Підлітки на сході України вчаться чути і розуміти один одного

Саша і Лера готові допомогти будь-якому однолітку в їх училищі впоратися зі складними конфліктними ситуаціями

ЮНІСЕФ
image
UNICEF
19 Лютий 2020

«Привіт. Давай обговоримо твою ситуацію. Я тобі допоможу», - з плакату на стіні Краматорського вищого професійного училища № 14 посміхаються намальовані дівчинка і хлопчик. Учні технікуму 17-річний Олександр Кірєєв і 16-річна Валерія Озерова, що стали їхніми прототипами, теж посміхаються, сидячи біля плакату в кабінеті для медіації. Як і діти на малюнку, Саша і Лера готові допомогти будь-якому однолітку в їх училищі впоратися зі складними конфліктними ситуаціями.

Саша готується стати після навчання автомеханіком, а Лєра планує бути перукарем і мріє про свою справу. «А ще ми тепер медіатори. Ми вирішуємо конфлікти в нашому училищі», - каже Саша, коли розповідає про себе. Хлопець поправляє свій зелений галстук - символ участі у Службі примирення.

 

У минулому році підлітки, разом із ще десятьма своїми однолітками, пройшли тренінги з медіації, організовані ЮНІСЕФ. Цей освітній проект ЮНІСЕФ реалізує у східних регіонах України разом з ГО "Ла Страда-Україна» за підтримки уряду Японії.

 

Перш, ніж самій стати медіатором, Лєра зверталася до Служби примирення з особистим конфліктом.

 

«Я переїхала до Краматорська з Донецька, коли почалася війна. Було важко тут спочатку. У мене був конфлікт з дівчатками в училищі. У кожного була різна думка про те, хто винен у війні і тому, що у нас відбувалося в області», - розповідає Лєра, яка дуже сумувала перші роки по дому і друзям, залишеними через небезпеку обстрілів.

 

Після того, як медіатори допомогли дівчинці знайти спільну мову з однолітками, вона теж зацікавилася тренінгами з ненасильницького вирішення конфліктів.

 

«Я стала більше стримуватися, менше сперечатися. Не тільки в училище і на роботі, але і в сім'ї у себе вдома», - зізнається сором'язлива Лєра, яка після пар підробляє в салоні краси.

Саша погоджується з ровесницею і додає, що після тренінгу поглянув на всі конфлікти в своєму житті під іншим кутом. «Нещодавно мій тато потрапив в аварію, в нього врізалася інша машина з їхньої вини. І тато навіть почав бійку. Я багато думав потім, чи можна по-іншому було вирішити цю ситуацію, просто поговорити і пояснити людям, у чому вони не праві», - розповідає хлопець, додаючи, що медіація допомогла йому стати менш запальним.

 

Конфлікти, які дівчина і хлопець вирішують в своєму навчальному закладі як Служба примирення, за їхніми словами, часто пов'язані з конкуренцією серед підлітків.
«Кожен намагається знайти своє місце в житті, бореться за своє право бути почутим. Іноді через це бувають сварки, особливо в гуртожитку. Але тут головне знайти компроміс і почути один одного», - впевнена Лєра.