Як грант ЮНІСЕФ та ЄС додав швидкості харківським скейтбордистам

Те, що починалося як мрія про перший персональний транспорт, переросло для Артема в невеличкий бізнес, завдяки участі в проекті UPSHIFT.

Юлія Сіліна, Кейт Бонд
image
UNICEF
25 Лютий 2020

Світловолосий студент Артем Зінченко, проїжджаючи доріжками харківського парку, привертає до себе зацікавлені погляди перехожих. Підлітки навіть гукають скейтера, щоб дізнатися, де можна купити такий же швидкий борд.

«Такий електричний скейт можна замовити з Америки, можна купити в дорогому магазині. Або я можу зібрати його сам за добу у себе вдома», - посміхається 21-річний Артем.

Те, що починалося як мрія про перший персональний транспорт, переросло для Артема в невеличкий бізнес, завдяки участі в проекті UPSHIFT від Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та Європейського Союзу (ЄС). Сьогодні він збирає електричні скейтборди не тільки для себе і близьких, а й на продаж для всіх бажаючих. «Для українського ринку це щось нове», - Артем не приховує гордості, показуючи свій швидкий чорний скейт.

image
UNICEF

Те, що приносить радість

Про електричний борд харків'янин Артем почав замислюватися більше року тому. Але стипендія студента не дозволяла хлопцеві здійснити мрію.

«У нас в магазинах продавалися тільки китайські, не надто якісні скейти. І я почав дивитися, як купити його в Америці, як привезти. Але зіткнувся з акцизами, митами і ПДВ. Все разом виходило більше тисячі доларів», - згадує хлопець.

І тоді Артем вирішив, що дешевше буде зібрати скейт самому. «Я цілий рік витратив на те, щоб розібратися і вибрати собі деталі», - каже він, додаючи, що до ідеального електричного скейту у нього три вимоги.

«Потрібно, щоб він був надійний, швидкий і дешевий», - Артем загинає пальці на руці.

Щоб зібрати свій перший скейтборд, Артему довелося кілька місяців чекати замовлені через інтернет комплектуючі, а одну деталь навчитися робити своїми руками.

«Найважче робити пластиковий корпус. Купити його коштує 150 доларів, а я навчився формуванню пластика на заводі, і мені це обходитися в 150 грн», - студент перевертає свій скейт і стукає по корпусу, який закріплює зарядні батареї до дошки.

Після створення свого першого скейта Артем переважно катався на ньому по парках, удосконалюючи конструкцію і збільшуючи швидкість. «Коли ти їдеш, це дуже великий викид адреналіну. Ти відчуваєш вітер, і це, дійсно, приносить тобі радість», - говорить Артем.

image
UNICEF

Не просто розвага

Успіх в реалізації особистої мрії підштовхнув хлопця поділитися технологією з іншими.
«Спочатку я думав, що це буде просто розвага. Але потім мені стало нудно їздити одному, і я залучив до цього друзів», - згадує хлопець.

Артем разом з друзями вирішив налагодити виробництво бордів на продаж. Знання, помічники і чудова ідея у нього вже були, не вистачало тільки коштів. Тому, коли студент почув у своєму університеті про проект UPSHIFT від ЮНІСЕФ та ЄС, він відразу подав заявку на конкурс міні-грантів.

«Цей конкурс дає молодим людям можливість реалізувати себе і спонсорує їх ідеї. Я не вірив, що мені дійсно дадуть таку суму. Але мені дали 100 тис грн. І цього вистачило на все. Я зібрав на продаж 4 скейта, і ще залишилися гроші на їх ремонт і рекламу», - радіє він.

«Мені подобається, що мої скейти розвивають в людях любов до технологій, а технології зараз йдуть вперед»

Артем продає електроскейти за ціною значно нижчою від ринкової, намагаючись підлаштуватися під потреби кожного нового замовника.

«Скейти прикольніше робити, ніж на них кататися. Є мільйон варіантів розвитку подій: різні мотори, різні колеса, дошки, батареї, контролери, пульти. Можна зробити великі колеса від героскутера, і кататися по бездоріжжю», - захоплено розповідає молодий бізнесмен.

Технічне обслуговування куплених у нього скейтів Артем проводить безкоштовно, пояснюючи це тим, що мати справу з технікою для нього не робота, а задоволення.

Надалі він планує збирати дрони для аерозйомки і електромотоцикли.

«Мені подобається, що мої скейти розвивають в людях любов до технологій, а технології зараз йдуть вперед», - каже майбутній економіст. «Не всім доступно зібрати машину. Але ти можеш своїми руками зібрати собі транспортний засіб, який буде тебе нести зі швидкістю 40-60 км/год».