Да дадем най-добър старт на всяко дете
Затрудненията в развитието на детето могат да бъдат преодолени, когато бъдат открити навреме

- Достъпно на:
- Български
- English
Предизвикателството
В България, годишно се раждат около 60 000 деца. Международни изследвания показват, че 1 на всеки 7 деца има затруднения в развитието.
Научно доказано е, че колкото по-рано бъдат открити тези затруднения, толкова по-голям шанс има детето да ги преодолее.
При близо 1/3 от децата в България затрудненията в развитието или уврежданията са установени твърде късно - едва след 3 годишна възраст.
По данни на УНИЦЕФ не всички области от детското развитие се проследяват системно.

Въпреки че почти 70% от родителите в България посочват, че личният лекар претегля и измерва ръста на детето при всяко посещение.

Едва 12% от тях споделят, че лекарят на бебето им някога е попълвал анкета или друг въпросник относно говорното, социалното му развитие или поведението.

11% от родителите, които са споделили притеснения за развитието на детето си с личния лекар, са били посъветвани да изчакат.
За да подкрепи семействата с деца с нетипично развитие и специалистите в тази област, УНИЦЕФ въвежда система за ранна детска интервенция.
Какво представлява ранната интервенция?
В момента УНИЦЕФ развива програми за ранна интервенция в 5 пилотни общини - Нова Загора, Сливен, Стара Загора, Хасково и Чирпан. Това са безплатни услуги за семействата на деца от 0 до 5-годишна възраст със затруднения в развитието или увреждания - консултиране, информиране и обучение на родители за прилагане на нови подходи за стимулиране развитието на техните деца, както и допълнителна работа със специалисти, ако това е необходимо.
След като се включи в програма за ранна интервенция, семейството има възможност да получи подкрепа от обучени професионалисти в своя дом - в естествената среда на детето, както и в детската градина и яслата. Специалистите по ранна интервенция работят пряко с родителите, които най-добре познават своето дете и са с него 24 часа на ден. Те посещават семейството редовно, предоставят информация и помагат на родителите да разбират поведението и нуждите на своето дете. Разработва се индивидуален план, който е изцяло съобразен с ежедневието и нуждите на семейството.
Осигуряваме насоки за лекарите и другите здравни специалисти за системното им прилагане през първите 2 години от живота на децата, за да могат възможно най-рано да бъдат включени в услуги за ранна интервенция, ако бъдат открити затруднения в развитието им. Работим, за да може заедно с физическото развитие на децата да се въведе и системното проследяване на социално-емоционалното и познавателното им развитие.
Детският фонд на ООН си партнира с правителството на България, за да подкрепи изграждането на национална система за ранна детска интервенция и да могат всички семейства с деца до 2 години да имат навременна информация за цялостното развитие на детето и координиран достъп до услугата Ранна интервенция.
Със събраните средства от кампанията "Най-добър старт за всяко дете" УНИЦЕФ ще подкрепи 1500 семейства с малки деца в страната и ще обучи 150 професионалисти.