Децата с увреждания и затруднения в развитието се нуждаят от подкрепа възможно най-рано
Средата, в която расте едно дете играе ключова роля в развитието му

Между 10% и 20% от децата в световен мащаб не следват типичен път на развитие, което означава, че децата изпитват различни затруднения в развитието.
Затрудненията в развитието могат да включват неврологични нарушения (например церебрална парализа, аутизъм и др.) или генетични увреждания (напр. Синдром на Даун). В други случаи се наблюдават затруднения в една или няколко области на развитие (груби и фини двигателни умения, развитие на речта и езика, социални и емоционални умения, грижи за себе си и когнитивни умения), които могат да бъдат временни или могат да станат постоянни след време.
Средата, в която расте едно дете играе ключова роля в развитието му.
Причините за много затруднения в развитието остават неясни. Доказано е, че редица фактори могат да увеличат риска от затруднения в развитието. Сред тях са преждевременно раждане или ниско тегло при раждане, генетични нарушения, недохранване или усложнения по време на бременност и раждане, специфични медицински състояния (хронични заболявания, увреждане на слуха или зрението и др.).

Качеството на родителските грижи и взаимодействията дете-родител имат силна връзка с поведенческото, социалното, емоционалното и когнитивното развитие.
Насилието и пренебрегването на децата през първите години също могат да причинят проблеми в поведението и физическото и психическото благосъстояние в дългосрочен план. Бедността също оказва влияние върху ранното детско развитие, както и върху психичното здраве на родителите.
България е създала правна рамка и институционални условия за осигуряване на интервенция в ранна детска възраст за деца със затруднения в развитието. Съществува система за първично здравеопазване от общопрактикуващи лекари и извънболнични педиатри, които следва да осигуряват профилактични грижи за всички деца, както и да осъществяват редовно наблюдение и оценка на цялостното детско развитие и растежа. Диагностика, лечение и рехабилитация за специфични състояния и увреждания са достъпни през здравната система, а в системата на социалните услуги е въведена услугата „ранна интервенция на уврежданията“.
Независимо от това,
в България липсва системен подход за осигуряване на ранна интервенция за всички деца, които имат нужда от такава, с което да се подпомогне детето да развие своя пълен потенциал.
УНИЦЕФ България подкрепя въвеждането на системен подход към ранната детска интервенция
Този подход включва координирани усилия в рамките на системата на здравеопазването за подобряване на мониторинга на ранното детско развитие и ранно откриване на затруднения в развитието; установяване на механизми за насочване на деца, изложени на риск от затруднения в развитието, към общностни услуги за ранна интервенция; предоставяне на качествени, семейно-ориентирани услуги; и подкрепа за плавен преход към приобщаващо ранно образование и грижи. Системният подход се въвежда в 5 общини (Нова Загора, Сливен, Стара Загора, Хасково и Чирпан) като част от инициативата за пилотиране на Европейската гаранция за детето, както и по линия на партньорство между УНИЦЕФ и Фондация H&M на глобално ниво. Пилотните общини имат много различия и специфики, които извеждат на преден план нуждата от диференциран подход при проследяването на детското развитие, който отговаря на нуждите по места. Общото между всички общини е, че има висок дял детско население в риск от бедност и социално изключване, които имат затруднен достъп до основни услуги в сферата на здравеопазването и образованието.

Пилотни услуги за ранна детска интервенция
В пилотните общини с подкрепата на УНИЦЕФ са разкрити услуги за ранна детска интервенция. Това е услуга в подкрепа на родители на деца от 0 до 5-годишна възраст със затруднения в развитието или увреждания. Услугата се предоставя безплатно и включва подкрепа, консултиране, информиране и обучение на семействата да прилагат различни подходи в подкрепа на развитието на тяхното дете, както и допълнителна работа със специалисти, ако това е необходимо. Тя се провежда в дома на семейството, както и в естествената среда на детето – на детската площадка, в детската ясла или градина и др.
Специалистите по ранна интервенция посещават семейството редовно, предоставят му информация и го подкрепят да разбира поведението и нуждите на детето, за да може то да развие своя потенциал. Заедно с родителите се разработва индивидуален план, който е съобразен с ежедневието и с нуждите на детето и семейството. Услугите работят заедно с другите професионалисти, които се грижат за детето (вкл. здравни специалисти, учители и други), както и подкрепят преходните периоди на детето от семейство към услуги за ранно детско образование и грижа (детска ясла и детска градина). В общините Сливен и Нова Загора услугите работят в сътрудничество с патронажни сестри към Център за майчино и детско здраве, който също се подкрепя от УНИЦЕФ.
Програма за обучение на родители и лица, полагащи грижа за деца със затруднения в развитието Caregiver Skills Trainin
Това е програма на Световната здравна организация, разработена в партньорство с Autism Speaks и редица академични институции и професионални организации. Предназначена е за семейства, родители и други лица, които полагат грижи за деца със затруднения в развитието на възраст между 2 и 9 години. Тя е разработена на база подходи, основани на доказателствата: JASPER (Joint Attention Symbolic Play Engagement Regulation), PRT (Pivotal Response Treatment) и DTT (Discreate Trial Training).
Програмата се провежда в групов формат с 8-10 участници. Организирана е в 9 групови сесии, които се провеждат всяка седмица или веднъж на две седмици с продължителност 2,5 часа и 3 индивидуални посещения в дома на семейството с продължителност от 90 минути всяко.
Родителите и лицата, участващи в програмата:
- Определят индивидуални цели за своето дете, подкрепени от водещите.
- Получават помощ за прилагането на стратегиите по програмата в своето ежедневие и следят за напредъка по поставените цели.
- Получават помощ при планирането на грижите за детето след края на програмата.
Вижте резултатите от изследването на УНИЦЕФ в България "Нагласи към децата с увреждания и затруднения в развитието. "
