Korak prema zapošljivosti
“Kroz društveno poduzetništvo korisnik socijalne zaštite od primaoca prava i usluge, dobija aktivnu ulogu i obezbjeđuje egzistenciju sebi i porodici”

- Dostupno u:
- Bosanski/Hrvatski/Srpski
- English
Kada završi sve poslove oko kuće i seoskog imanja, Vesna Duljić iz Miloševaca kod Laktaša odmor za dušu pronalazi u svom kreativnom kutku gdje dekupaž tehnikom izrađuje suvenire i poklone prigodne za razne prilike. Znanje je stekla na radionicama organiziranim kroz projekat “Korak prema zapošljivosti” Centra za socijalni rad i Centra za djecu, mlade i porodicu Laktaši. Na radionicama je 30 žena iz Laktaša i okoline imalo priliku steći znanja kojima će svoju kreativnost u izradi suvenira i sapuna moći iskoristiti za obezbjeđivanje prihoda za svoje porodice.
“Radila sam ranije u knjigovodstvu, ali život na selu nosi mnoge obaveze tako da nisam mogla nastaviti. Kada sam prestala ići na posao, bila sam jedno vrijeme potištena i povučena u sebe, ali nakon što su me pozvali na radionice, osmijeh se vratio u moj život. Dobila sam priliku da se družim sa ženama i da razmjenjujemo iskustva, da učim nove vještine i da se kreativno izrazim”, priča nam Vesna, koja je nakon iskustva s radionica u Centru sebi opremila kreativni kutak kod kuće u kojem, kaže, odmara dušu nakon što završi sa svim obavezama.
“Kad osjetim potrebu, odem u svoj kutak, dio za sebe, radim i pjevušim. Sretna sam kada predmet na kojem sam radila, poklon za rođendan, vjenčanje, ili druge prilike, dođe do onih kojima je namijenjen. Svaki predmet je jedinstven i u njega su uloženi trud i puno ljubavi”, priča nam, pokazujući ponosno prvi rad koji je izradila na radionici – set podmetača u ukrasnoj kutiji.
S osam najuspješnijih učesnica radionica potpisani su ugovori o otkupu proizvoda, tako da će se njihovi radovi naći i na policama suvenirnice u centru Laktaša.
“Osim što sam otkrila svoju kreativnu stranu, učešće u projektu dalo mi je mogućnost da ono što proizvedem i plasiram, da sebi obezbijedim dodatna sredstva za egzistenciju i školovanje djece. Najstarija kćerka studira, jedan sin je drugi razred srednje škole, a najmlađi je u šestom razredu osnovne”, kaže Vesna, dodajući kako se nada da će u skorijoj budućnosti imati priliku i da radi skupa sa svojom kćerkom – studenticom grafičkog dizajna.
“Sada je na drugoj godini, nadam se da ćemo jednog dana udružiti ideje, i ko zna, možda imati neki kreativni studio – mašta i kreativnost nemaju granica”.
Na radionicama je učestvovala i Biljana Braunović iz Slatine kod Laktaša koja je naučila vještine izrade ukrasnih sapuna. Ističe kako je uz to što je svaki sapun unikatan i ručno izrađen, posebno važno i to da sapuni ne sadrže štetne sastojke, u potpunosti su sigurni za upotrebu i ne zagađuju.
“Kada ste u društvu sa još žena koje imaju isto interesovanje, i pozitivne predavače, onda se to razvije u puno više od pukog pravljenja sapuna. Tokom radionica je bila pozitivna energija, što se vidi i po izrađenim predmetima. Važna je i edukacija koju smo dobili, posebno iz razloga upoznavanja rukovanja sa sastojcima od kojih se sapuni izrađuju”, kaže, dodajući kako joj je iskustvo s radionica korisno i ohrabrujuće:
“Razmišljala sam da se počnem baviti nečim sličnim, i projekat me osnažio u toj mojoj ideji i ohrabrio da počnem da radim kod kuće. Po zanimanju sam profesorica srpskog jezika i književnosti, trenutno bez posla u struci, ali mi je stečeno znanje dalo priliku da mogu pokrenuti posao i održati egzistenciju, a da ujedno mogu provoditi i vrijeme s djecom. Planiram da mi ovo ne bude samo hobi, već i način da pokrenem biznis kojim ću doprinijeti kućnom budžetu”.
Biljana kaže kako joj je posebno važno bilo što su tokom radionica, njena i djeca drugih učesnica imala priliku učestvovati u programu predškolskog vaspitanja i obrazovanja koji se organizuje u Centru:
“To je bilo posebno opuštajuće, posebno kad znate da je dijete tu blizu gdje uvijek možete da priskočite, osim ako niste baš u samom procesu izlijevanja sapuna. Da ima neko ko se o njemu brine, možete čak i da čujete šta se dešava u prostoriji pored”.
Socijalna radnica u CSR Laktaši i koordinatorica radne grupe za društveno preduzetništvo i integrisano vođenje slučaja u Laktašima Milijana Jaćimović kaže kako je cilj projektnih aktivnosti bio smanjiti štetne posljedice pandemije COVID-19 koja se najviše odrazila na najranjivije kategorije stanovništva:
“Ponosni smo na postignute rezultate, kao i na korisnice koje su se u projektu pronašle, i kroz aktivnosti se osnažile i motivisale da se aktiviraju i preduzmu neke akcije i da se same zaposle. Imamo primjer korisnice koja je nakon što je 20 godina bila nezaposlena, sada prvi put pronašla zaposlenje. Žene koje su se srele i povezale kroz ove aktivnosti razvile su nova prijateljstva, misli i ideje o udruživanju kako bi nastavile da rade samostalno i provode aktivnosti koje su sa nama započele”, kaže Milijana, ističući kako je društveno poduzetništvo značajan i nezamjenjiv faktor u socijalnoj zaštiti svake zemlje:
“Kroz društveno poduzetništvo korisnik socijalne zaštite iz pasivne uloge primaoca prava i usluge iz sistema, dobija aktivnu i centralnu ulogu u kojoj obezbjeđuje egzistenciju za sebe i svoju porodicu, a sistem socijalne zaštite pomaže da mu se ta socijalna usluga učini dostupnom. Kao profesionalac iz socijalne zaštite posebno bih istaknula i to što su ovim projektom uspostavljeni koraci saradnje sa Zavodom za zapošljavanje, različitim udruženjima na lokalnom nivou i Turističkom organizacijom, tako da Centar za socijalni rad sad dobija mnogo više mogućnosti u svakodnevnom radu i pružanju podrške i brige korisnicama i korisnicima”

