Obuke za menadžment osnovnih i srednjih škola na temu unapređenja digitalnog okruženja u školama
Pročitajte iskustva učesnika i učesnica

U okviru projekta “Ublažavanje posljedica pandemije COVID-19 na živote djece i porodica na Zapadnom Balkanu i u Turskoj” koji finansira Evropska unija, UNICEF i Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo su realizirali niz webinara za preko 2,400 nastavnika i nastavnica iz Kantona Sarajevo u cilju unapređenja pedagoških i digitalnih kompetencija. Također, organizirane su i obuke za menadžment osnovnih i srednjih škola na temu unapređenja digitalnog okruženja u školama.
Korištenje specifičnih digitalnih alata, asistivna tehnologija, praćenje i procjena, univerzalni dizajn za učenje- neke su od tema webinara. U nastavku pročitajte iskustva učesnika i učesnica.

Biti nastavnik u 21. stoljeću veliki je izazov, a još veći biti nastavnik u pandemijskom i postpanedmijskom vremenu. Nove tehnologije i digitalni alati su se pokazali kao pravi put za prevazilaženje ovih izazova. S obzirom na to da sam veliki zaljubljenik u nove tehnologije, bio mi je izazov pokušati naći im svrsishodnu primjenu u nastavi i zbog toga sam mnogo eksperimentisala. Online nastava pružila mi je veće mogućnosti te sam mogla izvesti određene zaključke o svrsishodnosti primjene novih tehnologija u nastavi o kojima sam govorila u naučnom radu koji je objavio Pedagoški fakultet u Sarajevu. Zahvalna sam na prilici da svoja zapažanja i znanja podijelim sa kolegicama i kolegama kroz ove webinare, kroz koje sam i ja mnogo naučila u prethodnom periodu.
Rad u online okruženju zahtjeva i dodatne kompetencije i vještine svih sudionika u procesu, a posebno nastavnika u cilju osiguranja kvalitete obrazovanja. U skladu sa navedenim, Ministarstvo je procijenilo da treba strateški odrediti koje su to kompetencije koje je potrebno dodatno unaprijediti kod nastavnika i školskog menadžmenta. Ključ uspostavljanja dobrog sistema je u edukaciji tj. podizanju kompetencija među kojima su neminovne digitalne kompetencije koje podrazumijevaju osposobljenost nastavnika za kritičku i bezbjednu upotrebu IKT-a u ličnom, profesionalnom i društvenom djelovanju.


Volim svoj posao, ali on nije nimalo lagan. Iziskuje stalni napredak i usavršavanje. Moram biti u skladu sa vremenom i potrebama svojih učenika. Znanje koje sam stekla na fakultetu je, naravno, osnova moga posla, ali u današnjem vremenu to nije dovoljno. Ova moja tvrdnja posebno je došla do izražaja u vrijeme pandemije, kada smo, gotovo bez ikakve edukacije, stavljeni u novo okruženje, pred nove izazove - online nastavu. Pred laptopom sam provodila i po više od 10 sati dnevno, istražujući, učeći, pripremajući se. Onda su se pojavili webinari. Svaki novi alat, koji smo naučili, bio je pomoć. Svaki savjet, kako sačuvati svoje mentalno zdravlje i zdravlje svojih učenika, bio je pomoć. Iako je to vrijeme iza nas, imam naviku i često se prijavim na webinare jer mi se sviđa ideja edukacije u udobnosti svoga doma. Upravo to nam je donio i novi ciklus webinara koji su nas osnažili da lakše prevaziđemo posljedice koje je ostavila pandemija, ali i da iskoristimo sve prednosti koje nam je dala online nastava.
Edukacija je bila podstrek za digitalizaciju nastavnih i administrativnih poslova u ustanovi, a benefiti su nemjerljivi. Kontinuiranim razvojem digitalnih kompetencija kod nastavnika i učenika doprinosimo stvaranju konkuretnijeg tržišta rada.


Menadžment škole ima jednu od ključnih uloga u pružanju podrške za unapriđenje digitalnih kompetencija nastavnika. Edukacija je pokazala kako uspješno primjeniti digitalne alate u školskom procesu.
Asistivna tehnologija je jako kvalitetan alat u rukama profesionalaca koji rade sa djecom s teškoćama u razvoju. Asistivna tehnologija mora imati vrlo važno mjesto u sistemu odgoja i obrazovanja. Njena dostupnost i upotreba je definisana međunarodnim dokumentima koji definisu prava osoba s invaliditetom.Stoga,širenje svijesti o mogućnostima asistivne tehnologije kao i uža stručna edukacija o načinima upotrebe sredstava asistivne tehnologije treba biti neizostavni dio svih obrazovnih politika u Bosni i Hercegovini.


Digitalizacija procesa se već odavno dešava oko nas. Kako bismo na pravi način pripremili naše učenike za poslove i život, neophodno je da se sa tim procesom upoznaju u školi. Digitalizacija u obrazovanju omogućava humanizaciju tog procesa. Bez toga, negativne strane upotrebe savremene informacione tehnologije preuzimaju primat. Direktori, zajedno s nastavnicima, imaju odgovornost za primjenu digitalnih tehnologija u školi.