Юридична клініка: Коли немає «дрібних» справ

Жителі Маріуполя, які зіткнулися з шахрайством, бюрократією чи юридичними колізіями, тепер мають куди звертатися та можуть не боятися фінансових витрат і байдужості.

Юлія Сіліна
image
UNICEF
30 Липень 2020

Жителі Маріуполя, які зіткнулися з шахрайством, бюрократією чи юридичними колізіями, тепер мають куди звертатися та можуть не боятися фінансових витрат і байдужості.

Цієї зими троє студентів-юристів Маріупольського державного університету відкрили в місті юридичну клініку Studconsult. Здійснити це вдалося завдяки участі в молодіжній інноваційній програмі для молоді UPSHIFT та отриманому гранту від Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та Європейського Союзу.

За пів року Інна Михайленко, Роман Шамара та Віолетта Дресвяннікова отримали позитивні рішення для десятків складних юридичних проблем: допомогли сироті повернути належні виплати за 2,5 роки, пенсіонеру нарешті подати до суду необхідний позов, щоб оформити комунальну субсидію, працівниці заводу отримати путівку, а ошуканій дівчині захистити свої права. Все це хлопець та дві дівчини зробили професійно і безкоштовно.

image
UNICEF

Раціональна й емоційна допомога

Ідея створити разом адвокатське бюро або юридичну фірму у друзів Інни, Романа і Віолетти була давно. Але для реалізації серйозного проекту в студентів не було грошей і підтримки. «Ніхто не хоче брати на роботу студента без досвіду і довіряти йому важливі справи. Ми розуміли, що такий досвід нам потрібно буде напрацьовувати самим», - каже учасниця проекту 20-річна Віолета.

Втілити мрію студентам допомогла програма UPSHIFT. На виграні 50 тис грн вони відремонтували кабінет у своєму університеті, закупили для нього меблі та техніку.


«У нас не було труднощів під час проекту. Коли є гарна ідея, яку дуже хочеться втілити, все йде так, як потрібно», - посміхається майбутня юристка.

Після відкриття кабінету, команда розмістила оголошення у маріупольських ЗМІ про готовність надавати безкоштовну допомогу з питань цивільного, трудового, земельного, господарського, житлового та екологічного права, а також з питань соціального захисту та пенсійного забезпечення. З цього моменту до хлопця й дівчат постійно почали приходити і дзвонити відвідувачі з проханнями допомогти, пояснити, знайти рішення.

«Бувають складні справи та клієнти, але ми завжди думаємо: а якби на їхньому місці були наші бабусі чи дідусі, хто б їм допоміг?» - каже Віолетта. Дівчина додає, що юридична клініка найбільше затребувана у Маріуполі серед вразливих верств населення. Хоча головна ідея Studconsult надавати допомогу всім, не розділяючи клієнтів на категорії.

Молодість і відсутність юридичної практики у засновників Studconsult в очах багатьох клієнтів виглядає навіть плюсом. «Люди похилого віку приходять до нас не тільки тому, що ми допомагаємо безкоштовно. А й тому, що ми мислимо не тільки раціонально, але й повністю не відключаємо емоції, намагаємося поспівчувати та допомогти », - каже студентка третього курсу.

image
UNICEF

Консультації під час пандемії

Взимку і на початку весни до карантину, пов'язаного з пандемією COVID-19, друзі встигли прийняти особисто понад 25 клієнтів, написати безліч заяв, подати судові позови й оформити скарги. Після введення карантинних обмежень юридична клініка перейшла в режим онлайн, спілкуючись з клієнтами телефоном і проводячи консультації в Фейсбуці, Інстаграмі й електронною поштою. Під час карантину студенти встигли прийняти вже понад 100 звернень. І менше їх не стає.

«На початку епідемії нам надходили дзвінки з проханнями пояснити всі правила й обмеження. Люди запитували: а носіння маски - це їхнє особисте право чи обов'язок. Питали, куди вони можуть ходити, які місця відвідувати », - згадує Віолетта, яка разом з друзями намагалася максимально роз'яснити людям правила поведінки в період поширення COVID-19 з юридичної точки зору.

Карантин відклав плани Studconsult організувати виїзні консультації в населені пункти на лінії зіткнення на сході України. «Ми хотіли зробити міні-лекції та відповісти на питання у Сартані, Володарському та подібних селищах, де у людей обмежений доступ до юридичної допомоги», - розповідає дівчина, додаючи, що вона з колегами збирається обов'язково повернутися до цієї ідеї після зняття карантинних обмежень.

Хлопець та дівчата також сподіваються розширити клініку, залучити ще студентів, а в майбутньому трансформувати її в серйозне адвокатське бюро. Поки ж троє юристів працюють за принципом - «дрібних справ не буває».

«Якби нас не було, думаю, нашим клієнтам би довелося шукати гроші на платну допомогу. Але в більшості випадків, на мій погляд, питання б просто залишилися відкритими, тому що адвокатам було би не вигідно братися за дрібні справи», - вважає Віолетта. - «Тому саме безоплатна правова допомога необхідна людям».

image
UNICEF