Odgovor na izbegličku i migrantsku krizu
Jednu četvrtinu izbeglica i migranata koji su došli u Evropu čine deca. UNICEF odgovara na potrebe sve dece u pokretu u svakoj fazi njihovog putovanja, pozivajući vlade da zaštite njihova prava.

- Dostupno na:
- Srpski
- English
Od 2015. godine kroz Srbiju je prošlo više od 1,5 miliona izbeglica i migranata, od kojih su između 8 i 28% činile žene i devojčice, a između jedne četvrtine i trećine deca (od toga 10–50% deca bez pratnje i deca razdvojena od roditelja ili staratelja).
Uprkos tome što je Balkanska ruta faktički zatvorena početkom 2016. godine, izbeglice i migranti još uvek pristižu u Srbiju, uglavnom iz Severne Makedonije, Albanije, Crne Gore, Bugarske i Bosne i Hercegovine sa sve ograničenijim opcijama za legalan nastavak putovanja prema zemljama odredišta.
UNICEF nastavlja da se zalaže za sveobuhvatno poštovanje i ispunjavanje svih prava deteta u skladu sa Konvencijom o pravima deteta kako bi se odgovorilo na potrebe dece u pokretu u Srbiji kroz jačanje sistema, tehničku pomoć, izgradnju kapaciteta, podršku za pružanje usluga i podršku u koordinaciji.
Ciljevi programske oblasti
UNICEF radi u partnerstvu sa Vladom i civilnim društvom kako bi obezbedio da sve žene, devojčice i dečaci izbeglice i migranti u Srbiji, a posebno najugroženije grupe poput dece bez pratnje i dece razdvojene od roditelja ili staratelja, adolescenata u pokretu te žena i devojčica u riziku od rodno zasnovanog nasilja, mogu pravovremeno, na pravičan i koordinisan način da koriste sisteme koji im pružaju zaštitu, razvoj, pristup uslugama i socijalnu inkluziju:
- Sistem dečije zaštite je ojačan kako bi se sprečili svi oblici nasilja, eksploatacije i zlostavljanja, uključujući rodno zasnovano nasilje, i odgovorilo na njih te kako bi se na odgovarajući način zbrinula deca bez pratnje i deca razdvojena od roditelja ili staratelja,
- Žene, adolescentkinje i sva deca u pokretu mogu bezbedno i ravnopravno da pristupe kvalitetnim i najvažnijim zdravstvenim uslugama za majku, novorođenčad i decu, uključujući usluge imunizacije i ishrane,
- Deca i adolescenti imaju ravnopravan pristup kvalitetnim, inkluzivnim mogućnostima učenja.
Ciljevi iz Plana odgovora na izbegličku i migrantsku krizu
Radi pružanja podrške za prevenciju i ublažavanje uticaja kovida-19, UNICEF planira da tokom 2021. godine:
- Pruži kvalitetnu podršku dečijoj zaštiti za 1.100 dece,
- Obezbedi usluge prevencije i odgovora na rodno zasnovano nasilje za 1.500 žena, devojčica i dečaka,
- Omogući da 500 dece ima koristi od ojačanog i inkluzivnijeg sistema formalnog obrazovanja,
- Omogući pristup uslugama nege i ishrane za majku i dete za 300 dece mlađe od 5 godina,
- Obezbedi kulturološki primerene osnovne potrepštine, uključujući odeću, sredstva za higijenu beba i setove higijenskih potrepština za žene i devojčice.
Izazov
Na putu ka očekivanim zemljama odredišta, žene i deca u pokretu su često fizički iscrpljeni, psihološki traumatizovani i potrebna im je medicinska pomoć i zaštita. U Srbiji su deca i žene izbeglice i migranti smešteni u kolektivnim centrima koji zadovoljavaju osnovne potrebe; međutim, dodatni pristup zdravstvu, obrazovanju i drugim uslugama može biti otežan usled jezičnih, kulturoloških i društvenih barijera.
Uprkos stalnim naporima, i dalje postoji zabrinutost za decu bez pratnje, jer su ona pod posebno visokim rizikom od nasilja, zlostavljanja i drugih problema, pa treba pravovremeno obaviti procenu i utvrditi njihov najbolji interes, adekvatno proceniti njihov uzrast i pružiti im posebnu podršku tokom celog procesa vođenja slučaja. Potrebe mladih izbeglica i migranata, naročito adolescenata i adolescentkinja, do sada uglavnom nisu bile u potpunosti zadovoljene, jer su njima potrebni prilagođeni pristupi koji se fokusiraju na osnaživanje, sticanje veština i učenje.
Značajni napori su uloženi kako bi se deca izbeglice i migranti blagovremeno upisivali u osnovnu školu. Manji broj njih pohađa srednje ili više obrazovanje, a brojevi su i niži kada je reč o devojčicama koje pohađaju školu. Potrebni su prilagođeni pristupi kako bi se ovim grupama pružile prilike za učenje.
Rešenje
U saradnji sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i Komesarijatom za izbeglice i migracije Republike Srbije, UNICEF radi na jačanju sistema dečije zaštite kroz podršku sektorskoj koordinaciji, pružanje tehničke pomoći i unapređenje kompetencija svih pružalaca usluga za kvalitetnu i blagovremenu negu dece.
Kroz strateška partnerstva za vanredne situacije, nastavljamo da vodimo računa o tome da osnovne usluge zaštite budu dostupne grupama do kojih je teško dopreti i najugroženijim grupama. Te usluge obuhvataju rodno i kulturološki osetljive psihosocijalne aktivnosti prilagođene uzrastu, identifikaciju i upućivanje na specijalizovane usluge za decu u pokretu i decu bez pratnje odnosno decu razdvojenu od roditelja i staratelja i na sigurne prostore u kojima se promovišu veštine, znanje i otpornost žena i devojčica.
UNICEF podržava Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, školske uprave, lokalne institucije i partnere u upisu dece izbeglica i migranata u škole i promovisanju redovnog pohađanja škole i aktivnosti neformalnog obrazovanja.
Takođe, UNICEF pruža tehničku podršku u oblasti ishrane i razvoja u ranom detinjstvu drugim institucijama i akterima, između ostalog kroz obuku i izradu odgovarajućih informativnih materijala na jezicima izbeglica i migranata i kroz promovisanje modela kutaka za majku i bebu u kojima se pružaju zdravstvene usluge i usluge u vezi sa ishranom.