Навички 21 століття для молодих людей, які змінюють Україну на краще
UPSHIFT підтримує розвиток навичок 21 століття у молоді та допомагає їм втілити проекти соціального підприємництва на благо місцевих громад

- Доступно:
- Українська
- English
Виклик
Молодь в Україні дорослішає у бурхливі часи. Карколомні історичні події, у тому числі дві революції, суттєво вплинули на економічний та політичний розвиток країни. У такому середовищі непевності хлопці та дівчата стикаються з численними перешкодами для соціальної інтеграції, як-то маргіналізація соціально вразливої молоді, разюча різниця між умовами життя для міського та сільського населення, а також обмежене фінансування програм для молоді та підлітків. Для багатьох молодих людей ці виклики ускладнюються конфліктом на сході країни та вимушеною міграцією. Молодь має обмежені можливості брати участь у процесах прийняття рішень та захищати свої права.
Страх майбутнього у молоді часто посилюється й через недосконалості в системі освіти. Хоча доступ до навчальних можливостей є у багатьох, існуюча система не здатна забезпечити молодих українців сучасними навичками. Кожен третій молодий українець та українка вважають, що система освіти не готує їх до майбутнього працевлаштування1. Уряд розпочав роботу на освітньою реформою, щоб учні здобували компетенції, а не лише знання. Але тим часом молодь лишається один-на-один зі світом, де технології та глобалізація вимагають швидкої адаптації до мінливих вимог ринку праці.
Сучасні навички є критично важливими не лише для працевлаштування молоді, але й для громадської діяльності молодих людей та їхнього загального психічного добробуту. За дослідженням ЮНІСЕФ, підлітки із розвинутими життєвими навичками краще долають труднощі. Вони також більш стійкі до викликів, що негативно впливають на психічне здоров'я. Окрім того, такі навички допомагають молодим людям брати активну участь у житті своїх громад та привносити позитивні зміни у їхнє життя2.
Молодь має потенціал, щоб бути рушієм соціальних змін. Творча енергія молодих людей та їхня відкритість до інновацій є цінними ресурсами для країни. За належної підтримки молодь може розбудовувати стійку, мирну та процвітаючу Україну.
1 Загальнонаціональне дослідження “Молодь України 2017,” проведене New European Center та Friedrich-Ebert-Stiftung Institute у співпраці з GFK Україна.
2 Ukraine Adolescent Study 2018-2020. UNICEF, Centre for Sustainable Peace and Democratic Development.

Рішення
UPSHIFT Україна - це комплексне рішення для багатьох викликів, що ставлять під загрозу майбутнє молодих українців. Програма дає можливості соціально вразливим молодим людям стати лідерами соціальних інновацій у своїх громадах та разом із тим розвивати свої професійні навички.
UPSHIFT - це глобальна інноваційна програма ЮНІСЕФ, спрямована на формування підприємницьких навичок у підлітків і молоді та розширення можливостей молодих людей для реалізації проектів із соціального підприємництва. Вперше програма була запущена в Косово в 2014 році. Нині UPSHIFT реалізується 23 країнах світу. У 2018 році ЮНІСЕФ адаптував UPSHIFT до українських реалій за підтримки Європейського Союзу. Місцевий партнер ЮНІСЕФ, ГО «Фонд «Професійний розвиток Харкова», розпочав програму в місті Харкові. У 2019 році, завдяки підтримці з боку ЄС та уряду Японії, UPSHIFT Україна також втілювався в уражених конфліктом регіонах на сході України. Наразі програма охоплює всі області України та продовжує розвиватися. Наприклад, у Києві UPSHIFT розбудовує партнерські відносини із приватним сектором, як-то співпраця з ING Bank.

UPSHIFT Україна підтримує підлітків та молодь, в тому числі з найбільш соціально вразливих категорій, щоб допомогти їм стати агентами позитивних змін. Програма поєднує тренінги із соціальних інновацій, наставництво та фінансову підтримку. Такий всебічний підхід дає молоді навички та ресурси, щоб в командній роботі визначити проблеми своїх громад та запропонувати їм інноваційні рішення. Після навчального етапу команди учасників змагаються за фінансування, яке допомагає їм втілити свої ініціативи у життя. UPSHIFT не лише дозволяє молодим людям отримати та удосконалити сучасні професійні навички, як-то робота в команді, аналіз проблем, критичне мислення чи управління проектами, але й дає їм реальні можливості, щоб скористатися цими навичками та привнести позитивні зміни у громади. Програма розвиває життєстійкість молодих людей, а їх громади отримують переваги від рішень, що пропонує молодь.
Після спалаху пандемії COVID-19 та запровадження вимог соціального дистанціювання, ЮНІСЕФ адаптував програму UPSHIFT для онлайн навчання за підтримки компанії Arc’teryx. Завдяки такому рішенню молоді люди можуть навчатися віддалено, брати участь у семінарах та шукати інноваційні рішення, що пом’якшать негативні наслідки пандемії на громади. Для багатьох хлопців та дівчат UPSHIFT став можливістю продовжувати навчання під час пандемії. Разом із цим вони розвивають критично необхідні професійні навички, як наприклад онлайн фасилітація або онлайн інструменти проектного менеджменту.

UPSHIFT має гнучку систему, тому його можна адаптувати до різних країн. В Україні програма має чотири цілі:
- Розвиток навичок 21 століття, що можуть покращити перспективи працевлаштування для молоді. Серед таких навичок—креативність, вирішення проектних задач, робота у команді, комунікаційні навички, лідерство та критичне мислення.
- Розширення можливостей для соціально вразливих підлітків та молоді, у тому числі за рахунок зміцнення їхньої життєстійкості та реалізації їхнього потенціалу.
- Побудова стійкої моделі громадської участі, у якій молоді люди стають лідерами та агентами позитивних змін у своїх громадах.
- Розвиток соціального підприємництва: як навичок так і способу мислення, що сприяє реалізації проектів із компонентами соціальних змін.