UNICEF: Najvažniji rezultati za djecu u Hrvatskoj u programskom razdoblju od 2017. do 2022.
Programi i aktivnosti za djecu i mlade u koje ulažemo prikupljena sredstva

- Dostupni jezici:
- Hrvatski
- English
ULAGANJA U DJECU U PROGRAMSKOM CIKLUSU 2017. – 2021.*
Sredstva uložena u programe za djecu u Hrvatskoj: 13,473.655 USD
Sredstva uložena u programe za djecu u svijetu: 3,198.900 USD
Više informacija o ulaganjima u programe za djecu UNICEF-a u Hrvatskoj: UNICEF's Aid Transparency portal
* Financijski podaci za 2022. godinu bit će objavljeni 2023. godine.
Od 2017. do 2022. Ured UNICEF-a za Hrvatsku pridonio je:
- poboljšanju zdravstvene skrbi za majke i bebe
- poboljšanju skrbi za prijevremeno rođene bebe
- osnivanju prve Banke humanog mlijeka u zemlji
- poboljšanju dostupnosti kvalitetnih usluga za djecu s teškoćama u razvoju i njihove obitelji
- poboljšanju kvalitete i dostupnosti predškolskog obrazovanja za najranjiviju djecu
- izgradnji snažnijeg sustava socijalne skrbi kako bi se podržalo ranjivu djecu i obitelji u riziku
- poboljšanju kvalitetne udomiteljske skrbi za djecu bez odgovarajuće roditeljske skrbi, privlačenju novih udomiteljskih obitelji u sustav i pružanje podrške udomiteljskim obiteljima
- pružanju podrške tisućama roditelja i skrbnika kroz programe podrške roditeljima
- prilagodbi pravosudnog sustava potrebama djece koja su žrtve, svjedoci ili počinitelji kaznenih djela ili su im roditelji u zatvoru.
- osiguravanju podrške djeci i njihovim obiteljima u krizama uzrokovanima potresima i pandemijom
- zaštiti djece u digitalnom okruženju
- testiranju programa EU jamstvo za svako dijete u Međimurju kako bi se pomoglo u borbi protiv dječjeg siromaštva i socijalne isključenosti
- obrazovanju i razvoju vještina za desetke tisuća djece i mladih
- pružanju podrške djeci iz Ukrajine, Sirije, Burkine Faso, Jemena, Bangladeša i drugih zemalja koje se suočavaju s teškim krizama kroz osiguravanje životno važnih potrepština, zaštite, obrazovanja, zdravstvene skrbi i prehrane.
Programski ciklus UNICEF-a u Hrvatskoj 2017. - 2022. godine
Zdravstvena skrb:
- Uz podršku UNICEF-a osnovana je Banka humanog mlijeka čime je omogućena poboljšana skrb za prijevremeno rođene i teško bolesne bebe kojima je darovano majčino mlijeko i hrana i lijek.
- 13 jedinica za intenzivnu zdravstvenu skrb za prijevremeno rođene bebe opremljeno je profesionalnim hladnjacima i zamrzivačima za pohranu majčina mlijeka te svom potrebnom opremom za osiguravanje kontakta koža na kožu za sve prijevremeno rođene djevojčice i dječake i njihove roditelje.
- Za 20 rodilišta osigurana je najsuvremenija oprema za liječenje novorođenačke žutice.
- 16 rodilišta opremljeno je uređajima za neinvazivno mjerenje razine bilirubina, jedinicama za reanimaciju beba, vagama, stolcima za porod, loptama, strunjačama, naslonjačima za kontakt koža na kožu te stolovima za presvlačenje.
- Sva javna rodilišta u Hrvatskoj imaju status "Rodilišta prijatelja djece".
- Provedene su brojne stručne edukacije za zdravstveno osoblje kako bi novorođenčadi bila pružena kvalitetna skrb.
- UNICEF će uložiti 1,1 milijun kuna u potporu programu PoMoZi Da za osposobljavanje i usavršavanje više od 400 odgojno-obrazovnih djelatnika iz cijele Hrvatske, što će imati izravni pozitivan utjecaj na više od 20.000 učenika osnovnih i srednjih škola.
Podrška djeci s teškoćama i njihovim obiteljima:
- UNICEF oprema senzorne kabinete i provodi obuku terapeuta za senzornu integraciju u Caritasu Zadarske nadbiskupije, Lječilištu Topusko, Centru za ranu intervenciju u djetinjstvu MURID u Čakovcu, općim bolnicama u Gospiću i Sisku, Općoj županijskoj bolnici Požega i rehabilitacijskom centru "Zlatni cekin" u Slavonskom Brodu.
