Program PoMoZi Da za promicanje mentalnog zdravlja djece
Program zdravstvenog opismenjavanja odgojno-obrazovnih djelatnika u području mentalnoga zdravlja djece i mladih

Odgojno-obrazovni djelatnici su važne odrasle osobe u okruženju svakog djeteta i mlade osobe. Provode velik dio vremena s djecom i mladima te su najčešće prvi koji će primijetiti znakove problema u području mentalnoga zdravlja, no vrlo često, kad ih primijete, ne znaju što učiniti ili osjećaju nesigurnost.
Svrha programa PoMoZi Da je unaprjeđenje zdravstvene pismenosti odgojno-obrazovnih djelatnika osnovnih i srednjih škola u području mentalnoga zdravlja djece i mladih. Programom PoMoZi Da želi se pomoći učiteljima i nastavnicima i svim drugim odgojno-obrazovnim djelatnicima da s učenicima izgrade odnos povjerenja i podrške, da lakše prepoznaju anksiozne ili depresivne smetnje kod svojih učenika s kojima svakodnevno rade, da potaknu učenike s problemima mentalnoga zdravlja na traženje ili prihvaćanje stručne pomoći te se ujedno želi stvoriti podržavajuća okolina djeci i mladima u kojoj će moći lakše očuvati i zaštiti svoje mentalno zdravlje.
Program PoMoZi Da je prvi standardizirani program mentalnozdravstvenog opismenjavanja učitelja i nastavnika na nacionalnoj razini, a temelji se na preporukama Svjetske zdravstvene organizacije i rezultatima nacionalnog istraživanja zdravstvene pismenosti odgojitelja u području mentalnog zdravlja djece i mladih iz 2017. godine. U izradi programa PoMoZi Da sudjelovala je skupina stručnjaka iz akademske, kliničke i obrazovne zajednice. U razvoju programa polazišta su bila istraživanja i primjeri dobre prakse u svijetu.
U prvoj fazi programa provedeno je istraživanje među odgojno-obrazovnim djelatnicima kako bi se mogla procijeniti situacija i razviti program koji će odgovarati potrebama u školama.
Rezultati istraživanja o zdravstvenoj pismenosti odgojno-obrazovnih djelatnika u području mentalnoga zdravlja djece i mladih (2017.) pokazali su da
- su gotovo svi odgojno-obrazovni djelatnici (98%) spremni potražiti pomoć za učenike s problemom u području mentalnoga zdravlja, ali se
- pritom osjećaju nesigurno (71%) u vlastite sposobnosti pružanja pomoći, što jasno ukazuje na potrebu da se unaprijede vještine pružanja podrške djeci i mladima u školskome okruženju.
Opći ciljevi pružanja psihološke prve pomoći koji se uče i u ovom programu:
- Očuvati život u slučaju kada postoji rizik da osobi sebi našteti
- Pružiti pomoć kako bi se spriječilo pogoršanje problema mentalnog zdravlja i razvoj poremećaja
- Promicati oporavak dobrog mentalnog zdravlja
- Pružiti utjehu osobi koja ima probleme mentalnog zdravlja
Rezultati programa PoMoZi Da do sada
- 2350 odgojno-obrazovnih djelatnika do sada završilo osnovnu razinu edukacije (58.750 učenika)
- 478 odgojno-obrazovnih djelatnika do sada je završilo naprednu edukaciju (11.950 učenika)
- Procjenjuje se da od programa do sada koristi ima 70.000 učenika, od čega je za one koji imaju neki problem mentalnog zdravlja (procjena 14.000 od ovog broja ) veća šansa da se ta djeca prepoznaju u okviru škole.
Program PoMoZi Da koji provodi Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) u suradnji s mrežom zavoda za javno zdravstvo područnih samouprava, i uz stručnu preporuku i organizacijsku podršku Agencije za odgoj i obrazovanje.
UNICEF je humanitarnom utrkom Mliječna staza prikupio 1,1 milijun kuna koje će uložiti u podršku programu PoMoZi Da - za osposobljavanje i unaprjeđenje vještina više od 400 odgojno-obrazovnih djelatnika iz cijele Hrvatske, što će pozitivno direktno utjecati na više od 20.000 učenika osnovnih i srednjih škola.