Vanja Ilić, izvršna direktorica Centra za djecu, mlade i porodicu Laktaši kaže da se projektne aktivnosti naslanjaju na dosadašnje aktivnosti i zaokružuju ih:
“Neke od korisnica projekta bile su majke djece koja pohađaju naše programe, tako da su i one dobile priliku da se osnaže, da budu prepoznate. Kroz projekat smo i mi sami trebali da naučimo šta je društveno poduzetništvo, odziv je bio jako dobar, žene su zainteresovane, a konkretni rezultati mogu da se vezuju i sa kvalitativnom analizom koja je urađena na nivou lokalne zajednice, kroz koju smo identifikovali potrebe i jake strane, kao i ciljnu grupu s kojom želimo da radimo”, kaže Vanja Ilić, dodajući kako će se saradnja uspostavljena kroz projekat definitivno nastaviti:
“Uspostavili smo funkcionalniju saradnju na nivou lokalne zajednice između aktera-potpisnika Protkola o saradnji, i već planiramo neke radionice u saradnji sa Zavodom za zapošljavanje i Centrom za socijalni rad, tako da sa završetkom ovog projekta sigurno nećemo staviti tačku na započeto”.

“Korak prema zapošljivosti” zajedno su implementirali Centar za socijalni rad i Centar za djecu, mlade i porodicu Laktaši, te gradska uprava i turistička organizacija grada, a podržan je kroz projekat „Jačanje socijalne i zdravstvene zaštite kao odgovor na pandemiju COVID - 19 u BiH“ koji je omogućio jačanje održive institucionale podrške najranjivijim grupama korisnica i korisnika socijalne zaštite. Projekat implementira UNICEF BiH kroz partnerstvo sa Savezom socijalnih radnika Federacije BiH i Savezom udruženja stručnih radnika socijalne djelatnosti iz RS uz finansijsku podršku USAID-a.