UNICEF, partneri, djeca i porodice uspijevaju smanjiti stigmatizaciju djece sa poteškoćama u razvoju
Tokom proteklih godina, UNICEF Bosna i Hercegovina je značajno doprinio socijalnoj inkluziji djece sa poteškoćama u razvoju tako što je omogućio bolji pristup socijalnim uslugama.

- Dostupno u:
- Bosanski/Hrvatski/Srpski
- English
Edna (15) pohađa prvi razred gimnazije u Sarajevu. Osvojila je zlato u skijanju, uspješna je plivačica, a ponekad i glumica. Kada je Edna upoznala svoju vršnjakinju Lucy Meyer, UNICEF-ovu ambasadoricu Specijalne olimpijade, njih dvije su odmah počele razgovarati na engleskom jeziku. Edna je jedna od najpopularnijih djevojaka u svojoj školi i neko ko uvodi trendove među svojim vršnjacima.
Ali, nije uvijek bilo tako. Edna je rođena sa Downovim sindromom.

Jedan od glavnih problema sa kojim se susreću djeca sa poteškoćama u razvoju i njihove porodice je socijalna stigmatizacija i diskriminacija. Podaci iz istraživanja o znanju, stavovima i praksi građana Bosne i Hercegovine prema inkluziji djece sa poteškoćama u razvoju koje je UNICEF u Bosni i Hercegovini sproveo 2013. godine, pokazali su da više od 50% ispitanika ne bi dozvolilo da njihovo dijete bude najbolji prijatelj djetetu sa socio-emocionalnim poteškoćama, a više od 40% ispitanika smatralo je da djeca sa poteškoćama u razvoju trebaju pohađati specijalne škole. Samo je 20% ispitanika vidjelo pozitivne rezultate socijalne inkluzije djece sa poteškoćama u razvoju.
Tokom proteklih godina je UNICEF BiH dao značajan doprinos socijalnoj inkluziji djece sa poteškoćama u razvoju tako što je omogućio bolji pristup socijalnim uslugama poput dnevnog čuvanja djece, savjetovanja i upućivanja, uslugama ranog otkrivanja i intervencije, inkluzivnog obrazovanja i poboljšana usluga brige i zaštite, dosežući više od 6.000 djece i porodica.
U isto vrijeme su kampanije i inicijative za društvenu mobilizaciju i podizanje svjesti približile lica i sposobnosti ove djece bosanskohercegovačkoj javnosti kroz promociju njihovog uključivanja u društvo. Prema procjenama medija, kampanija „Govorimo o mogućnostima“ dosegla je 500.000 građana. Hiljade djece sa poteškoćama u razvoju pokazalo je svoje talente za pravljenje filmova, glumu, manekenstvo, fotografiju, novinarstvo i sport, a više od 10.000 njih učestvovalo je u javnim događajima sa oko 20 poznatih ličnosti. 2018. godine UNICEF je objavio konkurs za „Šampione inkluzije“, koji je prepoznao preko 20 pojedinaca koji doprinose da djeca dostignu svoj puni potencijal i koji promovišu uključivanje i potpuna učešće djece sa poteškoćama u razvoju, zajedno sa djecom koja nemaju poteškoća.


Kako bi se stvorilo povoljnije političko okruženje, UNICEF je pomogao da se razviju i uspješno zagovaraju strategije zasnovane na pravima osoba sa poteškoćama u razvoju, uključujući posebne klauzule o pravima djece sa poteškoćama u razvoju u skladu sa Konvencijom o pravima djeteta i Konvencijom o pravima osoba s invaliditetom, obje ratificirane od strane Bosne i Hercegovine.
Da bi se povećao pristup uslugama za djecu sa poteškoćama u razvoju na općinskom nivou, UNICEF je omogućio osnivanje multisektorskih radnih grupa zaduženih za izradu budžetskih, lokalnih akcionih planova kako bi se doprlo do najugroženije djece sa kvalitetnim uslugama, u više od 40 općina.
U cilju poboljšanja kvaliteta obrazovanja za djecu sa poteškoćama u razvoju, UNICEF i ministarstva obrazovanja pomažu nastavnicima da primjene nastavne i obrazovne pristupe inkluzivnom obrazovanju za svu djecu, uključujući djecu sa poteškoćama u razvoju.
Uz sve ove napore UNICEF-a i partnera u mnogim sektorima, došlo je do stvarnog napretka. Prema anketi o znanju, stavovima i praksi građana Bosne i Hercegovine prema inkluziji djece sa poteškoćama u razvoju, procenat ljudi koji ne bi prihvatili da njihovo dijete bude najbolji prijatelj sa djetetom sa poteškoćama u razvoju smanjio se na 11% (u odnosu na 50% u 2013. godini). Ova velika promjena u stavovima postignuta je za manje od pet godina.
„Ponosni smo i sretni što znamo da smo doprinijeli ovoj važnoj društvenoj promjeni. Nakon što smo značajno smanjili predrasude i stigmatizaciju prema djeci sa poteškoćama u razvoju, sada ćemo još više raditi na promociji inkluzivnog obrazovanja i osnaživanja djece sa poteškoćama u razvoju. Također ćemo se truditi da ta djeca ne budu u institucijama, te ćemo promovisati obiteljsku brigu za njih i transformaciju ustanova za pružanje usluga podrške porodicama, prevenciju razdvajanja porodica i ranu intervenciju za ranjive porodice,“ rekla je predstavnica UNICEF-a u Bosni i Hercegovini, Geeta Narayan.