Ранно детско развитие
Всички деца имат правото на живот и развитие. Вижте как програмата на УНИЦЕФ за ранно детско развитие помага на хиляди бебета и малки деца да развиват пълния си потенциал.

- Достъпно на:
- Български
- English
Ранните години формират здравето и благополучието в дългосрочен план
Ранното детство — от раждането до прехода към училище — е уникален етап от човешкия живот, в който се полагат основите на здравето, ученето, поведението и личностното развитие. Това, което преживяват децата през тези ранни години, има дълготрайно влияние не само върху индивидуалното им благополучие през целия живот, но и върху бъдещето на техните общности и общества.
Детското развитие е сложен процес, оформян от непрекъснатите взаимодействия между гените на индивида, околната среда и ранните преживявания на детето. Особено важни са първите 3 години от живота, когато човешкият мозък се развива най-бързо и е най-чувствителен към външни влияния.
За да растат добре, бебетата и малките деца се нуждаят от сигурна семейна среда и пълноценна грижа. Пълноценната грижа е свързана с доброто здраве и хранене на детето, осигуряването на възможности за ранно учене, сигурната и безопасна среда, и отзивчивите родителски грижи (СЗО, УНИЦЕФ и Световна банка, Рамка за пълноценни грижи, 2018).
Въпреки националните усилия, в България остава голям броят на малките деца, които са в риск да не развият пълния си потенциал
Страната ни е въвела редица политики и услуги за осигуряване на оцеляването и развитието на малките деца. Все още обаче са налице сериозни предизвикателства. Бедността, непълноценното хранене, липсата на отзивчиви и стимулиращи грижи, ограниченият достъп до качествено здравеопазване и качествени форми на образование и грижа, стигмата и дискриминацията продължават да застрашават развитието на много деца. Децата, изложени на неблагоприятни въздействия в ранните си години, са в най-голям риск да не развият своя потенциал, с доживотни последици за тяхното здраве, образование и поведение.
Решение
УНИЦЕФ, в партньорство с правителството, местните власти, организациите на гражданското общество, професионални сдружения, други агенции на ООН, академичните среди и частния сектор, работи за осигуряване на семейна и общностна среда, която насърчава развитието на всяко дете. Нашата работа е насочена към развиване на уменията, знанията и ресурсите на хората, които полагат грижи за малките деца, така че да способстват за оптималния му растеж и правилното социално, емоционално и умствено развитие.
Основните компоненти от програмата за ранно детско развитие на УНИЦЕФ са:
- Изграждане на системен подход към ранната детска интервенция за деца с увреждания и затруднения в развитието
- Въвеждане на национална система от патронажни грижи
- Подкрепа за родителството и полагане на отзивчиви родителски грижи
- Укрепване на цялостния капацитет на системите и професионалистите и утвърждаване на единен, цялостен подход към ранните години във всички секторни политик.
Изграждане на системен подход към ранната детска интервенция за деца с увреждания и затруднения в развитието
Научните данни показват, че затрудненията в развитието е необходимо да бъдат установени възможно най-рано, още в първите 3 години от живота, за да се осигури ранна интервенция, с което да се подпомогне детето да развие своя пълен потенциал. По тази причина УНИЦЕФ България подкрепя въвеждането на системен подход към ранната детска интервенция, който включва координирани усилия в рамките на системата на здравеопазването за подобряване на мониторинга на ранното детско развитие и ранно откриване на затруднения в развитието; установяване на механизми за насочване на деца, изложени на риск от затруднения в развитието, към общностни услуги за ранна интервенция; предоставяне на качествени, семейно-ориентирани услуги; и подкрепа за плавен преход към приобщаващо ранно образование и грижи. УНИЦЕФ пилотира системния подход в няколко общини в България, в които се прилагат дейности за ранно проследяване на развитието на децата, насочване на семействата с деца със затруднения в развитието към услуги за ранна интервенция и подкрепа за преход към приобщаващо предучилищно образование.
>> Вижте повече за програмата Ранна интервенция за деца с увреждания и затруднения в развитието.
Въвеждане на национална система от патронажни грижи
Ние сме застъпници и поддръжници на създаването на национална система от патронажни грижи като основен механизъм за достигане до семействата, особено тези в най-неравностойно положение, с индивидуализирана подкрепа, напътствия и информация за здравето, храненето, безопасността и пълноценната родителска грижа. По света патронажните грижи осигуряват ефективна стратегия за ранно откриване на децата, които имат допълнителни потребности или са в риск от затруднения в развитието, както и за улесняване на достъпа до услугите, закрилата и подкрепата, от които те се нуждаят за силен старт в живота . УНИЦЕФ осъществява пилотен модел на патронажни грижи в Центрове за майчино и детско здраве в областите Шумен и Сливен, където обучени медицински сестри и акушерки предоставят безплатни домашни посещения на бременни жени и семейства с деца до 3 години. Патронажните сестри предоставят практически насоки за здравето, кърменето и храненето, стимулирането на развитието на децата, както и други въпроси, свързани с позитивното родителство. Патронажната грижа подкрепя и бъдещи майки без здравни осигуровки, като им помага да получат достъп до акушеро-гинекологични грижи. Работата на медицинските сестри дава възможност за ранно идентифициране на проблеми в развитието при децата, неглижиране и насилие в семейството.
Подкрепа за родителството и полагане на отзивчиви родителски грижи
УНИЦЕФ работи за засилване на подкрепата за родителите и останалите лица, полагащи грижи за малките деца, чрез развиване на програми за подкрепа на родителите и застъпничество за разширяване на тяхната достъпност в цялата страна като част от универсалните услуги за деца и семейства. Основна част от нашата програма за родителство е мобилното приложение Беббо, както и сайта roditel.unicef.bg. Мобилното приложение Беббо осигурява подкрепа и насоки по целия път на развитието на детето от 0-6 години, директно в ръцете на родителите – един джобен помощник в родителството.
Укрепване на цялостния капацитет на системите и професионалистите и утвърждаване на единен, цялостен подход към ранните години във всички секторни политик
УНИЦЕФ работи за укрепване на националната система за ранно детско развитие и утвърждаване на единен, цялостен подход към ранните години във всички секторни политики. Чрез застъпничество, техническа подкрепа, анализи и изследвания, ние насърчаваме промените в политиките и се стремим да осигурим необходимото, за да имат децата в най-неблагоприятно положение равнопоставен достъп до качествено здравеопазване, социална закрила и възможности за ранно учене. Полагаме усилия и за подобряване на знанията и разбирането на обществеността относно ранното детство и за развитие на квалифицирани професионалисти за подкрепа на ранното детско развитие.
Ресурси
Уебсайт www.roditel.unicef.bg
Ранно детско развитие - съвети за родителiи за първите 1000 дни
Общ коментар № 7 (2005) „Прилагане на правата на детето в ранна детска възраст“
10-те най-чести въпроси за кърменето
Видеоклип „Контакт „кожа до кожа“"
Ресурси за специалисти:
Кърмене и ранно детско развитие
Благосъстоянието на децата в ранното детство
Интервюта: