Вхід тільки із собаками

Підлітки та проект UPSHIFT подарували Маріуполю перший майданчик для вигулу собак

Юлія Сіліна
image
UNICEF
24 Липень 2020

Пустир, який ще півроку тому дорослі та діти обходили стороною, цього літа став одним із найпопулярніших місць мікрорайону Східний у Маріуполі.

Щовечора на заході сонця зелений майданчик недалеко від житлових багатоповерхівок заповнюється дитячим сміхом, гавкотом собак і жвавими розмовами їхніх власників. Там, де було сміття та болото, сьогодні посаджені яблуні, встановлені урни та декілька тренажерів - гірка, бар'єри, гойдалки та місток. Тренуються на них вівчарки, бульдоги, мопси, біглі та безпородні чотириногі мешканці мікрорайону.

«За даними міської влади, у кожного п'ятого жителя нашого міста є собака. А, якщо ввечері вийти на вулицю, то здається, що у кожного третього», - говорить 15-річна Катя Пушнякова, власниця німецької вівчарки й учасниця проекту зі створення майданчика для вигулу собак у Маріуполі.

image
UNICEF

Перша і єдина

Любов до собак, екології та свого міста об'єднали Катю та ще чотирьох її однолітків у команду. Вп'ятьох підлітки придумали проект майданчика для вигулу собак, подалися з цим проектом на інноваційну програму для молоді  UPSHIFT й отримали фінансування від Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та Європейського Союзу.

Після кількох місяців підготовки, тренінгів та будівництва команда підлітків подарувала місту новий соціальний об'єкт. За цей час Катя й її друзі залучили до проекту батьків, друзів, собачників, кінологів, архітекторів і міську владу Маріуполя.

«Цей майданчик – перший і єдиний у місті. І один з небагатьох у країні. Ми дуже пишаємося тим, що він сподобалася і собакам, і мешканцям. Це місце було потрібно нашому місту», - посміхається Катя, стоячи біля великого щита з правилами поведінки на майданчику.

Катя, її друзі й учасники команди, 16-річний Микита Пономаренко, 20-річна Олена Сидоренко, 15-річний Олександр Хаджинов і 22-річний Антон Смолянінов, приходять зараз на майданчик по кілька разів на тиждень зі своїми домашніми улюбленцями. Хлопці та дівчата радіють, що їм майже не доводиться прибирати майданчик після відкриття, чистоту підтримують власники собак.

image
UNICEF
image
UNICEF

Спостерігаючи, як енергійний бігль Хантер долає перешкоди на майданчику, друзі згадують про складнощі із реалізацією проекту.

«Найбільше часу пішло на дозвіл на отримання ділянки та відведення землі. Ми провели кілька зустрічей з представниками міськради. Потім ми опитували жителів будинків, чи не проти вони будівлі майданчика. І потім вже були креслення, макет і будівництво», - згадує Микита.

Тренінги, які команда проходила під час участі в програмі UPSHIFT, дали їм базові знання у розв’язанні складних проблем і знаходженні консенсусів.

«Ми виграли, тому що ми дуже чітко розподілили обов'язки: на кому реклама, на кому замовлення будівельних матеріалів, на кому документація. Ми вирахували як вписатися в потрібну суму. І не боялися спілкуватися з чиновниками і вирішувати бюрократичні проблеми», - розповідає Олена, яка планує бути фінансистом.

Завдяки наполегливості хлопців і дівчат місцева влада повірила в їхню ідею і все ж таки виділили тиху ділянку, далеко від автомобільних трас і шкіл. Але гарне з логістичної точки зору місце було у занедбаному стані. І ще кілька тижнів знадобилося, щоб покосити траву, вирівняти ґрунт, спроектувати, замовити та встановити спортивні снаряди.

«Ми навіть виліпили спочатку макет майданчика із пластиліну», - посміхається Микита.

image
UNICEF

Ті, кому не все одно

Після складних місяців роботи команду чекав успіх на відкритті майданчика. На початку літа на нове унікальне для Маріуполя місце прийшли подивитися понад 60 глядачів і, звичайно, майже всі вони привели своїх домашніх улюбленців. З цього дня майданчик ніколи не залишається порожнім. А сам проект почав жити власним життям, мотивуючи міських собачників на самоорганізацію і цікаві ініціативи.

«Тут стали проводити заняття кінологи. Люди з сусідніх будинків почали покращувати самостійно гірки та гойдалки. Ми бачимо, що проект живе», - з гордістю каже Олена.

Дівчина і її друзі сподіваються, що майданчик стане першим кроком до формування культури собаківництва у Маріуполі. Зараз команда готова реалізовувати разом подібні проекти як волонтери, щоб розвивати своє місто.

«Нам подобається, що місто змінюється, оновлюється, з'являються нові круті об'єкти і можливості. З міста вже не хочеться їхати. І у молоді пропадає принцип - моя хата з краю. З'явилися люди, кому не все одно», - впевнена Олена, яка вважає досвід участі в UPSHIFT унікальним.

Вже зараз команді надходять пропозиції побудувати ще один подібний майданчик у Маріуполі, а самі вони мріють про появу в місті скверів для вигулу домашніх тварин.

«Під час реалізації у проекту були метаморфози через бюрократичні проблеми. Бачення майданчики змінювалося. І ми теж змінилися за цей час, навчилися планувати, делегувати повноваження, працювати в команді», - додає Олена. - «Це неоціненний досвід».

Програма UPSHIFT Україна здійснювалася в Маріуполі у 2019-2020 навчальному році. За цей час  було проведено 5 наборів на програму, в якій взяли участь понад  200 учасників. Загалом 25 молодіжних проектів отримали фінансування від ЄС та ЮНІСЕФ та суму майже 1,3 мільйони гривень.

image
UNICEF