Гаранция за детето: Фаза III - „Тестване на Гаранцията за детето в държави – членки на ЕС“
УНИЦЕФ ще изпробва новаторски подходи, целящи прекъсване на порочния кръг на детската бедност и социалното изключване

- Български
- English

Бедността и социалното изключване имат огромно въздействие върху живота на децата и възпрепятстват достъпа им до основни услуги като здравеопазване и образование, пълноценна храна, качествени грижи и жилищни условия. Отрицателното въздействие добива критични размери за най-бедните семейства, включително тези, които нямат достъп до социална закрила.
Бедността засяга децата и вързастните по различен начин и е много по-вероятно именно децата да страдат от последиците ѝ цял живот. Недохранването, например, може дългосрочно да повлияе както физическото, така и социалното и емоционалното развитие на децата. Обучителните пропуски в ранна възраст, може да доведе до изоставане в училище и трудности при наваксването. Ако децата нямат достъп до системата на здравеопазване, е възможно да пропуснат поставянето на ваксини, които биха могли да спасят живота след години, а също и да не получат необходимите здравни грижи, за да растат здрави и да се развиват благополучно.
Целта на програмата „Гаранция за детето“ е осигуряване на достъп на уязвимите деца до всички тези услуги, които подобряват качеството на живот. УНИЦЕФ в партньорство с Европейската комисия, работи с националните, регионалните и местните власти, с различни граждански организации, с деца и младежи, за да разработи и въведе услуги и интервенции, целящи ограничаване на въздействието на бедността и социалното изключване върху децата, които се нуждаят от подкрепа и закрила. Тази група включва най-уязвимите деца, а именно: децата в институционална грижа, децата с увреждания, децата от ромски произход, и децата бежанци и мигранти.

Предизвикателството
Преди пандемията от COVID-19 почти една четвърт от децата в Европа се намираха в риск от бедност и социално изключване.Въздействието на кризата, породена от COVID-19, беше усетено във всички държави. То се изразява в икономическите и социалните последици от обявеното в множество държави извънредно положение, а също и в претоварването доблужаващо се до срив на системите за здравеопазване, затворените училища и невъзможността някои деца да се обучават, както и финансовия и психическия натиск върху семействата.
Прогнозите през следаващите години са за ръст на бедността и социалното изключване, породен от продължаващото въздействие на кризата върху социално-икономическото положение в държавите-членки в цяла Европа. Причините и последиците от детската бедност, имат множество измерения, тъй като достъпът до здравеопазване, образование, адекватни грижи, почивка и игри, подходяща храна и жилищни условия, са взаимосвързани.
УНИЦЕФ работи за справянето с първопричините за бедността сред децата и социалното изключване, като анализира политиките, необходими за ускоряване на промяната, и разработва новаторски подходи. Целта е най-уязвимите деца да излязат от порочния кръг на бедността и неравностойното положение и да получат равни възможности за развитие в живота. Справянето с детската бедността и социалното изключване носи ясни ползи не само за децата, но и за обществото като цяло както сега, така и за в бъдеще.
Бедните деца често нямат достъп до основни висококачествени услуги
Решението
Плановете за възстановяване след кризата, породена от COVID-19, трябва да подобряват устойчивостта и да укрепват системите, така че те да са устойчиви на бъдещи кризи. А изграждането на една по-устойчива Европа, трябва да започва първо от децата. Когато става дума за най-уязвимите деца, справянето с материалните лишения няма да е достатъчно. Най-важното условие за прекъсването на продължаващото с поколения неравностойно положение, е осигуряването на висококачествени, приобщаващи и достъпни (както във физически, така и във финансов аспект) социални услуги за най-уязвимите.

За да отговори на тези предизвикателства, УНИЦЕФ в партньорство с Генерална дирекция „Заетост, социални въпроси и приобщаване“ (DG EMPL) на Европейската комисия, започват двугодишен проект за подпомагане изпълнението на Фаза III от проекта „Гаранция за детето“ в България, Германия, Гърция, Испания, Италия, Литва и Хърватия.. В тези държави ще бъдат изпробвани новаторски подходи и политики, които да залегнат в основата на националните планове за действие, целящи намаляване на бедността сред децата (най-вече деца от най-уязвимите групи) и справяне със системните неравенства, както и за осигуряване на достъп до висококачествени услугина тези уязвими деца и техните семейства. Консултирайки се и в тясно партньорство с държавни, регионални и местни власти, граждански организации, деца, семейства и общности, УНИЦЕФ планира да разработи и въведе услуги и интервенции, които имат доказан ефект за намаляване на бедността сред децата и социалното изключване.
УНИЦЕФ се застъпва за политики, които водят до действия и инвестиции в уязвими и социално изключени деца
Във Фаза III на „Гаранция за детето“ ще бъде поставен акцент върху повишаването на капацитета на националните, регионалните и местните власти да предоставят услуги, грижа и подкрепа на уязвими деца и техните семейства, включително за подобряването на достъпа до образование, здравеопазване, пълноценно хранене, качествени жилищни условия и грижи. Ще бъдат идентифицирани най-добрите практики, както и конкретни дейности на местно ниво, подпомагащи достъпа до здравеопазване, образование, грижи, качествени жилищни условия и пълноценно хранене на децата. УНИЦЕФ ще подкрепя и подобряването на капацитета на държавите членки за редовно събиране, анализ и представяне на данни по показатели, отнасящи се до детската бедност и социалното изключване.
Програмата „Гаранция за детето“ ще въведе иновативни подходи за планиране и бюджетиране на националните политики
Събраните данни и доказателства заедно с анализа на съществуващите национални политики и инструменти за справяне с детската бедност и социалното изключване ще залегнат в основата на процеса по разработване на рамка за преодоляване на бедността и социалното изключване на нивото на ЕС.

