Socijalna politika
Podrška nacionalnim i lokalnim vlastima u kreiranju politika radi ostvarivanja Ciljeva održivog razvoja relevantnih za decu i adolescente

- Dostupno na:
- Srpski
- English
Korišćenje javnih resursa za usluge za decu i adolescente predstavlja ključni pokazatelj vladinih prioriteta budući da je povećana i pravičnija potrošnja izuzetno važna za ostvarivanje svih prava deteta. Obezbeđivanje javne potrošnje usmerene na decu je od velike koristi za kreiranje politika, raspodelu budžeta i korišćenje domaćih resursa za dalja ulaganja. Zbog toga UNICEF nastoji da obezbedi bolju adekvatnost i održivost budžeta na nacionalnom i lokalnom nivou, što je neophodno za ostvarivanje prava deteta u oblasti zdravstva, obrazovanja i socijalne zaštite.
Ciljevi programske oblasti
Do 2025. godine nacionalne i lokalne vlasti biće osposobljene za planiranje, generisanje i efikasno korišćenje snažnih i kredibilnih budžeta socijalnog sektora te za izveštavanje o njima, kao i za korišćenje domaćih i spoljnih resursa za pravične investicije usmerene ka deci radi ostvarivanja Ciljeva održivog razvoja relevantnih za decu i adolescente.
U tom smislu ciljevi su sledeći:
- Podržati izradu programa kroz pažljivu procenu spremnosti, investicionih zahteva i posvećenosti pre sprovođenja,
- Obezbediti da se međusektorski pristupi integrišu u okvire saradnje,
- Mehanizmi upravljanja, naročito na lokalnom nivou, biće ojačani kako bi preuzeli nove pristupe za kreiranje politika i rešavanje problema,
- Osnažiti sisteme za praćenje budžeta za decu,
- Istražiti potencijal za javno-privatna partnerstva u pružanju socijalnih usluga.

Cilj iz Programskog dokumenta za Srbiju
Naši ciljevi do 2025. godine:
- Da se prikupe činjenice o budžetima i njihovoj povezanosti sa ishodima za decu radi unapređenja budžetskih izdvajanja/rashoda za decu u sektorima zdravstva, obrazovanja i socijalne zaštite,
- Da 50 lokalnih samouprava sprovede planove i budžete koji odražavaju lokalne prioritete za decu (uključujući prioritete najugroženije dece) i u kojima učestvuju deca, mladi i njihove porodice,
- Da postoji sistem praćenja i izveštavanja o izdvajanjima i potrošnji iz državnog budžeta u vezi sa razvojem u ranom detinjstvu po sektorima.
Izazov

Uprkos tekućim reformama i ekonomskom rastu, i dalje postoje znatne nejednakosti u društvu u Srbiji. U 2019. godini, 8.3% dece u Srbiji, odnosno 106.000 dece (starosti 0–18 godina), živelo je u apsolutnom siromaštvu, što znači da nisu imali zadovoljen minimalni nivo životnog standarda.
Te iste godine, 28,9% dece i više od polovine domaćinstava sa troje ili više izdržavane dece bilo je izloženo riziku od siromaštva. Prema podacima iz Istraživanja višestrukih pokazatelja, kod dece iz ruralnih oblasti i iz romskih zajednica postoji veća verovatnoća da će doživeti siromaštvo. Druge grupe u nepovoljnom položaju su deca sa smetnjama u razvoju i invaliditetom i deca-izbeglice odnosno deca-migranti.
Socijalna zaštita je jedan od glavnih alata dostupnih vladama širom sveta kojim se može pomoći porodicama sa decom da izađu iz siromaštva.
Međutim, javni izdaci za socijalnu zaštitu u Srbiji stagniraju već godinama. Štaviše, javna ulaganja u decu i potrošnja u društvenim sektorima su ili nedovoljni ili neefikasni, čime se sprečava pristup kvalitetnim uslugama za porodice i decu na lokalnom nivou.
Rešenje
UNICEF radi sa Vladom i civilnim društvom u Srbiji na rešavanju svih dimenzija siromaštva dece, poboljšanju socijalne zaštite dece i porodica i izgradnji kapaciteta lokalnih samouprava za planiranje i pružanje usluga. Podržavamo Vladu da poboljša korišćenje javnih finansijskih resursa kako bi pružila pravičnije i održivije socijalne usluge i doprinela ostvarenju boljih rezultata za decu.
Naš rad obuhvata sledeće:
- Generisanje dokaza o siromaštvu kod dece i uticaju programa socijalne zaštite na decu i njihove porodice,
- Pružanje tehničke podrške za unapređenje adekvatnosti programa socijalne zaštite za decu i obuhvata njima,
- Unapređenje reagovanja sistema socijalne zaštite na prirodne katastrofe i druge humanitarne vanredne situacije,
- Vođenje računa o tome da se obaveze iz javnih politika u vezi sa decom bolje odražavaju u budžetski procesima,
- Unapređenje pružanja usluga i koordinacije sa lokalnim vlastima.