Odgovor na kovid-19
UNICEF podržava Srbiju u odgovoru na različite izazove izazvane pandemijom u oblastima zdravstva, obrazovanja i zaštite

- Dostupno na:
- Srpski
- English
Od proglašenja pandemije kovida-19 u martu 2020. godine potvrđeno je više od 230 miliona slučajeva zaraze širom sveta, sa više od 4,5 miliona potvrđenih smrtnih slučajeva (zaključno sa septembrom 2021. godine), što ovu pandemiju čini jednom od najsmrtonosnijih u istoriji. Prvi poznati slučaj smrti od kovida-19 u Srbiji je zabeležen u martu 2020. godine.
UNICEF podržava Srbiju u odgovoru na različite izazove izazvane pandemijom u oblastima zdravstva, obrazovanja i zaštite, u pripremi za dalje širenje u zajednici i u ublažavanju društvenog i ekonomskog uticaja vanredne situacije.
Ciljevi programske oblasti

- Zdravlje i ishrana: Zdravstvena zaštita majki, novorođenčadi i dece u vreme pandemije kovida-19 pruža se kontinuirano i sa nepromenjenim kvalitetom.
- Snabdevanje vodom, sanitarni i higijenski uslovi: Najugroženije stanovništvo dobija najvažnije higijenske potrepštine kako bi se smanjio rizik od infekcija.
- Obrazovanje: Sistem elektronskog učenja za prosvetu je razvijen/ojačan i premošćen je digitalni jaz prema najugroženijoj deci.
- Dečija zaštita: Kapaciteti sistema socijalne zaštite su ojačani za održivu zaštitu dece i porodica u nepovoljnom položaju.
- Intervencije socijalne zaštite: Najugroženije stanovništvo dobija dodatnu novčanu pomoć.
- Komunikacija: Javnost je dobro informisana o merama prevencije i rizicima od infekcije.
Cilj plana za odgovor na kovid-19 za 2021. godinu
U pružanju podrške za prevenciju i ublažavanje uticaja kovida-19, za 2021. godinu planiramo da:
- Obezbedimo da 40.000 dece i žena dobije osnovnu zdravstvenu zaštitu putem zdravstvenih ustanova i zdravstvenih radnika u zajednici koje podržava UNICEF,
- Podržimo 800.000 dece kako bi imala pristup formalnom ili neformalnom obrazovanju, uključujući učenje u ranom detinjstvu,
- Obezbedimo podršku za mentalno zdravlje i psihosocijalnu podršku u zajednici za 54.000 roditelja i staratelja,
- Obezbedimo podršku za 2.000 domaćinstava pogođenih posledicama pandemije kovida-19 kroz humanitarnu novčanu pomoć za osnovne potrebe.
Izazov
Vlada je sprovela mere za ublažavanje uticaja kovida-19 na privredu i najosetljivije stanovništvo. Međutim, podaci ukazuju na to da su mnoga domaćinstva pretrpela znatne potrese usled krize, kao i da neke grupe nisu imale koristi od mera za ublažavanje uticaja pandemije.
Kao što se i očekivalo, zdravstveni sistem je bio veoma pogođen pandemijom kovida-19. Priličan deo resursa zdravstvenog sistema je preusmeren na rano otkrivanje i lečenje kovida-19, što je u određenoj meri uticalo i na kontinuitet pružanja zdravstvene zaštite majkama i deci.
Početni talas krize izazvane kovidom-19 dodatno je opteretio sistem socijalne/dečije zaštite, uključujući centre za socijalni rad, dnevni boravak i rezidencijalne ustanove.

Škole su zatvorene, a čitav obrazovni sistem je prešao na nastavu i učenje na daljinu tokom početnih mera zatvaranja. Nastava na daljinu je organizovana na srpskom jeziku i na osam jezika manjina, a postojale su i dodatne smernice za nastavu za decu sa smetnjama u razvoju i invaliditetom.
Te promene su produbile postojeći digitalni jaz u zemlji. Iako je većina dece mogla da prati nastavu na daljinu kroz različite modalitete, pojedina deca i adolescenti iz osetljivih grupa, deca sa smetnjama u razvoju i invaliditetom i ona koja žive u rezidencijalnim ustanovama nisu mogla da učestvuju ni u jednom obliku nastave na daljinu. Glavni izazovi odnosili su se na opremu za IKT i pristup internetu, ali i na digitalne kompetencije nastavnika, učenika i roditelja te stres i anksioznost usled neizvesnosti.
Situacija se poboljšala kada su bile ukinute mere zabrane kretanja, ali su se izazovi nastavili tokom godine, a u većini škola su se koristili modaliteti mešovitog učenja.
Rešenje
Plan UNICEF-a za odgovor na kovid-19 obuhvata mere za prevenciju i ublažavanje posledica u sledećim prioritetnim oblastima:
- Zdravlje i ishrana: UNICEF podržava Ministarstvo zdravlja, zdravstvene ustanove i stručna udruženja u obezbeđivanju kontinuiteta i kvaliteta zdravstvene zaštite majki, novorođenčadi i dece tokom pandemije, sa fokusom na perinatalnu negu, imunizaciju i razvoj deteta.
- Napori u vezi sa snabdevanjem vodom i sanitarnim i higijenskim uslovima fokusiraju se na obezbeđivanje najvažnijih higijenskih potrepština za najugroženiju populaciju i na podršku širenju komunikacionih materijala o snabdevanju vodom i sanitarnim i higijenskim uslovima.
- UNICEF pruža stalnu podršku Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja u razvoju/jačanju sistema elektronskog učenja i premošćavanju digitalnog jaza kroz intervencije koje su posebno namenjene ugroženoj deci.
- Dečija zaštita se fokusira na jačanje kapaciteta sistema socijalne zaštite za održivu zaštitu ugrožene dece i porodica, obezbeđivanje zaštite dece od nasilja, pružanje podrške za mentalno zdravlje i psihosocijalne podrške, savetovanje i podršku za rehabilitaciju.
- Intervencije u socijalnoj zaštiti i dalje generišu dokaze za praćenje društveno-ekonomskog uticaja kovida-19 na porodice sa decom i nastavak pružanja humanitarne novčane pomoći za najugroženiju populaciju.
- Informisanje javnosti o merama prevencije i komunikacija o rizicima se koriste za podizanje svesti o rizicima i ponašanju kojima se sprečava širenje zaraze, između ostalog putem sredstava javnog informisanja i društvenih medija.