Rezultati za djecu - 2020.
Što smo, zajedno s donatorima, ostvarili za najmlađe u 2020. godini

- Dostupni jezici:
- Hrvatski
- English
2020. godina bila je prepuna izazova, no uz pomoć donatora nastavili smo svijet činiti boljim mjestom za djecu. Od srca hvala svima koji su tome pridonijeli!
Mnogo smo ulagali u podršku najranjivijim obiteljima, u zdravstveni sustav, u stabilnost obrazovnog sustava te smo nastojali osigurati da točne i kvalitetne informacije dođu do stručnjaka koji se brinu o djeci, kao i do mladih i građana.
Čitavo, detaljno Izvješće o aktivnostima u 2020. godini možete pronaći ovdje, a u nastavku pogledajte kratki video sažetak ili pročitajte koja su bila najvažnija postignuća.
Zajedno za zdravlje najmlađih
- Zahvaljujući darovanom majčinu mlijeku 182 prijevremeno rođenih djevojčica i dječaka dobilo je priliku za bolji početak života i značajno manji rizik od komplikacija povezanih s prijevremenim rođenjem.
- Banci humanog mlijeka osigurali smo za potrebe distribucije i prikupljanja mlijeka posebno vozilo vrijedno 207.000 kuna.
- 16 rodilišta diljem zemlje dobilo je novu opremu (jedinice za reanimaciju novorođenčadi, stolce za porod, naslonjače za kontakt koža-na-kožu i dr.) u vrijednosti od 300.000 kuna.

Podrška djeci s teškoćama
- Za 24 ustanove uključene u program "Komunikacija za svako dijete" osigurana je asistivna tehnologija, računalna oprema i 100 tablet računala, u vrijednosti od gotovo 600.000 kuna.
- Za korištenje potpomognute komunikacije educirano je 310 stručnjaka iz 106 ustanova, uključujući zdravstvene ustanove, ustanove iz sustava socijalne skrbi, vrtiće i organizacije civilnog društva te 19 privatnih ustanova iz Hrvatske.
- Kako bismo podržali dostupnost usluga rane intervencije za djecu s teškoćama i njihove obitelji u vrijeme pandemije, pokrenuta je sveobuhvatna edukacija o ranoj intervenciji na daljinu u kojoj su dosad sudjelovala 502 stručnjaka. Ukupna je vrijednost ovog ulaganja je 260.000 kuna.

„Poseban trenutak za mene i supruga bio je kada nas je Sara po prvi put uspjela pogledati u oči. Bilo je to kada je imala godinu dana, i svjesni smo da je to bilo moguće zahvaljujući terapijama. Jako je važno da svako dijete dobije onakvu terapiju kakva mu je potrebna.”
Odgovor na krizu uzrokovanu pandemijom i potresima
- Osigurali smo medicinsku i zaštitnu opremu te higijenske potrepštine vrijedne 3.687.000 kuna.
- Osigurano je 100 tablet računala vrijednih 120.000 kuna djeci iz obitelji slabijeg imovinskog stanja kako bi mogla pratiti nastavu na daljinu. Za djecu iz 52 škole diljem Hrvatske koja nemaju pristup internetu osigurano je 500 SIM kartica s 22 GB internetskog prometa za cijelo vrijeme trajanja nastave na daljinu.
- Pokrenuli smo e-platformu „Učite s nama o roditeljstvu”. Riječ je o besplatnim tečajevima koji vode buduće roditelje kroz iskustvo poroda, babinja i dojenja, a pohađalo ih je više od 5000 roditelja kojima zbog pandemije nisu bili dostupni klasični tečajevi.
- Osigurali smo izradu videolekcija koje su se bavile temom prepoznavanja lažnih vijesti i dezinformacija te sigurnosti na internetu, a koristile su se u nastavi na daljinu. Edukativni materijali namijenjeni za rad s učenicima preuzeti su s portala medijskapismenost.hr više od 200 000 puta.
Solidarnost s djecom svijeta
- U naš program Škole za Afriku uključeno je 55 222 djece i mladih iz 202 grada i mjesta iz cijele Hrvatske, a program se provodi uz velik angažman 3298 koordinatora koji taj važan posao rade volonterski. Uz podršku vršnjaka te donacije građana za obrazovanje djevojčica i dječaka Madagaskara osigurano je 303.906 kuna.
- Jemen je zemlja u kojoj gotovo svako dijete treba humanitarnu pomoć kako bi preživjelo i ostvarilo svoja prava. Zahvaljujući velikom srcu naših građana, ove ćemo godine pomoći djeci Jemena sa 77.364 kune.

Podrška obiteljima
- Nastavili smo ulagati u edukacije novih voditelja programa podrške roditeljstvu kroz radionice „Rastimo zajedno”. Radionice se održavaju u brojnim vrtićima i obiteljskim centrima, besplatne su za sudionike i korisne tisućama roditelja. U program je uloženo 471.789 kuna.
- Zahvaljujući ulaganjima u znanja i vještine stručnjaka koji rade s udomiteljima, unaprijeđena je skrb za više od 2235 djevojčica i dječaka koji odrastaju u udomiteljskim obiteljima. U kvalitetniju udomiteljsku skrb ove smo godine uložili 246.312 kuna.
Pravosuđe koje uvažava potrebe djece i mladih
- Svi državni odvjetnici za mladež, njih 96, kao i 20 stručnjaka izvanpravne struke koji rade s djecom i mladima u sukobu sa zakonom po prvi su put sudjelovali u UNICEF-ovoj edukaciji u svrhu boljeg razumijevanja djece i mladih i njihovih potreba.
- Završio je program „Neprekinute veze”, u kojem je sedam kaznenih tijela opremljeno prostorima za posjete djece zatvorenika, a devet tijela zatvorskog sustava opremljeno je prostorima za videoposjete, kojih je u prošloj godini ostvareno 1765.
Glas djece i mladih

- U sklopu programa „ZABUM – Za budućnost mladih!” 414 mladih sudjelovalo je u edukacijama za razvoj vještina koje potiču poduzetnički i timski duh te inovativnost kroz rješavanje problema u svojoj zajednici. Najboljih deset timova dobilo je po 15.000 kuna za realizaciju svojih ideja uz pomoć mentora.
- Održan je prvi mrežni hackathon za društvene promjene. Riječ je o događaju tijekom kojeg mladi surađuju s računalnim stručnjacima na razvoju tehničkih rješenja za probleme u svojoj zajednici. Najbolji timovi dobivaju nagrade i nastavljaju s mentorima raditi na svojim idejama koje se, kada su gotove, daju građanima na besplatno korištenje.
- Digitalna platforma Pukotine/PKTN pokrenuta je kako bismo podržali mlade u odrastanju te, uz podršku stručnjaka, progovorili o njima važnim temama poput usamljenosti, prekida, straha, gubitka i drugih. U podršku mentalnom zdravlju mladih uložili smo 275.000 kuna.
Hvala svim donatorima na povjerenju i podršci uz koje zajedno mijenjamo živote djece u Hrvatskoj i svijetu!