Гранти для українських студентів запалюють яскраві ідеї та покращують майбутнє

Три історії підлітків, які реалізують власні ініціативи та беруть участь у соціальному підприємництві.

Юлія Сіліна, Кейт Бонд
image
UNICEF
12 Вересень 2019

Ідея навчити людей, які чують, абетці жестів і найпростішим словами з'явилася у старшокласника Вови Чарушина, коли він не зміг зробити замовлення в харківському кафе і порозумітися з офіціантами.

16-річний Вова Чарушин, який в дитинстві втратив слух, створив інтерактивну дактильну абетку завдяки проекту UPSHIFT, що впроваджується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) за підтримки за підтримки Європейського Союзу (ЄС).

«Це дуже засмучує, коли люди, що добре чують, відгороджуються від глухих. Вони бояться того, що глуха людина махає руками, звертаючись до них. Але Вова вирішив з цим боротися», - розповідає мама підлітка Галина, яка підтримувала його в реалізації проекту.

image
UNICEF

Почути серцем

Азбуку Вова створював разом з 4 друзями. В рамках проекту UPSHIFT вони отримали кошти від ЮНІСЕФ та ЄС на виготовлення дерев'яних конструкцій з кубиками.

«Це було дуже радісно. Це була перемога!» - Вова емоційно жестами розповідає про свої почуття від участі в конкурсі.

Зараз у Харкові встановлено декілька таких абеток, на гранях яких зображені букви українського алфавіту та відповідні їм жести. Виготовлення подібних абеток у хлопців замовили кілька приватних шкіл.

«У нас мало перекладачів, мало сурдоперекладу на телебаченні та в освіті. Тому Вова мріє, щоб хоча б офіціанти і працівники транспорту знали ази мови глухих», - каже Галина.

Хлопці старалися зробити абетку міцною і одночасно красивою, щоб вона привертала до себе в першу чергу дітей. І сьогодні п'ять таких стендів вже встановлені в відвідуваних місцях міста.
 

image
UNICEF

Передати Шекспіра емоціями

22-річний Олександр Мурашко – ще один переможець проекту UPSHIFT.

Завдяки перемозі у програмі молодий студент готується до виступу у класичній п'єсі Шекспіра «Приборкання норовливої» в незвичайному виконанні - мовою жестів.

Цього року унікальний театр «Аріадна», де грають люди з порушеннями слуху, відзначає своє 100-річчя.

«Театр красивий, з історією, але, бачите, в ньому все радянське. Даху частково не має, обладнання вже вимагає заміни», - Саша стоїть на дерев'яній сцені з червоною оксамитовою завісою і з сумом дивиться на старенькі декорації навколо.

Для того, щоб шекспірівська п'єса ожила на сцені незвичайного театру Саша і його друзі купили великий новий фон, декорації, костюми і ноутбук для управління світлом і звуком.

«Ми це все змогли купити, тому що наша команда виграла у проекті UPSHIFT», - каже хлопець, який спілкується за допомогою слухового апарату.

 

Саша і його друзі також змогли найняти хореографа, з яким займалися двічі на тиждень протягом кількох місяців. «Ми навіть не сподівалися, що все вийде. Я дуже був радий перемозі», - говорить харків'янин, додаючи, що тепер всі бажаючі безкоштовно зможуть подивитися унікальну постановку.

Зараз хлопець вчиться в педагогічному університеті і працює касиром, але через проблеми зі слухом Саші довелося відмовитися від професії мрії.

«Я завжди хотів бути провідником, мріяв про це. Але я не можу працювати на залізниці - туди не беруть інвалідів по слуху з III групою. Я навіть якось купував квиток, як пасажир, але їздив, допомагав провіднику», - хлопець сподівається, що з часом правила роботи на залізниці зміняться, і він зможе працювати за покликанням.

А поки Саша радіє, що друга його мрія - мрія про сцену, втілюється в життя.

«Для мене виступати на сцені - це радість, мені дуже подобається ділитися своїми емоціями з глядачами і дарувати їм свою радість. Я намагаюся мімікою і жестами передати свою роль».

image
UNICEF

Страховка в підкоренні висоти

Студент Харківського авіаційного інституту, 19-річний Артем Сердечний, закидає голову, щоб побачити закінчення високої стрімкої стіни скеледрому в манежі його інституту.

«Є легкі траси, є складні. Але це, дійсно, хороший, цікавий спорт і надзвичайні відчуття», - каже серйозний студент, який більше року захоплюється скелелазінням.

Артем, який вчитися проектувати літаки і вертольоти, вважає, що його місто некомфортне для людей з інвалідністю.

«Якось я їхав в тролейбусі і побачив, як в нього намагаються сісти люди на візках. І то, як їм було незручно. Водій дуже довго опускав пандус, в нашому транспорті це просто доісторичні технології. І я задумався, щоб я робив на їх місці», - згадує хлопець.

Із захопленості Артема спортом і його бажання зробити рідний Харьків комфортніше для всіх категорій дітей з'явився інклюзивний проект зі скелелазіння.

Разом ще з кількома студентами Артем подався на участь у п'ятому конкурсному відборі на програму UPSHIFT і здобув перемогу. «Нашою метою було показати доступність скелелазіння для дітей з інвалідністю. Ці тренування добре впливають на здоров'я. У нас можуть займатися діти зі сколіозом, з проблемами слуху та іншими обмеженнями», - розповідає учасник проекту.

На скеледромі вже побували 4 групи по 10 дітей, які почали вчитися скелелазінню.

«Завдяки гранту від UPSHIFT ми купили для дітей оснащення, страховки, мотузки. Всі страхувальні системи сертифіковані і не дешеві, тому навряд чи б діти могли ще десь знайти таке місце в Харкові для безкоштовних занять», - розповідає Артем.

 

Програма UPSHIFT була створена Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) та Європейським союзом для формування підприємницьких навичок у підлітків і молоді, а також для надання можливості підліткам реалізувати власні ініціативи і взяти участь в соціальному підприємництві.

На участь в UPSHIFT Україна було подано 282 командні заявки, а значить у ній взяли участь більше тисячі молодих людей. В результаті було відібрано 60 команд. Проведено 6 хвиль UPSHIFT, в яких взяли участь 244 особи. 30 команд отримали фінансування і 3-місячну підтримку протягом інкубаційного періоду. Загальна сума грантів, що отримали команди в рамках проекту, склала майже 3 мільйона гривень.