Ovladavanje digitalnim učenjem

Lekcije za kreiranje efikasnih programa obuke nastavnika iz Bosne i Hercegovine

Joaquín Cárceles, Sanja Kabil i Adin Skalonja za UNICEF
Mastering Digital Learning
UNICEF
10 Novembar/studeni 2023

Kako obrazovni sistemi mogu najbolje pripremiti i podržati nastavnike da efikasno iskoriste prednosti tehnologije u učionici? Dokazi iz implementacije Akelius digitalne platforme za učenje (Akelius aplikacija) u Bosni i Hercegovini sugeriraju da praktični programi obuke nastavnika - koji povezuju teoriju sa praksom kroz praktično učenje - obećavaju da će podržati skaliranje programa digitalnog učenja u regionu i šire.

Od 2019. godine, UNICEF Bosna i Hercegovina se udružio sa Fondacijom Akelius kako bi unaprijedio učenje jezika učenika (engleski i njemački) uz pomoć Akelius aplikacije. Aplikacija pruža okruženje za učenje na bazi igara s interaktivnim sadržajem koje pomaže učenicima da uče jezike dok se zabavljaju. Nastavnici obično pristupaju aplikaciji putem tableta i koriste kombinirani pristup učenju - kombinirajući digitalne i nedigitalne aktivnosti u okviru iste lekcije. Ministarstvo obrazovanja (MO) u Kantonu Sarajevo proširuje implementaciju Akelius aplikacije na 30 osnovnih škola.

 

 

Ovladavanje digitalnim učenjem

Kako bi olakšali skaliranje Akelius aplikacije, UNICEF i Institut za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja organizovali su program praktične obuke nastavnika koji je okupio 76 nastavnika engleskog i njemačkog jezika na dva dana.  

Program je uključio tri glavne karakteristike kako bi se podstaklo praktično učenje povezano sa stvarnim primjerima iz učionice.

  1. Vršnjačko modeliranje: Školski nastavnici koji su učestvovali u pilot implementaciji Alkelius aplikacije za 2022/2023. godinu pozvani su da vode demonstracione sesije koje uključuju  Akelius aplikaciju. Ove sesije simulacije omogućile su nastavnicima koji učestvuju u obuci da posmatraju različite strategije za uključivanje Akelius aplikacije u svoju nastavu. Nakon svake sesije, nastavnici su imali priliku da kritički razmisle, upoređujući Akelius aplikaciju sa drugim digitalnim alatima i diskutirajući o strategijama za njeno korištenje u svojim učionicama.
  2. Obrnute učionice: Drugog dana obuke, nastavnici su formirali grupe za pripremu i izvođenje lekcija simulacije koje uključuju Akelius aplikaciju sa specifičnim ciljem učenja. Nastavnici su davali interaktivne lekcije, kombinirajući Akelius aplikaciju sa nedigitalnim materijalima. Nakon svake vježbe, organizirane su sesije refleksije kako bi se razgovaralo o izazovima i strategijama za uključivanje tehnologije u postizanje nastavnih ciljeva.
  3. Strukturirani planovi časova: Nastavnicima je dostavljen priručnik koji sadrži strukturirane planove časova, koji je iznio niz koraka i prelaza za kombinovanje aktivnosti Akelius aplikacije sa nedigitalnim aktivnostima za postizanje ciljeva učenja. Ove smjernice omogućile su nastavnicima da brzo identificiraju različite načine na koje bi se  Akelius aplikacija mogla iskoristiti za ispunjavanje ciljeva nastavnog plana i programa. Nastavnici su također ohrabreni da se pridruže online grupi za podršku na Viberu gdje su mogli podijeliti ideje, najbolje prakse i iskustva.
Slika

Ova inicijativa za obuku nastavnika usklađena je sa dokazima iz panela Global Education Evidence Advisor Panel (savjetodavni panel za globalno obrazovanje zasnovan na dokazima) , koji sugerira da je pružanje nastavnicima kombinacije praktične obuke nastavnika, skriptiranih planova časova i mentorske podrške jedna od najisplativijih intervencija za poboljšanje ishoda učenja (Banerjee et al. 2023.).

Obuka nastavnika naišla je na snažne pozitivne povratne informacije od nastavnika.

Na pitanje o korisnosti programa, nastavnici su dali prosječnu ocjenu 9,5, od 10. Više od polovine nastavnika (57 posto) izvijestilo je da su praktične vježbe za korištenje Akelius aplikacije najkorisniji dio obuke, nakon čega slijede sesije vršnjačkog modeliranja (39 posto nastavnika).

Rezultati upitnika prije i poslije za nastavnike sugerirali su da je program obuke povezan s povećanim samopouzdanjem nastavnika za uključivanje tehnologije u učionicu. Došlo je do povećanja udjela nastavnika koji su izjavili da se osjećaju "donekle sigurni" ili "vrlo sigurni" u obavljanje ključnih aspekata digitalnog učenja, uključujući rješavanje bilo kakvih tehničkih problema sa tehnologijom tokom nastave (+22 posto) ili praćenje učenja učenika kada koriste tehnologiju u učionici (+15 posto).

Slika 2

Na Zapadnom Balkanu, dokazi su ključni za razumijevanje onoga što funkcionira kao podrška za nastavnike i za korištenje digitalnog učenja.

Programi obuke nastavnika u regionu često se organiziraju na općinskom ili školskom nivou bez standardiziranog kvaliteta i često se bore da podstaknu nastavne prakse usmjerene na učenike (OECD, 2020). Kao rezultat toga, nastavnici na Zapadnom Balkanu vjerovatno neće ažurirati svoje pedagoške pristupe nakon obuke nastavnika (Ibid). Ovo naročito važi za programe obuke nastavnika o digitalnom učenju, koji su brzo organizirani na ad hoc način od strane škola ili općina tokom pandemije COVID-19.

Tokom cijelog semestra, nastavnici će inkorporirati Akelius aplikaciju u svoje lekcije i dijeliti povratne informacije na mjesečnom nivou prije dobijanja certifikacije za obuku. UNICEF će iskoristiti povratne informacije nastavnika za stvaranje dodatnih dokaza o efikasnosti programa obuke i implementacije Alkelius aplikacije. Pratite napredak ovog istraživanja dok testiramo, ponavljamo, učimo i dokumentiramo put za pružanje digitalnog učenja u većem razmjeru u regionu i šire.

teacher training