- UNICEF je podržao pružanje usluga teleintervencije, važnih za obitelji djece s teškoćama koje nemaju pristup uslugama rane intervencije u djetinjstvu (zbog udaljenosti, troškova, prijevoza, nedostupnih usluga), posebno u okolnostima pandemije. UNICEF je osigurao edukaciju za više od 500 stručnjaka.
- UNICEF je pomogao u poboljšanju dostupnosti potpomognute komunikacije i jačanju nacionalnih kapaciteta za ranu identifikaciju poremećaja te brzo upućivanje u programe rane intervencije djece s teškoćama u razvoju i složenim komunikacijskim teškoćama. Tijekom četiri godine UNICEF je educirao 481 stručnjaka – logopeda, rehabilitatora i terapeuta – koji rade s djecom s govorno-jezičnim i komunikacijskim teškoćama.
- Za 56 ustanova koje pružaju podršku djeci s teškoćama u razvoju osigurana je vrijedna oprema za potpomognutu komunikaciju koja djeci s teškoćama u razvoju omogućuje izražavanje njihovih potreba i osjećaja.
- UNICEF je provodio edukacije za djelatnike jedinica intenzivnog neonatološkog liječenja (kako bi se utjecalo na prevenciju nekih rizika od razvojnih poteškoća), za stručnjake socijalne skrbi koji pružaju podršku djeci s teškoćama u razvoju i njihovim obiteljima te stručnjake u obiteljskim centrima.
- UNICEF je za Specijalnu bolnicu za kronične dječje bolesti Gornja Bistra osigurao edukacije za ranu intervenciju u djetinjstvu s ciljem poboljšanja kvalitete zdravstvenih usluga i rehabilitacije pacijenata.
- Aplikacija s komunikacijskim simbolima Cboard prevedena je na hrvatski jezik te je osigurana obnova i prilagodba postojeće 23 aplikacije koje koriste roditelji i stručnjaci koji se brinu o djeci s teškoćama u razvoju.
INFOGRAFIKA - Kako UNICEF pomaže djeci s teškoćama i njihovim obiteljima
Podrška obiteljima:
- Radionice za roditelje "Rastimo zajedno", nastale u suradnji sa stručnjacima provode se u vrtićima, obiteljskim centrima i drugim ustanovama u 95 gradova u Hrvatskoj. Radionice su besplatne i u njima je sudjelovalo tisuće majki i očeva.
- Razvijene su i posebne radionice koje će odgovoriti na potrebe roditelja djece s teškoćama, zatim radionice za očeve te za roditelje koji djecu odgajaju u teškim okolnostima.
- Osigurani su didaktička oprema, igračke, slikovnice i namještaj za prostore za rad s djecom u 14 organizacija, uglavnom županijskih obiteljskih centara koji pružaju podršku obiteljima u lokalnoj zajednici, uključujući obitelji iz sustava socijalne skrbi.
- UNICEF je podržao nacionalnu pokrivenost opsežne obuke stručnjaka socijalne skrbi za vođenje slučajeva i učinkovite krizne intervencije u obiteljima u riziku kako bi se pružila podrška usmjerena na dijete, za procijenjenih 3000 roditelja, što će osigurati pokrivenost za procijenjenih 6000 djece godišnje, pridonoseći tako učinkovitijem odgovoru na nasilje nad djecom u obitelji.
Obrazovanje:
- Osim ulaganja u znanje sveučilišnih profesora i razvoj inkluzivnog kurikuluma, UNICEF je opremio pet inkluzivnih učionica na sveučilištima u Zagrebu, Splitu, Osijeku, Puli i Rijeci. U tim kabinetima godišnje će se educirati 1.500 odgojitelja i 1.500 učitelja, što je važan doprinos za sve buduće generacije djece iz ranjivih skupina.
- Proveden je program uključivanja u predškolski odgoj djece iz ranjivih skupina, uglavnom djece pripadnika romske nacionalne manjine, te su po prvi put u povijesti grada Slavonskog Broda sva djeca bila uključena u predškolski odgoj. U područnoj školi opremljeno je šest učionica za potrebe djece predškolske dobi, zaposlene su odgojiteljice i romski medijatori s ciljem jačanja suradnje obrazovnih ustanova i romske zajednice za dobrobit djece.
Podrška djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi:
- Kampanja „Svako dijete treba obitelj“ rezultirala je povećanim interesom za udomiteljstvo u 2018. godini. Uz podršku UNICEF-a održano je 150 lokalnih događanja za promicanje udomiteljstva s ciljem smanjenja broja djece koja odrastaju u ustanovama.
- UNICEF je razvio standardiziranu edukaciju kroz koju prolaze svi budući udomitelji u Hrvatskoj, pružio podršku u izradi Zakona o udomiteljstvu, a udomiteljskim obiteljima koje skrbe o najmlađoj djeci osigurana je financijska potpora za nabavu potrebne opreme.
