AmbroSTOPia. Активізм як ліки проти алергії

Підлітки із Куп'янська об'єдналися, щоб спільними зусиллями боротися з алергенами

Юлія Сіліна, Кейт Бонд
image
UNICEF
24 Грудень 2020

Поки пандемія COVID-19 вносить безлад у наші життя, троє підлітків із Куп'янська Харківської області оголосили війну іншому захворюванню – алергії.

Замінити один з найагресивніших алергенів світу на газон і сезонні квіти вирішила команда AmbroSTOPia. Троє 15-річних старшокласників з Куп'янська — Сабіна, Андрій і Карина — спочатку самостійно боролися з амброзією, а потім змогли захопити своєю ідеєю десятки волонтерів.

Сабіна сама страждає на алергію і щороку важко переносить період цвітіння рослини.

«У нас на шкільному дворі росте багато амброзії. І восени мені доводилося відмовлятися від уроків фізкультури на вулиці, тому що починали сльозитися очі, з'являвся нежить і ставало важко дихати», - описує старшокласниця типові симптоми алергії на амброзію.

Команда перемогла в програмі UPSHIFT від Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), що допомагає молоді отримувати навички 21 століття. Так у команди з'явився ментор, фінансування і шанс допомогти жителям міста, що страждають на алергію.

image
UNICEF

«Ми провели у нашому місті соціологічне дослідження. І виявилося, що близько 40% жителів мають алергію на амброзію. Але це не тільки проблема алергіків. Якщо пилку амброзії в повітрі буде занадто багато, будь-хто може відчути себе як «зомбі»», - розповідає засновниця AmbroSTOPia Сабіна. І з посмішкою додає: «Але вихід є».

Пошуки рішення

Зі своєю проблемою дівчина звернулася до дирекції школи, де їй пообіцяли покосити бур'ян. «Я дуже обурилася, тому що косити амброзію не можна, від цього її насіння сіється ще швидше. І тоді мені директорка сказала, що школа більше нічим допомогти не може. І я вирішила, що тоді зможу я», - згадує Сабіна.

Реалізацію своєї ідеї із поліпшення екологічного стану в місті Сабіна почала з пошуку однодумців. І ними стали її друзі Андрій і Карина, з якими Сабіна була знайома завдяки участі у міських шкільних олімпіадах. Разом друзі знайшли інформацію про проєкт UPSHIFT і склали заявку для участі в ньому.

«Я дуже пишалася заявкою, яку ми склали. І дуже чекала результатів конкурсу. Звичайно, було зернятко сумніви, але надії, що ми пройдемо, було значно більше», - говорить старшокласниця, яка активно цікавиться екологією та англійською.

image
UNICEF

У конкурсі команда виграла 55 тис. грн, на які змогла купити садові інструменти, насіння газонної трави, квітів і найняти дизайнера, який допоміг з логотипом і оформленням сторінок в соцмережах.

План очищення Куп'янська від амброзії команда реалізовує в кілька етапів. Спочатку — толоки, де кожен житель міста може стати волонтером і очистити землю від бур'яну, замінивши газоном. Потім — продаж насіння квітів всім охочим через соцмережі, щоб зібрати гроші на купівлю культиватора для міста.

Об'єднання містян заради спільної мети

Разом з волонтерами команда вже провела три толоки із висаджування газонів, які не дадуть амброзії вирости знову і захистять місто та городян в період цвітіння.

«Ми очистили 500 квадратних метрів землі від амброзії. Потрібно садити насіння газону. Він має дуже сильну кореневу систему, та не дасть амброзії вирости знову. Вона сіється там, де немає культурних рослин», - каже учасник AmbroSTOPia 15-річний Андрій.

image
UNICEF

Крім лопат і насіння на суботниках команда роздавала волонтерам рукавички, маски та антисептики, щоб зробити акції безпечними у період пандемії COVID-19.

«Ми дуже раділи, що люди стали дізнаватися про нашу ініціативу і підтримувати. На суботники приходять жителі міста різного віку — від бабусь до їхніх онуків», - каже Сабіна, не приховуючи гордості за свій проєкт.

Закуплене у великих мішках насіння квітів дівчата та хлопець розфасували у 450 яскравих паперових пакетиків з написом «Чудо-насіння», кожен з яких буде коштувати всього 45 грн і стане внеском в майбутню покупку культиватора для комунальних служб Куп'янська.

А головним придбанням для себе за час UPSHIFT Сабіна називає радість від реалізованого проєкту і появу навичок роботи в команді.

«Досвід роботи з ЮНІСЕФ дуже цікавий. Я навчилася працювати з людьми, стала терплячішою, навчилася чути критику, прислухатися до порад ментора і команди, знаходити вихід зі стресових ситуацій», - посміхається засновниця AmbroSTOPia.

UNICEF