Протидія кібербулінгу та курси жестової мови: у Харкові завершилася друга хвиля молодіжного проєкту UPSHIFT

Учасники міжнародної інноваційної програми UPSHIFT планують організувати в Харкові психологічно-консультаційний центр, проводити лекції щодо сексуальної грамотності для школярів та облаштувати безкоштовний спортзал.

15 Жовтень 2018
image
UNICEF

У другій хвилі проєкту UPSHIFT, що впроваджується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) в Україні за фінансової підтримки Європейського Союзу, п’ять команд отримали кошти на реалізацію своїх ідей. Мета проєкту UPSHIFT – формування навичок соціального підприємництва у підлітків і молоді, що допоможуть адаптуватися до сучасного динамічного та мінливого ринку праці.

Серед презентованих проєктів особливу увагу привернула ідея від команди «Почути серцем». Їх мета – зруйнувати стіну нерозуміння між тими, хто говорить, і хто спілкується за допомогою мови жестів. Проєкт об’єднав четверо учнів спеціального навчально-виховного комплексу, де навчаються діти із порушенням слуху, та студентку Христину Рябокінь – дівчину, яка хоче вивчити мову жестів.

«У звичайному житті ми дуже часто зустрічаємося з нерозумінням тих, хто говорить. Тому ми хотіли б донести до них, що ми такі ж, як і вони, – розповідає Володимир Чарушин. – Поспілкуватись зі старшокласником з порушенням слуху допомагає керівниця НВК Галина Кукліна, яка володіє жестовою мовою. – В мене є подруга-сусідка. Коли вона зрозуміла, що я не чую, вирішила вивчити мову жестів, щоб ми могли спілкуватися. Тут на проєкті я теж познайомився з людьми, які захотіли вивчити мову жестів».

Учасники команди «Почути серцем» пояснюють: хочуть показати культуру «глухих людей» і залучити інших до вивчення мови жестів. Усіх охочих готові навчати безкоштовно. Для того, щоб про них дізналися якомога більше людей, планують замовити еко-сумки із зображенням жестів руки, що позначають літери дактильної абетки. У намірах також провести майстер-клас з випалювання по дереву. Під час зустрічі підлітки хочуть створити спеціальні інформаційні таблички, а потім розмістити їх на дитячих майданчиках і різних соціальних об’єктах Харкова. Попередній кошторис проєкту – 86,7 тисяч гривень.

Ще один освітній проєкт запропонували слухачі Української академії лідерства. Команда із п’яти чоловік має намір проводити у школах Харкова лекції із сексуальної освіти.

«Україна наразі перебуває на другому місці після Росії за рівнем поширення ВІЛу. Окрім того, за даними статистики, діти отримують перший сексуальний досвід у 13–15 років. Причому вони не розуміють тих загроз, які виникають перед ними. Тобто, що потрібно користуватися презервативами, які саме хвороби поширюються статевим шляхом. Такої програми у школах немає. Більше того, у школярів існує бар’єр у спілкуванні з батьками», – аргументує доцільність проєкту учасник команди Дмитро Євдокімов.

«Стоп, кібербулінг!» – проєкт із такою назвою презентувала команда «Вартові правопорядку». Студенти з Харківського національного університету внутрішніх справ  говорять: кібербулінг – це агресія та сварки в мережі з метою викликати у підлітків різні розлади. Найнебезпечніший наслідок – суїцид. Уточнюють: відомо, що в Україні зафіксовано два таких випадки. «Як дітям, так і дорослим – батькам, учителям – треба пояснити, що таке кібербулінг і як можна подолати цю проблему, – кажуть учасники команди «Вартові правопорядку». – Наш проєкт передбачає проведення тренінгів і створення соціальної реклами. Для залучення фахівців і виготовлення ролика, листівок і сувенірної продукції нам потрібно близько 54 тисячі гривень».