Podrška djeci u pravosudnom sustavu:
- UNICEF je podržao ulaganja u obrazovanje osoblja u sustavu pravosuđa koje radi s djecom te u videoopremu za sudove kako djeca svjedoci i/ili žrtve nasilja ne bi opetovano svjedočila i bila dodatno traumatizirana u pravosudnim procesima.
- UNICEF je podržao uspostavljanje okvira za cjeloživotno učenje za 1300 pravosudnih dužnosnika i nepravnih stručnjaka koji rade s djecom uključenom u sve pravne postupke, s ciljem stavljanja naglaska na djetetove potrebe i prava.
- Trinaest kaznionica i zatvora opremljeno je potrebnim za videoposjete roditeljima u zatvoru, a u sedam kaznionica i zatvora obnovljeni su prostori za posjete, kako bi oni bili prilagođeni potrebama djece. 12 500 djece u Hrvatskoj ima roditelja/roditelje u zatvoru.
Zaštita djece u digitalnom okruženju:
- Uz podršku UNICEF-a pokrenut je portal medijskapismenost.hr kao nacionalna platforma koja podupire obrazovne djelatnike, roditelje i djecu u razumijevanju medija, borbi protiv dezinformacija, prevenciji nasilja na internetu te učenju o tome kako novi medijski sadržaji mogu utjecati na naše živote.
- Dani medijske pismenosti, pokrenuti 2018. godine okupili su više od 72 tisuće sudionika na brojnim događanjima medijskog opismenjavanja diljem zemlje. Edukativni materijali namijenjeni organiziranju radionica u dječjim vrtićima, osnovnim i srednjim školama imaju gotovo 800 000 preuzimanja.
Borba protiv dječjeg siromaštva – testiranje programa EU jamstvo za svako dijete:
- UNICEF provodi inicijativu EU jamstvo za svako dijete koju su pokrenuli Europski parlament i Europska komisija s ciljem iskorjenjivanja dječjeg siromaštva i socijalne isključenosti osiguravanjem pristupa zdravstvenoj skrbi, obrazovanju, uslugama, adekvatnom smještaju i kvalitetnoj prehrani za najugroženiju djecu.
- Izgradnjom četiriju centara za djecu i obitelj u općinama Nedelišće, Mala Subotica, Orehovica i Podturen osigurat će se pristup kvalitetnim uslugama podrške i zaštite za djecu. Tri "Centra igre i knjižnice igračaka" opremljeni su za pružanje mogućnosti neformalnog predškolskog obrazovanja za djecu i učenja kroz igru.
- Stručnjaci iz različitih područja su prošli potrebnu obuku. Razvijen je i program podrške roditeljima prilagođen romskim obiteljima.
Razvoj adolescenata i mladih:
- Mladi iz cijele zemlje sudjelovali su u UPSHIFT radionicama na kojima su stekli nova znanja, razvili vještine te osmislili brojne projekte s ciljem unapređenja svojih lokalnih zajednica. Timovima s najboljim idejama osigurani su mentorska podrška i sredstva kako bi im se pomoglo u realizaciji ideja.
- Ljetna škola Innovation Academy mladima omogućuje upoznavanje robotike, razvoj računalnih i poduzetničkih vještina te vještina 21. stoljeća.
Pandemija koronavirusa 2020.:
- UNICEF je pružio podršku svim ključnim sustavima koji se brinu o zdravlju, obrazovanju i zaštiti djece.
- Osiguran je sustav za nadogradnju CARNET-ova servera kako bi se omogućilo učenje na daljinu za više od 450.000 učenika istovremeno. Najugroženijim obiteljima osigurali smo tablete i neograničeni internet kako bi djeca i dalje mogla pratiti nastavu.
- Pokrenuti su e-tečajevi za trudnice, majke i očeve te e-tečajevi o roditeljstvu.
- Osigurana je mrežna podrška stručnjacima te psihosocijalna podrška za 244 udomitelja putem telefona.
- U okviru inicijalnog odgovora na pandemiju COVID-19 nabavljena je medicinsku opremu, 7,3 tone osobne zaštitne opreme za zdravstvene djelatnike i djelatnike sustava socijalne skrbi te higijenske pakete za 1800 najugroženijih osoba.
Podrška djeci i obiteljima nakon potresa 2020. godine:
- Nabavljeno je 13,5 tona zaštitnih cerada za obiteljske kuće i ustanove koje se brinu o djeci.
- Osigurana je medicinska oprema za sisačku bolnicu i 29 000 paketa higijenskih proizvoda za potresom pogođena područja.
