Smanjenje rizika od katastrofa
UNICEF promoviše smanjenje rizika od katastrofa i spremnost.

- Dostupno u:
- Bosanski/Hrvatski/Srpski
- English
Izazov
Poplave u maju 2014 djelovale su kao snažan podsjetnik izloženosti i ranjivosti Bosne i Hercegovine na prirodne opasnosti, kako meteorološke tako i geološke. Ukupna šteta uzrokovana poplavama u 2014. godini iznosila je oko 1,7 milijardi dolara, prema procjeni potreba za oporavak od poplava u Bosni i Hercegovini (Recovery Needs Assessment) 2014.
Klimatske promjene sve češće i sve snažnije utječu na stanovništvo i socio-ekonomske resurse i mogućnosti zemalja, a posebno se to odnosi na djecu. Globalna iskustva ukazuju da djeca čine 50 − 60 posto osoba zahvaćenih katastrofama.
Ustanovljena je posebna potreba za implementacijom integrisanih strategija, modela i usluga za smanjenje rizika od katastrofa (DRR), koje posebnu pažnju posvećuju zaštiti ugrožene djece, porodica i žena. Poseban značaj u implementaciji tog modela imanju sektori socijalne i dječije zaštite, obrazovanja i zdravstva, u bliskoj saradnji i koordinaciji sa službama civilne zaštite.
Rješenje
Bosna i Hercegovina, kao zemlja potpisnica, implementira Sendai okvir za smanjenje rizika od katastrofa za period 2015-2030, međunarodni sporazum koji ima za cilj spriječiti i odgovoriti na rizike od katastrofa širom svijeta i značajno smanjiti rizike od katastrofa i gubitaka života, sredstava za život i zdravlja.
Ključni nalazi evaluacije implementacije Sendai okvira za BiH naglašavaju potrebu za djelovanjem u četiri oblasti: 1) razumijevanje rizika od katastrofa; 2) jačanje upravljanja rizicima od katastrofa; 3) ulaganje u smanjenje rizika od katastrofa radi povećanja otpornosti; i 4) jačanje spremnosti u slučaju katastrofe za efikasan odgovor i poboljšanu obnovu tokom oporavka, rehabilitacije i rekonstrukcije.
Kroz Zajednički program Ujedinjenih nacija i Vlade Švicarske „Smanjenje rizika od katastrofa u Bosni i Hercegovini za održivi razvoj“, UNICEF podržava bh. građane, posebno najugroženije kategorije i visokorizične lokalne zajednice u Bosni i Hercegovini, da se pripreme i prilagode rizicima od katastrofa i udarima u različitim sektorima razvoja
Koristeći DRR model usmjeren na zajednicu i naranjivije kategorije stanovništva, , UNICEF radi sa izabranim općinama i gradovima kako bi se osiguralo da djeca, njihove porodice i zajednice budu otporne na opasnosti. Kroz razvoj „Priručnika o ulozi sistema socijalne zaštite u pripremi i odgovorima za hitne slučajeve“, inicijative za izradu procjena rizika, izgradnju kapaciteta i lokalnih DRR akcionih planova za socijalnu zaštitu DDR, UNICEF pomaže u integraciji rizika od katastrofa u dizajniranje, isporuku i ciljanje socijalne pomoći u slučaju narednih situacija.
Kroz svoje napore u uspostavljanju DRR-a u sektoru obrazovanja i zdravstva i jačanju spremnosti i odgovora dječije zaštite, UNICEF nastavlja da podiže svijest, razvija procjene rizika i provodi intervencije u ugroženim zajednicama.


