PRIJATELJI ZDRAVE ISHRANE
Plava je boja UNICEF-a, a u Maglaju smo saznali kako milkshake postane plav

- Dostupno u:
- Bosanski/Hrvatski/Srpski
- English
„Kruška, jabuka, šljiva, kaže mala Iva, to je voće slatko, jeo bi ga svako...“, pjevaju dječiji glasići, dok ulazimo u radne prostorije jedne od najmlađih vrtićkih grupa Javne ustanove „Vrtić Maglaj“. Ovaj vrtić, jedan je od 35 predškolskih i školskih ustanova u Bosni i Hercegovini, koje prolaze kroz proces certifikacije za status vrtića „Prijatelji zdrave ishrane.“, u sklopu programa, koji UNICEF u Bosni i Hercegovini provodi skoro deset godina.
Ovaj vrtić, u potpunosti je rekonstruisan nakon katastrofalnih poplava, koje su pogodile Bosnu i Hercegovinu, 2014.g. u sklopu Programa rekonstrukcije, koji je finansirala Evropska Unija. Danas su u vrtiću zaposlene dvije medicinske sestre, šest odgajateljica, kuharica i još administrativnog osoblja. Kako se postaje prijatelj zdrave ishrane, priča nam direktorica Kanita Bašić.

„Naš vrtić je i prije ulaska u ovaj program zadovoljavao većinu standarda, koji se moraju ispuniti, kako bi se dobio certifikat. Počeli smo tako što smo uz podršku UNICEF-a i Udruženja kuhara, u vrtiću imali radionice za osoblje i djecu, unaprijedili meni, tako da bude u potpunosti u skladu sa usvojenim standardima, a naše je osoblje prošlo dodatne treninge sa predstavnicima Zavoda za javno zdravstvo, te ministarstava Zdravstva i obrazovanja i nutricionistima.“, kaže direktorica Bašić.
Danas preko osamdeset mališana u maglajskom vrtiću, od najranijeg uzrasta uči kroz igru kako da razlikuje zdravu od nezdrave hrane, pa nam trogodišnja Tajra, dok ubacuje papirnu jabuku u usta papirnog modela djeteta, kaže da: “Bebu sad ne boli stomak.”, a Ahmed nam pokazuje kako bebu, koja pije gazirani sok sad bole zubi.
Djeca iz vrtića uče i o dentalnom zdravlju, kao i važnosti higijene, zdravih navika i bavljenja fizičkom aktivnošću.
“Izuzetno nam je važna saradnja sa roditeljima, jer djeca ovog uzrasta obrasce ponašanja najviše usvajaju u svojim kućama. Zbog toga insistiramo da u vrtić nose vodu umjesto sokova ili voćku umjesto slatkiša. Tako se stvaraju navike, koje će onda i roditelji i djeca lakše provoditi kod kuće. Roditelji su zaista spremni na saradnju i dosadašnja iskustva su jako pozitivna.”, zadovoljne su i odgajateljice.
Vrtić ima odličnu saradnju i sa maglajskim Centrom za rani rast i razvoj djece, čiji stručnjaci dolaze u godišnju posjetu vrtićima, te ako se uoči bilo kakvo odstupanje od redovnog razvoja djece, upućuju ih u Dom zdravlja i Centar, zbog dijagnostike i intervencije.
UNICEF-ov Program „Odgojno-obrazovne ustanove – prijatelji zdrave ishrane“ integrisan je u Strateški plan za unapređenje ranog rasta i razvoja djece 2020-2025., a provode ga Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke u saradnji sa federalnim ministarstvima zdravstva, rada i socijalne politike te finansija, kao i Zavodom za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine.
U Republici Srpskoj Prоgrаm prоvоdi Institut zа јаvnо zdrаvstvо Rеpublikе Srpskе u sаrаdnji sа Ministаrstvоm zdrаvljа i sоciјаlnе zаštitе i Ministаrstvоm prоsvјеtе i kulturе Rеpublikе Srpskе.
Cilj programa je uspostavljanje i širenje mreže školskih i vrtićkih zajednica u kojima je unaprijeđen pristup zdravlju djece i osiguran njihov optimalan rast i razvoj. Kako bi jedan vrtić dobio certifikat, potrebno je ispuniti 26 kriterija identificiranih u okviru pet komponenti koji čine okvir inicijative, i to: vrtićka prehrambena politika, unapređenje znanja i vještina vrtićke i školske zajednice, razvoj i unapređenje programa rada sa djecom, obezbjeđenje podrške zajednice i jačanje zdravstvene službe.
Trenutno u program učestvuje 35 vrtića i škola, a u planu je da 80 zajednica dobije ustanove ovakvog tipa kroz sredstva UNICEF-a i Europske unije (Podrška EU za reformu zdravstvenog sektora BiH) .
Dok smo bili u posjeti, srednja vrtićka grupa organizovala takmičenje brzog savladavanja prepreka, a starija grupa bojeći nacrtano voće, vježbala je finu motoriku, koja će im uskoro trebati u školi. Vidjeli smo tako jedan plavi milkshake, pa smo skupa odgonetali da li je od patlidžana ili plave banane, dok nam Amina nije objasnila da je riječ o borovnici.
Kako nam je direktorica rekla, postoji plan i da vrtić pokrene vlastitu proizvodnju voća i povrća, budući da imaju veliki vrt. Zbog toga se radujemo sljedećoj posjeti, a možda i zajedničkom pravljenju pravog plavog milkshake-a.