социални дейности и практики (ИСДП) и Фондация "Асоциация Анимус".
От създаването си, трите пилотни центъра пряко са подкрепили над 4,000 деца и техните родители.
За да отговори на продължаващите нужди за специализирани услуги за подкрепа на пострадалите в цялата страна, от 2023 година УНИЦЕФ подкрепя прилагането на модела в нови области и общини.
Целта е, прилагане на модела в съществуващи социални услуги, в които да се специализират екипи работещи по методоките и стандартите за работа на “Зона ЗаКрила“, чрез:
Oбучения, супервизия, застъпничество, изграждане на мрежа за мултидисциплинарна и междусекторна работа по случаи на насилие над деца, развиване на професионална мрежа и общност на практикуващите специалисти, прилагащи модела “Зона ЗаКрила”.
В момента, моделът се прилага в общо 11 области в България като освен пилотните услуги, които вече се финансират от общините в София, Шумен и Монтана, той се развива в нови 8 области -
Кюстендил, Ямбол, Варна, Видин, Бургас, Пловдив, Пазарджик, Стара Загора
Каква подкрепа се предоставя или как помагат „Зона ЗаКрила“?
Основната подкрепа, която се предоставя на децата и родителите е:
- Индивидуална оценка на потребностите на пострадалите деца;
- Социална, психологическа и терапевтична подкрепа, насочени към преодоляване на травмата и последиците от насилието;
- Съдействие за медицинско освидетелстване и достъп до нужните здравни грижи;
- Правна помощ;
- Щадящо изслушване в „Синя стая“ с цел избягване на допълнителното травмиране на детето в процеса на разследване и правораздаване като се защитят неговите права и най-добър интерес и в същото време се гарантира събирането на пълна и точна информация по даден случай;
- Кризисна интервенция при нужда от спешна реакция.
Моделът “Зонa ЗаКрила“ осигурява защитено пространство, в което децата и родителите могат да получат цялостна и безплатна подкрепа от компетентни и добре обучени психолози, социални работници и юристи, която се предоставя на едно място. Екипите работят в сътрудничество с отделите за закрила на детето, образователната система, полиция, прокуратура и съд, улеснявайки усилията на всички институции около детето да бъдат в негов най-добър интерес.
Мисията на „Зона ЗаКрила“ е децата, пострадали от насилие да имат отново крила, без да носят тежките последствия от травмата или да се чувстват заплашени от нова агресия или насилие.
Помощта, която „Зона ЗаКрила“ оказва е насочена както към деца, преживели насилие, така и към извършители на насилие, които се нуждаят да работят върху моделите за справяне с гняв и агресия. Подкрепа се оказва и на пострадали от насилие родители, както и на цялото семейство, за да преодолеят травмата от насилието и да продължат заедно напред.
От създаването си, първите три пилотни центъра пряко са подкрепили над 4,000 деца и техните родители.
През 2019г., бе проведена външна независима оценка на модела „Зона ЗаКрила“. и предоставяната подкрепа от пилотните центрове. Оценката показва, че моделът е съобразен с националните приоритети на българското правителство, отговаря нануждите на децата и семействата в България и предоставяните услуги от трите пилотни центъра са ефективни, ефикасни и следва да бъдат разширени в национален мащаб.
Като част от фокус групите и интервютата проведени по време на външната независима оценка, 100% от децата споделят, че „Зона ЗаКрила“ им е помогнала да се почувстват по-добре и да преодолеят насилието и травмата, а 86% от родителите споделят, че центровете са улеснили детето им да получи помощ и практическа подкрепа.
За повече информация за резултатите от оценката, вижте пълния текст на доклада.
Видео
Контакти
София
- Център за обществена подкрепа Зона ЗаКрила, ул. “Екзарх Йосиф“ 85
Управител - Ани Торозова, zonazakrila@animusassociation.org, тел. 02 983 53 05, 087 669 22 80 - Център за обществена подкрепа Зона ЗаКрила плюс, за работа с деца в конфликт със закона - , ул. Пиротска 175. Директор ЦОП Пиротска ЗЗ +, Антон Петров , a.petrov@sapibg.org,
Шумен
Комплекс за социални услуги със Зона ЗаКрила, ул. "Димитър Благоев" 10
Координатор - Златка Йорданова , zonazakrila_sh@abv.bg, тел. 054 833 124; 089 336 11 04
Монтана
Център за обществена подкрепа Зона ЗаКрила, ул. "Иван Аврамов" 12
Управител - Илина Гечовска, zonazakrila_montana@abv.bg, тел. 096 300 134, 089 701 13 47
Кюстендил
Център за обществена подкрепа “Св. Петка”, ул. ”Васил Левски” №6
Управител - Веселка Костова, cop_kyustendil@abv.bg, Тел: 078 529 171
Ямбол
Комплекс за социални услуги за деца и възрастни, ул. „Търговска“ № 120, ет. 2
Управител - Милена Алексиева, cop_usmivka@abv.bg, Тел: 046/622 056
Варна
Център за обществена подкрепа „Усмивка“, ул. „ Г. С. Раковски” 62
Директор - Любомира Комитска, copvarna2021@gmail.com, тел. 052 801 855
Бургас
Център за обществена подкрепа, ул. „Дрин“ 9
Координатор - Венелина Керчевa, cop_bs@abv.bg
Стара Загора
Комплекс за социални услуги, ул."Христо Ботев" № 205,
Координатор - Ивайло Ябълкаров, ivaylo@ksu-stz.org, тел. 0895579164
Пловдив
Комплекс за социални услуги, ул. „Неофит Бозвели“ 38
Координатор - Лилия Евлогиева , liliya_evlogieva@abv.bg, тел. 0884100375
Видин
Комплекс за социални услуги, ул. Княз Борис I 25а
Директор - Валентина Тодорова , valuh@abv.bg, тел. 0876048072
Пазарджик
Комплекс за социални услуги, бул. „Александър Стамболийски” 48
Координатор - Петя Пайтакова, shumanova@abv.bg, 0894658999