На 12 ноември с онлайн-среща на високо ниво Европейската комисия, Регионалният офис на УНИЦЕФ за Европа и Централна Азия и представители на правителствата на България, Гърция, Испания, Италия, Литва и Хърватия отбелязаха началото на Фаза III от Подготвителното действие на Програмата „Гаранция за детето“.
По време на събитието бяха споделени идеи и подходи и бяха набелязани стъпките, чрез които Програмата „Гаранция за детето“ ще доведе до конкретни и устойчиви резултати за децата в целия Европейски съюз. Представителите на държавите, участващи в третата, финална фаза от подготвителното действие, откроиха основните пролеми пред преодоляването на детската бедност и социалното изключване и изведоха акцентите от техните стратегии и подходи за справяне с предизвикателствата.
В обсъждането се включиха високопоставени представители от участващите държави-членки, а форумът беше ръководен от Никола Шмит, европейски комисар по работни места и социални права, и Афшан Кан, регионален директор на УНИЦЕФ за Европа и Централна Азия и специален координатор за дейностите по въпросите на бежанците и мигрантите за Европа.
Конкретните цели на събитието бяха следните:
1. Обсъждане на рамката за Фаза III на проекта;
2.Осигуряване на политическа ангажираност на високо равнище от страна на държавите участнички във връзка с изпълнението на Програмата „Гаранция за детето“ в целия Европейски съюз;
3. Набелязване и споделяне на примери и услуги, които показват недвусмислено, че инвестициите в най-бедните деца са най-ефективният начин за пресичане на порочния кръг на бедността и неравностойното положение в Европа;
4. Представяне на информация за начините, по които държавите-участнички в програмата възнамеряват да включат тези подходи в националните си стратегии и планове за действие, както и за начина, по който процесите на национално равнище, могат да залегнат в основата на изпълнението на Програмата „Гаранция за детето“ в целия Европейски съюз.
„Ще сме изключително щастливи, ако като държава, България би могла да допринесе за бъдещото предложение на Комисията за стъпки по реализиране на „Гаранция за детето“ на ниво Европейски съюз“, заяви в обръщението си по време на срещата Зорница Русинова - зам.-министър на труда и социалната политика .
България високо цени инициативата на Европейската комисия за гарантиране на благосъстоянието на децата. Тази цел е приоритет и на Министерството на труда и социалната политика. През последните 10 години благодарение на европейската солидарност България постигна значителен напредък в реформата на деинституционализация на грижите за деца и инвестициите в ранното детско развитие, беше отбелязано в изказването й.
Зам.-министърът отбеляза, че пилотният проект, който България предстои да реализира в рамките на инициативата, ще е насочен към програми и услуги, с които ще се осигури подкрепа и грижа за 6 410 деца в затруднено положение и 6900 родители от 10 пилотни общини, както и ще има допълнително обучение за повече от 600 специалисти. Зам.-министърът благодари специално на офиса на УНИЦЕФ в България и на регионалния офис Женева, както и на Европейската комисия за цялата подкрепа, която България получава, за да бъде реализиран този проект. „Това е изключително важно за нас, особено в теза трудна социално-икономическа обстановка, свързана с пандемията“, отбеляза Русинова.
В онлайн събитието присъстваха участници от екипите на УНИЦЕФ по изпълнение на проекта в съответните държави, представители на основните ресорни министерства в седемте държави-участнички и високопоставени представители на ГД „Заетост, социални въпроси и приобщаване“ (DG EMPL) на Европейската комисия и Регионалния офис на УНИЦЕФ за Европа и Централна Азия.
Информацията и възгледите в този статия е на авторите и не отразяват официалната позиция на Европейския съюз. Институциите и органите на Европейския съюз или лице, действащо от тяхно име, не могат да поемат отговорност за начина, по който се използва информацията, която се съдържа в този статия.