Въпреки, че броят на заразените с Омикрон нараства все по-бързо, затварянето на училища трябва да бъде крайна мярка
Становище на изпълнителния директор на УНИЦЕФ Хенриета Фор

Броят на случаите на COVID-19 отново нараства рязко по целия свят, като това нарастване се дължи във все по-голяма степен на Омикрон, нов будещ безпокойство вариант, който понастоящем се проучва от експертите по обществено здраве и учените.
В условия на нарастваща несигурност много правителства обмислят дали да оставят училищата отворени. Едно нещо знаем със сигурност: една нова вълна на масови затваряния на училища ще има тежки последствия за децата.
Данните са недвусмислени: продължителните затваряния на училищата в национален мащаб, ограничените ресурси, които са на разположение на учениците, учителите и родителите, и липсата на достъп до дистанционно учене заличиха постигнат в продължение на десетилетия напредък в областта на образованието и промениха детството до неузнаваемост. Разпространи се една пандемия в сянка на детски труд, детски бракове и психични проблеми.
Наред с пропуснатото обучение децата изгубиха и безопасността на училището, всекидневното лично общуване с приятелите, достъпа до здравни грижи, а в твърде много случаи и единствения си прием на питателна храна за деня. Това поколение ученици може да претърпи загуба на общо 17 трилиона щатски долара в потенциални доходи през целия живот.
Поради това затварянията на училищата в национален мащаб следва да се избягват винаги, когато е възможно. В случаи на повишено предаване на COVID-19 в общността, когато се налага предприемане на строги мерки за опазване на общественото здраве, училищата трябва да се затварят последни и да се отварят първи.
Знаем, че мерките за ограничаване на предаването на заразата в училищата са ефективни. Трябва да използваме това знание, за да направим всичко възможно да не допускаме затваряне на училища.
Също така трябва да увеличим инвестициите в дигитална свързаност, за да гарантираме, че нито едно дете няма да бъде изолирано от този процес.
Не бива да допускаме 2022 г. да е още една година с нарушен учебен процес. Тя трябва да е годината, през която образованието и висшите интереси на детето са издигнати в първостепенен приоритет.“
Контакт за медии
За УНИЦЕФ
УНИЦЕФ работи в 190 страни и територии. Спасяваме живота на децата. Отстояваме техните права. Помагаме им да реализират потенциала си. И никога не се предаваме. Защото сме УНИЦЕФ – за всяко дете!
Следвайте ни във Фейсбук, Туитър и Инстаграм.