Stranica
Rezultati za djecu - 2021.
Što smo, zajedno s donatorima, ostvarili za najmlađe u 2021. godini
- Dostupni jezici:
- Hrvatski
- English
2021. godina pokazala se još izazovnijom od 2020. Stoga smo neizmjerno zahvalni na vašoj potpori koja omogućuje pravovremenu podršku djeci kojoj je ona najpotrebnija.
Nastavljamo biti na terenu s djecom pogođenom potresima, pružamo psihosocijalnu podršku u školama i osiguravamo kontinuitet terapija i usluga za djecu s teškoćama u razvoju i njihove obitelji. Ponosni smo i na svoje programe za mlade, koji mladima omogućuju razvoj poduzetničkih i drugih vještina potrebnih kako bi bili spremni za svijetlu budućnost koja je pred njima.
Detaljno izvješće aktivnosti u 2021. godini možete pronaći ovdje.
Podrška djeci s teškoćama
- Opremljeno je pet inkluzivnih kabineta na visokim učilištima u Zagrebu, Splitu, Osijeku, Puli i Rijeci. U inkluzivnim kabinetima godišnje će se educirati 1500 odgojitelja i 1500 učitelja razredne nastave.
- Osigurali smo potrebna znanja i vještine za 106 sveučilišnih profesora na pet visokih učilišta te izdali priručnike i kurikul za edukatore.
- U okviru UNICEF-ova programa potpomognute komunikacije kao metode rane intervencije za djecu s razvojnim odstupanjima nastao je sveučilišni udžbenik koji je besplatan i dostupan svim stručnjacima.
- Ukupna je vrijednost ovog dvogodišnjeg programa 1,240.825 kuna.

Odgovor na krizu uzrokovanu potresima
- Na području Sisačko-moslavačke županije UNICEF je osigurao 13,5 tona zaštitnih cerada u vrijednosti 350.000 kuna.
- Organizirana su četiri mobilna tima stručnjaka koji su pružali psihosocijalnu podršku djeci koja odrastaju u rizičnim obiteljima, za što je osigurano 501.189 kuna.
- Pedeset i jednoj obitelji pomogli smo donacijom kućanskih aparata, a djeci iz 28 obitelji osiguravanjem školske i sportske opreme, osigurali smo tablet računala za praćenje nastave i pristup internetu za učenike koji žive u udaljenim područjima.
- Osigurana su dva uredska kontejnera za rad pedijatrijskih ordinacija i patronažne službe, četiri kontejnera za skladištenje medicinske opreme u Sisku te po jedan kontejner za potrebe knjižnice u Petrinji.
- 542.000 kuna vrijedni paketi higijenskih potrepština distribuirani su vrtićima, školama i zdravstvenim ustanovama.
- Kroz program „Škole podrške” osiguravamo psihosocijalnu podršku nastavnicima i učenicima osnovnih i srednjih škola. Osigurana je edukacija, a napravljen je i priručnik s radionicama koji je dostupan besplatno. Ukupno je u ovaj program uloženo 257.638 kuna.
Osnaživanje djece i mladih
- 144 učenika srednjih škola iz cijele Hrvatske sudjelovalo je u ljetnoj školi „Innovation Academy” gdje su učili o robotici, razvijali računalne i poduzetničke vještine te vještine 21. stoljeća.
- 13. Festival prava djece okupio je 28 tisuća djece i mladih iz cijele zemlje. I ove su godine svi sadržaji bili prilagođeni djeci i mladima oštećena vida i sluha.
- Mladi iz 19 županija sudjelovali su u UPSHIFT radionicama gdje su stjecali nova znanja i razvijali vještine za analiziranje i rješavanje konkretnih problema te su osmislili čak 54 projekta s ciljem poboljšanja svojih lokalnih zajednica. Najbolji timovi dobili su priliku svoju ideju provesti u djelo, za što je UNICEF osigurao 315.000 kuna i mentorsku podršku.

Zajedno brinemo o zdravlju
- UNICEF je donirao tri respiratora te brze antigenske i PCR testove ukupne vrijednosti gotovo 1,2 milijuna kuna.
- Za 392 prijevremeno rođene i teško bolesne bebe osigurano je iz Banke humanog mlijeka darovano mlijeko drugih majki koje je za bebe i hrana i lijek.

Banka humanog mlijeka postala je stvarnost i zahvaljujući velikodušnoj oporučnoj donaciji gospođe Hede Dubac Šohaj, koja je u trajno nasljeđe ostavila bolju budućnost djeci Hrvatske. Velikodušnost gospođe Hede Dubac Šohaj pomoći će generacijama djece koja tek dolaze. Za više informacija o oporučnom doniranju kontaktirajte Ninu Eleta-Kanceljak na broj telefona 01 3031640.
Podrška djeci u teškim okolnostima
- Kroz program „Za snažniju obitelj” proteklih smo godina mnogo radili na podršci udomiteljskim obiteljima, kao i na osnaživanju stručnjaka iz sustava koji se brinu o djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi.
- Kako bismo podržali nastojanja da što manje djece odrasta u ustanovama, da se poveća broj udomitelja i osigura kvalitetnija podrška udomiteljskim obiteljima, u Splitsko-dalmatinskoj županiji pokrenut je program „Ima sreće za sve!” za koji smo osigurali 86.900 kuna.
Solidarnost s djecom svijeta
- Program „Škole za Afriku”, koji promiče solidarnost i poštovanje prava djece, okuplja 61 820 djece i mladih iz svih županija, a provodi se uz velik angažman 3250 odgojitelja, učitelja i stručnih suradnika u školama koji taj važan posao rade volonterski.
- Za pomoć djeci izvan Hrvatske, osobito djeci koja su ugrožena raznim kriznim situacijama kao što su dugogodišnji sukobi u Jemenu i razorni potres na Haitiju, zahvaljujući vašoj podršci, osigurali smo 1,130.160 kuna.

Jamstvo za svako dijete
- U suradnji sa stručnjacima razvijen je program podrške roditeljima „Rastimo zajedno i mi plus” prilagođen romskim obiteljima. Za vrijeme dok su roditelji na svojoj radionici, djeca sudjeluju na radionici za djecu.
- Organiziran je mobilni tim s ciljem pravovremene identifikacije djece s teškoćama u razvoju. U prošloj godini programom je obuhvaćeno 515 djece te je osigurano 1188 različitih usluga podrške.
- Opremljeni su centri igre u Maloj Subotici, Kuršancu i Orehovici kako bi se djeci osiguralo da sudjeluju u neformalnim aktivnostima koje pomažu njihovu razvoju.
- Sve aktivnosti programa Jamstvo za svako dijete su financirane sredstvima Europske unije.