(Raz)mislimo o mladima
U Sarajevu je održan 3. internacionalni i interdisciplinarni kongres dječije i adolescentne psihoterapije “THINK ABOUT YOUth”

Predstavnik UNICEF-a u BiH, Marc Lucet, otvorio je Treći internacionalni i interdisciplinarni kongres dječije i adolescentne psihoterapije “THINK ABOUT YOUth” koji je od 3. do 6. oktobra/listopada održan u Sarajevu od pod temom “Refleksija komunikacije i odnosa na zdravlje djece, mladih i obitelji: terapijski pristupi”.
“Znamo koliko je važno da svi zajedno radimo za svako dijete i efektivno mislimo na mlade, kako nas i sam naziv Kongresa poziva. Svijet se stalno mijenja, a djeca i mladi treba da imaju najbolji mogući odgovor i biti u najboljem mogućem stanju da prilagode odgovor i adaptiraju se na promjenjive uslove s kojima se suočavaju”, poručio je Lucet na otvaranju Kongresa.
“Vjerujem da Bosna i Hercegovina može biti svjetionik, da može biti svjetlo koje će pokazati kako se stvari mogu raditi. Činjenica da je ovaj Kongres organizovan u Sarajevu nije slučajna, to je zato što ovdje u Sarajevu imao nešto što trebamo podijeliti, nešto što trebamo naučiti i nešto što trebamo podstaknuti”, dodao je na kraju pozdravnog obraćanja Marc Lucet.
Dr. Erwin Cooreman, Specijalni predstavnik Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) u BiH istaknuo je kako je posebno važno u ovom trenutku baviti se temom kao što je nemtalno zdravlje djece i mladih:
“Prepoznavanje i razumijevanje problema s mentalnim zdravljem djece i adolescenata su od najveće važnosti. Jednako vitalni su preventivni, terapeutski i rehabilitacijski napori koji podstiču razvoj zdravlja. Mentalno zdravlje mora biti prioritet, s obzirom da su stanja kao što su depresija, anksioznost i poremećaji ponašanja trenuno među vodećim razlozima bolesti i invaliditeta među adolescentima”, kazao je dr. Cooreman.
Predsjednica Kongresa prof. dr. sc. Dubravka Kocijan Hercigonja upozorila je kako je proteklih godina došlo do progresije problema kada je mentalno zdravlje mladih i djece u pitanju:
“Došlo je do dodatnih problema među mladima koji su sve više pod utjecajem različitih medija, a sve manje su pod zaštitom ili u komunikaciji sa bitnim osobama za njihov razvoj, a to su obitelj, vrtići, škole i okruženje. Zato je ovaj Kongres vrlo bitan, jer će nam dati uvid što utječe na komunikaciju mladih, koji su to odnosi koje ta komunikacija stvara kod mladih i iz kojih oni onda idu u život i stvaraju svoje vrijednosne sisteme, svoj odnos prema sebi i prema mentalnom zdravlju.”.
Dopredsjednik organizacionog i programskog odbora prim. dr. Goran Čerkez posebno se zahvalio UNICEF-u kao glavnom partneru Kongresa, “jer je prepoznao važnost podrške jednom ovakvom skupu”:
“Nadam se da će u narednim godinama ovaj Kongres prerasti u jak regionalni događaj, iako mi i danas ovdje imamo predstavnice i predstavnike 20 zemalja, i već sada smo svjetski, a ne samo regionalni. I da ćemo ova iskustva širiti na one zemlje gdje je značajno manje učinjeno u oblasti mentalnog zdravlja, a gdje bismo mi kao BiH mogli podijeliti iskustva. Nemamo previše stvari gdje se možemo hvaliti, ali mentalno zdravlje i ovaj proces na kojem radimo su sigurno za ponos cijele države”.
Anne Pettit, predsjednica Evropskog interdisciplinarnog terapijskog servisa za djecu i mlade (EIATSCYP) kazala je kako će tehnologija biti ključ za transofrmaciju, omogućavanje bolje komunikacije i podrške međunarodnoj saradnji u narednom periodu te potcrtala značaj saradnje na svim nivoima:
“Naša misija je da osiguramo da svako dijete, bez obira gdje se nalazi, ima pristup terapijskoj njezi koju zaslužuje. Suočavamo se sa značajnim promjenama, ekonomskom nestabilnošću, socijanim nedaćama, ekološkim krizama, i posljedicama rata što vodi raseljavanju porodica i pojačava potrebu za podrškom. Ova složena pitanja zahtijevaju višestruk odgovor, što zahtijeva proširenje saradnje na globalni nivo. Interdisciplinarna saradnja važna je za rješavanje problema, smetnji u razvoju i uklanjanju prepreka za njegu”.
Predsjednica organizacionog i programskog odbora dr. sc. Mirela Badurina potcrtala je kako je Kongres susret svih onih koji su tu sa istim ciljem - dobro naše djece.
“Ovo je trenutak da razmijenimo znanja, iskustva i nove ideje, sa zajedničkim ciljem: Zaštita i unaprjeđenje zdravlja djece, mladih i njihovih porodica, a time društva i čovječanstva u cjelini. Tema ovogodišnjeg Kongresa nije slučajna, izuzetno je važna i aktuelna u današnjem vremenu. Djeca širom svijeta, nažalost, trenutno prolaze kroz teške situacije, suočena su s ratovima, nasiljem, zlostavljanjima, zanemarivanjem, krizama za koje znamo da duboko utiču na njih, njihovu sigurnost i zdravlje. Naša, i obaveza svakog čovjeka u društvu, je da budemo podrška svakom djetetu i da budemo njihov glas i omogućimo im bolje sutra.”
Usklađen s akcijskim planom Svjetske zdravstvene organizacije, UNICEF-ovom strategijom do 2025. godine i ciljevima održivog razvoja UN-a, Treći kongres “THINK about YOUth” posvećen je podršci mentalnom zdravlju i dobrobiti djece i mladih, a okončan je potpisivanjem Sarajevske deklaracije mentalnog zdravlja djece i mladih. Kongres su organizirali Evropski akreditovan psihoterapijski trening institut BHIDAPA, u saradnji s Federalnim ministarstvom zdravlja i Evropskim interdisciplinarnim terapijskim servisom za djecu i mlade – EIATSCYP, te s UNICEF-om kao glavnim partnerom.