Mladi Novog Travnika na stručnom predavanju o COVID-19
“Internet je opširan i tamo možemo naići i na lažne informacije, zato je dobro da imamo priliku informisati se i na ovaj način”

- Dostupno u:
- Bosanski/Hrvatski/Srpski
- English
Mladi Novog Travnika imali su priliku prisustvovati predavanju „Posljedice bolesti COVID-19 i preventivno djelovanje“ na kojem su osim bitnih informacija koje su dobili od prof. dr. Šefike Umihanić, također imali priliku i da joj postave brojna pitanja koja ih zanimaju i dobiju odgovore, kao i da podijele svoja iskustva sa COVID-om. Bilo je govora i o drugim temama vezanim za zdravlje, sigurnosti vakcina i značaju vakcinacije protiv COVID-19 i redovne imunizacije, s posebnim fokusom na štetnost pušenja cigareta i nargila, te životu u sredinama sa povećanim aerozagađenjem.
“Smisao ovog predavanja jeste da mladi dobiju informacije od stručne osobe. Da se upoznaju sa osnovama COVID infekcije – kako se dobije, kako se prenosi i kako se liječi. Dobili su i informacije o tome kako da reaguju ukoliko imaju problem sa post-COVID simptomima. Ono što smo još mogli da približimo jeste značaj vjerskih zajednica, razrednih zajednica i omladinskih organizacija na razmjeni znanja i iskustava”, kaže prof. dr. Šefika Umihanić, potcrtavajući značaj upućivanja mladih na relevantne izvore informacija:
“Tokom pandemije svakodnevno smo imali priliku dobijati informacije sa web sajtova koji nemaju nikakve kontrole, čiji su rezultati neprovjereni, ali koje naša omladina uglavnom koristi. Malo ih koristi stručnu literaturu i izvore kada želi da se konsultuje za bilo šta, a mnogo ih više koriste web sajtove i razne forume. Mislim da djecu treba obrazovati na način da treba da posjeduju provjerene i iskustvene informacije uz konsultaciju stručne literature. Kada se traži pravo rješenje, znanje i iskustvo – način je da se omladini prenese ono što je provjereno i znanstveno utemeljeno”, dodala je.
Mladi su se aktivno uključili u diskusije tokom predavanja, a svoja iskustva sa preboljenim COVID-om tokom razgovora prenijela je Petra, učenica Srednje škole Novi Travnik koja kaže kako je važno da mladi budu što bolje informirani o samom COVID-u, liječenju i prevenciji, ali da znaju koje su to post-COVID posljedice:
“Imala sam i sama COVID, i sve što je rečeno na predavanju sam povezivala sa svojim iskustvom i mogu se pronaći u svemu – u posljedicama, simptomima… Mislim da mladi koji nisu imali to iskustvo ne shvataju ozbiljnost korone, ali bi trebali početi shvaćati da je to nešto ozbiljno što može ostaviti velike posljedice”, kaže Petra. Da je važno da mladi informacije čuju od stručne osobe smatra i Ilhana, učenica Mješovite srednje škole Novi Travnik:
“Internet je toliko opširan i na internetu možemo naići i na neke lažne izjave i informacije, te je stoga dobro da imamo priliku informisati se i na ovaj način. Lično nisam imala iskustvo sa COVID-om, ali informacije koje sam ovdje dobila mogu mi pomoći da znam kako da se zaštitimo i kada i kako treba da reagujemo”, kaže Ilhana
Antonio iz Srednje škole Novi Travnik dodaje kako mu je predavanje bilo zanimljivo, a i sam je podijelio iskustvo sa COVID-om:
“Tata mi je imao COVID i obostranu upalu pluća, sada je zdrav ali ima posljedica. Mislim da ova bolest nije toliko opasna za mlade, ali za starije jeste, posebno za one koji imaju astmu, šećernu bolest ili neko drugo oboljenje”, kaže Antonio, dok njegov kolega Emin iz MŠS Novi Travnik dodaje kako je predavanje bilo dobro, ali da je ovakvih predavanja trebalo biti i ranije:
“Iskustva s koronom imam, u školi u Sloveniji u koju sam išao jedan profesor je umro od korone, tako da smo vidjeli ozbiljnost situacije.”, dodao je.
Martina Levarda, pedagogica u Srednjoj školi Novi Travnik smatra kako je predavanje dobra prilika za učenike da steknu znanje “iz prve ruke”:
“Posebno jer prije nisu imali ovakvu mogućnost da im jedna doktorica baš detaljno predoči kako izgleda i liječenje, i prevencija. Mislim da su mogli dosta toga naučiti, neki su preboljeli COVID-19, pa su sve mogli povezati sa svojim iskustvom, a neki će vjerovatno dalje vršnjacima prenijeti informacije koje su im bile zanimljive”, zaključuje.
Aktivnost je održana u sklopu projekta "Osiguravanje odgovora na COVID-19 u crkvama i vjerskim zajednicama u BiH" koji Međureligijsko vijeće BiH provodi sa World Vision BiH uz podršku UNICEF-a i USAID-a. Predavanje je organizirao Odbor za međureligijsku saradnju Novi Travnik s željom da uputi jasnu poruku od vjerskih zajednica, i da zajedničkim snagama daju odgovor na COVID-19 u svojoj lokalnoj zajednici, pojačaju svijest i povjerenje omladine, građana i vjerskih službenika u zdravstveni sistem.
“Tribina je nastala na temelju projekta istraživanja javnog mišljenja među vjerskim zajednicama, među vjernicima koji su imali određene probleme sa COVID-om, tako da je ovo produžetak istraživanja i ankete u kojoj su oni dali svoje mišljenje. Ovaj susret je međureligijskog karaktera, i tu su učenici dviju srednjih škola”, kazao je Don Anto Ledić koji se prisutnima obratio u ime Odbora za međureligijsku saradnju (OMS) Novi Travnik. Zahvalio se na podršci partnerima i donatorima za realizaciju predavanja, posebno istaknuvši saradnju sa školama koje su se odazvale, a mladima je poručio kako je bitno da po znanje idu na prave adrese:
“Kada želim nešto saznati, ne idem u selo, nego u biblioteku. Kada mi nešto nije jasno, pitam onoga ko zna i ko je u tome stručan. Važno je ne samo slušati – nego i razgovarati. Nema glupih pitanja, nemojte se stidjeti pitati šta vas zanima niti imati strah – ovdje ste najbitniji vi“, poručio je mladima Don Anto Ledić.