Наразі студенти Національного технічного університету «ХПІ» та університету ім. В. Н. Каразіна об’єдналися, щоб організувати у Харкові психологічно-консультаційний центр для молоді. Ідея народилася під час однієї спільної зустрічі у кафе. «Наш ментор допоміг нам розвинути максимально правильно ідею в проєкт і оформити його. Спочатку прийшли абсолютно з іншим. Точніше, концепція не змінилася, змінився підхід до неї, – пояснює Тарас Погребняк.

Аби отримати безкоштовну консультацію, можна буде та записатися до фахівця на сайті. Прийом, за словами Тараса, коштуватиме не дорожче 300 гривень. Залучати до надання консультацій хочуть молодих фахівців. Організатори психологічно-консультаційного центру також планують проводити для психологів, які тільки-но закінчили ВНЗ, різноманітні тренінги та майстер-класи.

Підлітки проводять вільний час на вулиці, бо багатьом із них не по грошах придбати абонемент до спортзали, запевняють учасники із команди «Компас». Облаштувати кімнату для занять спортом вони планують у Центрі для підлітків «Компас» на вулиці Велика Панасівська, 7. Займатися там можна буде безкоштовно. «Стипендія в наш час в училищах – 450 гривень. Стільки ж приблизно коштує і абонемент у спортзал, – каже Маріяс Фролова. – У «Компасі» нам безкоштовно виділять приміщення під спортзалу. Потрібен спортінвентар. Хочемо придбати степер, скакалки, фітболи, велотренажери, гантелі, штангу, каремати, орбітрек, шведську стінку. Коли ми прийшли, у нас була лише ідея. Нам тут допомогли створити готовий проєкт з неї. Наш тренер допоміг усе розкласти по поличках».

Друга хвиля глобального інноваційного проєкту для молоді UPSHIFT проходив у Харкові з 12 по 14 жовтня. Кожна із п’яти команд, яка отримала близько 60 тисяч гривень для реалізації проєкту, тепер працюватиме над його реалізацією. Протягом трьох місяців їм допомагатимуть ментори, з якими команди були на тренінгах три дні.

«Якщо будуть потрібні додатково консультанти, ментори, то ми можемо залучати їх із різних сфер, залежно від проєкту. Головне завдання – щоб проєкт, який вони запропонували, проіснував якомога довше, – говорить Ірина Фоменко, голова правління ГО «Фонд «Професійний розвиток Харкова». – У першу хвилю надійшло 65 заявок, у другу – близько 40. . Серед них до кожної хвилі було відібрано 10 найперспективніших- таких, що матимуть соціальний вплив молодіжне середовище, в якому існують учасники.  Головне гасло – молодь робить для молоді. Вік учасників – від 14 до 21 року. У кожній команді має бути від 3 до 5 осіб, які наразі мешкають у Харкові».

Зараз триває набір на наступну хвилю, залишити свою заявку можна тут bit.ly/UPShiftUA_Apply

Нагадаємо, міжнародна програма UPSHIFT впроваджується у 22 країнах світу, в Україні вона реалізується в м. Харків у партнерстві з ГО «Фонд «Професійний розвиток Харкова» та за підтримки ЄС. І триватиме рік з можливим продовженням і поширенням на інші регіони. Більше про проєкт UPSHIFT можна дізнатись на сайті upshiftukraine.org 

 

Контакти для медіа

Ніна Сорокопуд
Керівниця відділу комунікацій
ЮНІСЕФ в Україні
Електронна пошта: nsorokopud@unicef.org

Додаткові матеріали

image

Друга хвиля проєкту UPSHIFT 

Про ЮНІСЕФ

ЮНІСЕФ у своїй діяльності відстоює права і добробут кожної дитини. Спільно з партнерами ЮНІСЕФ працює у 190 країнах і територіях задля переведення цього зобов'язання у площину практичних дій, докладаючи особливих зусиль для охоплення найуразливіших і соціально виключених дітей, заради всіх дітей, де б вони не знаходилися.

Більш детальну інформацію про ЮНІСЕФ та його роботу з дітьми можна знайти на сайті www.unicef.org.

Дотримуйтесь ЮНІСЕФ у Twitter та Facebook