- Osigurana su sredstava za nastavak terapija za djecu predškolske dobi s teškoćama u razvoju u Maloj kući Udruge osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije što je omogućilo više od 4300 termina terapija za djecu s teškoćama u razvoju.
- Opremanje senzorne sobe za djecu s teškoćama unutar osnovne škole „22. lipnja" u Sisku omogućilo je djeci s teškoćama, koja su nakon potresa izgubila mogućnost bilo kakvog senzoričkog rada u svom gradu, da nastave s aktivnostima koje su važne za njihov razvoj.
- Osigurana je psihosocijalna podrška za obitelji kojima podršku pruža centar za socijalnu skrb te za stručnjake i udomitelje koji se brinu o djeci.
- Provodi se program pružanja psihosocijalne podrške za učenike, učitelje i stručne službe iz 29 osnovnih i srednjih škola u Sisačko-moslavačkoj županiji.
- Osigurani su uredski kontejneri za rad pedijatrijskih ordinacija i patronažne službe, higijenske potrepštine i zaštitna oprema.
Izvješća za donatore po godinama:
UNICEF u Hrvatskoj - osvrt na posljednjih dvadesetak godina
Nakon završetka Domovinskog rata fokus nam je na drugim temama – rodilišta prijatelji djece, edukacija o pravima djece, podrška udomiteljstvu, podrška roditeljima u prvim godinama djetetova života, podrška obiteljima djece s teškoćama u razvoju itd. Pokrenute su akcije i kampanje s ciljem da se potrebe djeteta stave na ključno mjesto u društvu.
- UNICEF-ova kampanja „Prve tri su najvažnije“ pomogla je u razvoju svijesti društva, posebice roditelja, donositelja odluka i stručnjaka koji rade s djecom, o važnosti prvih godina djetetova života i stvaranju okruženja koje će potaknuti pravilan rast i razvoj djeteta.
- Program „Stop nasilju među djecom“ uspješno je proveden u brojnim školama diljem Hrvatske od 2003. do 2012. godine. Programom je obuhvaćeno više od 150 tisuća djece i 15 tisuća profesora u 300 škola. U školama u kojima je program proveden stopa nasilja među djecom i mladima smanjena je za 50 posto. Prema ovim rezultatima program „Stop nasilju među djecom“ jedan je od najuspješnijih programa u svijetu. Sada je to uspješan program koji se provodi i pomaže djeci i učiteljima u drugim zemljama.
- UNICEF-ova kampanja „Svako dijete treba obitelj“ 2005. godine promovirala je udomiteljstvo i pozvala građane da otvore vrata svojih domova i srca djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi. Zahvaljujući tome, mnoge nove udomiteljske obitelji ušle su u sustav i pomogle stotinama djece da umjesto u institucijama odrastaju u toplini obiteljskog doma.
Prvi kad je najpotrebnije
Uz nove izazove, UNICEF nije zanemario ni svoju prvotnu zadaću – hitnu humanitarnu pomoć u kriznim situacijama.
2014. - poplave:
- Osigurane su i dostavljene hitne potrepštine za djecu i obitelji.
- Kroz igraonicu u Gunji dvije smo godine djeci osiguravali psihosocijalnu podršku.
2015. - izbjegličko-migrantski val:
- Stručni timovi brinuli su se o majkama i djeci 24 sata na dan, sedam dana u tjednu. Liječnički timovi brinuli su se da svako dijete dobije osnovnu zdravstvenu skrb u prihvatnim centrima.
- U sklopu „Mjesta za djecu” organizirane su rekreativne aktivnosti za djecu.
- Prostori za igru i učenje organizirani su u centru za tražitelje azila i pružena je podrška uključivanju djece izbjeglica u redovni obrazovni sustav u Zagrebu i Kutini, u šest osnovnih škola i tri vrtića.
UNICEF – prvi u samostalnoj Hrvatskoj
Ratne 1991. UNICEF je otvorio svoj Ured za krizne situacije. Bili smo prva međunarodna organizacija u Hrvatskoj i to i prije službenog priznanja naše zemlje. Vremena za čekanje nije bilo, djeci i njihovim obiteljima trebala je hitna pomoć:
- Osigurali smo lijekove, psihosocijalnu podršku te pomoć prognanicima i izbjeglicama.
- Za vrijeme Domovinskog rata UNICEF je pružao psihosocijalnu podršku djeci i osiguravao higijenske i druge potrepštine.
- Nakon rata aktivno smo educirali djecu u školama o zaštiti od mina i eksplozivnih sredstava zaostalih nakon rata.
Saznajte više:
Brošura "Sva prava za svako dijete"
Članak: 75 godina UNICEF-a u Hrvatskoj