Помогни най-уязвимите момчета и момичета да получат грижа, образование и закрила
Бъди БЛАГОДЕТЕЛ. Дари сега на dari.unicef.bg

- Български
- English
В навечерието на Световното първенство по футбол УНИЦЕФ започва кампания под надслов „Подкрепи отбора на бъдещето – Децата на България". В свят, който е по-разделен от всякога, футболът има силата да обединява, а когато става въпрос за правата на децата, може да има само един отбор. Това е отборът, зад който всички трябва да застанем.
Независимо от пол, етнос, способности или увреждане всяко дете има право да бъде приобщено и защитено от всякакви форми на насилие и дискриминация.
В кампанията насочваме вниманието на обществото върху три ключови теми:

Само 12% от родителите в България твърдят, че лекарят им някога е попълвал анкета или друг въпросник относно ученето, развитието или поведението на детето им.
Ранното установяване на затруднения в развитието при децата води до по-голям шанс за тяхното преодоляване.
При 1/3 от децата затруднения в развитието или увреждане са установени след 36-месечна възраст.

32 000 е приблизителният брой на децата с увреждания в България.
Близо 15 000 деца със специални потребности изпитват затруднения да общуват.
Около 10 000 деца с увреждания в България не посещават училище или детска градина.

1 на всеки 2 деца и младежи в България е преживяло насилие.
Всяко 7-о дете в България е преживяло онлайн тормоз.
15 694 са сигналите за онлайн насилие през 2021 г., приети от Националния Център за безопасен интернет.
Повече от 1/3 от децата с увреждания са преживели насилие.

Какво прави УНИЦЕФ за достъп до ранна детска интервенция за най-добър старт в живота на децата
Обучаваме лекари и други здравни специалисти за проследяване на детското развитие през първите 2 години от живота на децата с цел ранно включване в услуга за ранна интервенция при открити затруднения в развитието.
Обучаваме професионалистите за да предоставят на подкрепата в дома (или в естествената среда на детето - детска градина, ясла), чрез активното участие на родителите.
Координираме отделните услуги – здравни, социални и образователни, за да получи детето пълноценна подкрепа.
Целта на УНИЦЕФ е със събраните средства да продължим да работим за изграждане на система за ранна детска интервенция. Всички семейства с деца в България, от раждането до 2 години, да имат навременна професионална информация за развитието на детето си и своевременна, координирана, базирана на доказателства, качествена подкрепа в общността, предоставена на всички, които имат нужда.

Какво прави УНИЦЕФ, за да осигури качествено приобщаващо образование за всяко дете
Безплатно мобилно приложение за символна комуникация C-Board, което дава възможност на децата, които не могат да говорят, да общуват с близките си, учителите си и хората около тях. Свалете го от Google App Store.
Дългосрочната ни цел е да осигурим възможност на невербалните деца в България да се изразяват, общуват и да учат с помощта на техните учители и на технологиите за допълваща и алтернативна комуникация (ДАК).
>> Вижте какво прави УНИЦЕФ, за да помогне на невербалните деца да общуват.
В рамките на програмата „Глас за всяко дете“ адаптирахме приложението за символна комуникация C-board на български език и го тествахме с професионалисти и деца. Предстои надграждането му със символи, включително и с такива, подходящи за подкрепа на общуването и обучението на деца над 10 годишна възраст. Ще продължим с обученията на родители, учители и специалисти, за да могат те все повече да използват C-Board, в ежедневното си общуване и обучение на децата със специални образователни потребности.
Със средствата от кампанията УНИЦЕФ ще продължи да работи за въвеждане и използване на съвременните средства за допълнителна и алтернативна комуникация в живота и образованието на децата, за да дадем възможност на повече деца с увреждания да разгърнат потенциала си

Какво прави УНИЦЕФ, за да осигури превенция и закрила от насилие за всяко дете
Създадохме Детски центрове за застъпничество и подкрепа „ЗонаЗаКрила“. в 3 области на страната (Монтана, София, Шумен), които предоставят специализирана подкрепа за деца, преживели насилие, и техните родители „под един покрив“ – В „Зона ЗаКрила“ се прави кризисна интервенция на децата и семействата и се оказва социална, правна и психологическа подкрепа от различни специалисти“. Със средствата от кампанията:
УНИЦЕФ ще работи за прилагането на модела услуги "Зона ЗаКрила" на национално ниво.
УНИЦЕФ ще продължи да подкрепя работата на Центъра за безопасен интернет за предоставяне на Гореща линия за незаконно и вредно за деца съдържание и поведение в интернет и Консултативна линия за онлайн безопасност за деца, родители, учители и различни специалисти в случаи на онлайн проблеми с деца.
УНИЦЕФ ще продължи програмата „Стъпки заедно към училище без насилие“, в която още 200 училища в България да изградят сигурна училищна среда без насилие и повече деца в България да имат достъп до по-качествено образование и умения на 21 век.
УНИЦЕФ работи за системна промяна и подобряване на политиките за закрила на детето на национално ниво.






Със съдействието на:

