Как УНИЦЕФ помага на невербалните деца в България да се изразяват и да общуват
Какво направихме в резултат на кампанията "Глас за всяко дете"
Каква е ситуацията в България?
32 000 е приблизителният брой на децата с увреждания в България.
Близо 15 000 деца със специални потребности изпитват затруднения да общуват.
Около 10 000 деца с увреждания в България не посещават училище или детска градина.

Децата, които изпитват затруднения да общуват най-често са: деца с множество увреждания, с церебрална парализа, със сензорни увреждания, с разстройство от аутистичния спектър.
Развитието на езиковите умения, в допълнение към обучението, е една от най-важните цели за децата със специални потребности
За децата с комплексни комуникационни затруднения – които нямат експресивна реч и не могат да пишат, това може да се постигне само чрез помощните средствата за допълваща и алтернативна комуникация (ДАК). Вижте повече за ДАК тук >> https://uni.cf/3kctyaF
>> Изтеглете единствения по рода си в България каталог, "Помагащи технологии за допълваща и алтернативна комуникация видове и приложения", създаден от УНИЦЕФ и Фондация "Асист".
Министерството на образованието и науката в България инвестира в осигуряване на помагащи технологии в детските градини и училищата чрез проекти, финансирани от ЕС. Въпреки това, много малко образователни институции, преди всичко центровете за специална образователна подкрепа, се възползваха от тези възможности. Очевидни причини за това са липсата на осведоменост и подходящо обучение за това какво представлява ДАК, кой може да се възползва от тези инструменти и технологии и как те се прилагат на практика.
УНИЦЕФ България направи проучване за нивото на компетентност, включително подготовка в университета и продължаваща квалификация, знанията, практиките и нагласите в областта на ДАК, както и използването им в практиката. Въз основа на получените резултати бяха очертани основните дейности по програма „Глас за всяко дете“ в България.
Какво прави УНИЦЕФ
Да разработи българска система от символи и обучителен пакет.
Да повиши капацитета на специалистите в Регионалните центрове за подкрепа на процеса на приобщаващо образование (РЦПППО) към Министерството на образованието и науката.
Да оказва директна подкрепа на деца, родители, учители за работа с ДАК и разпространение на опита.
УНИЦЕФ в България работи в партньорство с дванадесет РЦПППО в цялата страна - Бургас, Габрово, Монтана, Пловдив, Русе, Шумен, Сливен, Смолян, София – град, Стара Загора, Търговище и Враца; с два Общностни центъра за ранна интервенция в Хасково и Благоевград; с Център за обществена подкрепа в гр. Нова Загора; и с Общностен център за ранна интервенция гр. Смолян.
Какво направихме?
Адаптирахме и преведохме на български език редица полезни ресурси:
- Платформа Global Symbols.
- Каталог "Помагащи технологии за допълваща и алтернативна комуникация видове и приложения"
- Безплатното приложение C-board, проведени бяха и обучения за обучители за въвеждане и прилагане на ДАК.
В платформа Global Symbols, която непрекъснато обновява и разширява базата си от ресурси на български език вече са достъпни:
>> Онлайн тренинг „Пътеводител на ДАК“ – материалите в тренинга са свободно достъпни и осигурени за всеки, който подкрепя много малки деца с тежки речеви и езикови затруднения, на които им е необходимо да използват други методи на комуникация, такива като символи и подпомагащи технологии. Тренингът е разделен на четири нива. Всяко едно ниво ще отнеме до около шест часа, за да бъде завършено и ще бъде разбито на серии от тематични части, съдържащи занимания и викторини (тестове).Нивата са организирани с цел да подкрепят основно, средно и по-напреднало знание и умения за ДАК, свързани с Европейската рамка за квалификация.
>> Набор от „Типично български символи“ - символи уникално разработени за България, където са представени символни изображение на типично български думи свързани с българщината, народните традиции и кухня, фолклор и национални празници. Наборът съдържа 347 типично български символа.
>> Множество други набори от символи, които могат да бъдат преведени на български език. Сред тях могат да се намерят международно апробирани символни изображения за думи, представляващи всички части на речта.
>> Boardbuilder – уеб приложение за създаване на комуникационни табла и промяна на вече съществуващи символи. Могат да бъдат използвани готови шаблони за създаването на комуникационни табла или да бъдат изработени уникални такива. В приложението могат да се намерят множество готови тематично ориентирани комуникационни табла, които да бъдат принтирани, споделени онлайн, преведени и/или преработени.
>> Приложение Cboard безплатно приложение за деца и възрастни с говорни и езикови увреждания, улесняващо комуникацията с картинки и преобразуване на текст в говор. За да се използва приложението първоначално се прави регистрация на потребителски профил, които после е достъпен от всички технологични устройства, на които е свалено приложението. Няма изискване на какво устройство ще бъде направена регистрацията. Приложението Cboard е достъпно в уеб и мобилна версия за употреба на компютър, таблет и/или смартфон. Уеб версията се нуждае от постоянна връзка с интернет и се използва само онлайн.
За да конвертира символи в реч за мобилното приложение е необходимо да се свали и двигател за преобразуване на текст в реч Speechlab, за което се заплаща еднократна символична такса.
Мобилното приложение може да работи и офлайн, за да е използва тази опция е необходимо предварително нужните набори със символи да бъдат свалени на съответното устройство.
>> Изтеглете от тук наръчник за употреба на C-board.
Освен преобразуване на символи в реч чрез C-board могат да бъдат създавани и принтирани табла и папки за комуникация. При направата им могат да бъдат използвани символи, картинки и снимки на реални обекти и лица. В Cboard също така е възможно да се създава запис на конкретни изказвания, които да се активират при натискане на съответния им символ, картинка или снимка.
>> Обучения за обучители за въвеждане и прилагане на ДАК - до момента 765 учители, специалисти и родители са обучени за работа с ДАК.
Обучените специалисти предоставят директна подкрепа на над 150 деца с комплексни комуникативни потребности, които са в нужда от ДАК. На 100 от децата с комуникативни затруднения бяха безвъзмездно предоставени и подарени устройства (таблет, протектор и калъф). А 2500 деца в групите и класовете на подкрепените вече общуват по-пълноценно със своите невербални приятели.
Обучените в рамките на проект „Глас за всяко дето“ обучители провеждат безвъзмездни обучителни срещи за въведение в темата за ДАК със специалисти – учители от детски градини и училища, родители, близки и други заинтересовани лица.
Проект „Глас за всяко дете“ ще продължи до края на календарната 2022 година, когато ще бъде възможно да бъдат представени резултати от всичките дейности в него, които биват провеждани към момента.