Podsticajno roditeljstvo kroz igru
Roditelj u centru pažnje

Deca rastu i razmišljaju kroz igru. Deca jezik igre najbolje razumeju. U najranijim godinama života, deca kroz igru i interakciju sa roditeljima razvijaju sve potrebne životne veštine koje će im u budućnosti otvoriti vrata uspeha. Kroz igru rastu i roditelji kao i njihov lični doživljaj sreće i uloge u porodici.
Deca koja su u najranijem dobu rasla u stimulativnom porodičnom okruženju uz pravu podršku, imaju bolja postignuća u školi i kasnije u životu, kao i mnogo razvijenije socijalne interakcije.
Igra može biti sastavni deo porodičnih rutina, i kao takva ne zahteva posebno vreme, mesto ili sofisticirane predmete. Uključivanje deteta u aktivnosti koje obavljaju odrasli ohrabruje dete. Roditelj detetu tako pokazuje da veruje u njegove kapacitete da učestvuje u igri, da ga razume i uvažava, što je osnovni preduslov za iniciranje detetovog istraživanja sveta oko sebe. Pretvaranjem porodičnih rutina u igru roditelj detetu ostavlja prostora da samostalno kreira nove prilike za učenje i time jača kreativnost, znatiželju, samopouzdanje, autonomnost, osećaj pripadnosti, veštitne komunikacije, emocionalnu inteligenciju.
Uloga roditelja i staratelja u oblikovanju putanje detetovog razvoja je nezamenljiva budući da su oni glavni graditelji detetovog okruženja, detetovi prvi učitelji i prvi partneri za igru. Stoga programi podrške, kao što je projekat Podsticajno roditeljstvo kroz igru stavljaju roditelja u centar pažnje kroz jačanje roditeljskih kompetencija za sprovodjenje sveobuhvatne brige o detetu koja uključuje potrebne razvojne stimulacije, kao i na jačanje mreže podrške porodicama, a posebno onim u vulnerabilnim situacijama.