Конфликтът в Украйна представлява непосредствена заплаха за децата
УНИЦЕФ работи усилено, за да предостави животоспасяващи програми за децата и техните семейства

- Достъпно на:
- Български
- English
УНИЦЕФ стартира глобален призив за дарения в подкрепа на 7.5 милиона деца в Украйна, които сa в oпасност. Ескалиращият конфликт в Украйна представлява непосредствена и нарастваща заплаха за живота и благосъстоянието на 7.5 милиона деца в страната. Хуманитарните нужди нарастват неимоверно и се разширяват с всеки изминал час. Децата са ужасени, в шок и в отчаяна нужда от безопасност. Стотици хиляди хора са в движение, повечето от тях жени и деца. Много семейства се разделят с близките си. Последните 8 години на конфликта нанесоха дълбоки и трайни щети на децата от двете страни на разделителната линия. В Източна Украйна, където УНИЦЕФ и партньори работят в последните 8 години, хиляди деца живеят без достъп до питейна вода заради щетите по инфраструктурата. УНИЦЕФ спешно увеличава своите хуманитарни доставки в източната част и в другите региони на страната в отговор на най-належащите нужди.
Как УНИЦЕФ помага на децата и семействата в Украйна
Какво прави УНИЦЕФ, за да помогне на децата и семействата бежанци, които пристиргат в България
Как УНИЦЕФ помага на децата и семействата в Украйна?
УНИЦЕФ работи, за да предостави животоспасяващи програми за децата. Това включва:
- Засилени усилия в отговор на критичните и увеличаващи се нужди от чиста питейна вода, здравни грижи, образование и защита;
- Предоставяне на здравни, хигиенни и образователни материали възможно най-близко до общностите, засегнати от конфликта;
- Работа с общините по осигуряване на незабавна помощ за децата и семействата в нужда;
- Подкрепа на мобилни екипи, които предоставят психосоциална подкрепа на деца, травмирани от постоянната несигурност. В момента УНИЦЕФ има 10 екипа, работещи на територията на Източна Украйна. Те отговарят на случаи на насилие и злоупотреби с деца, случаи на насилие, базирано на пола, подкрепят деца, разделени от родителите си, грижат се за психичното здраве на децата и за деца с увреждания;
- Продължаваща подкрепа за спешна реакция при вълна на случаи с COVID-19, включително като работа тясно с общините за увеличаване на ваксинационното покритие за COVID-19 и засилване на усилията за повишаване на осведомеността и изграждане на капацитет за справяне с пандемията.
На 28.02.2022 УНИЦЕФ в България стартира извънредна фондонабирателна кампания за предоставяне на спешна хуманитарна помощ на децата и семействата в Украйна. С подкрепата на дарители и партньори успяхме да наберем над 460 000 лв. в помощ на засегнатите деца и семейства. За периода от началото на ескалирането на конфликта УНИЦЕФ е доставил около 1300 тона животоспасяващи медицински консумативи, чиста вода, санитарно-хигиенни матариали, дрехи, одеяла, образователни комплекти, и други неща от първа необходимост.
Какво прави УНИЦЕФ, за да помогне на децата и семействата бежанци, които пристиргат в България
Над 4,5 милиона души, над 90% от които са жени и деца, са били принудени да избягат от Украйна, а броят им расте с всеки изминал ден. Над 2 милиона са децата, преминали границите в търсене на безопасност. Всяко едно от тях се нуждае от закрила, образование, безопасност и подкрепа.
Особено уязвими са непридружените и разделените от семействата си деца, които пристигат от Украйна. УНИЦЕФ продължава да предупреждава за повишения риск от трафик и експлоатация.
За да намалят рисковете, пред които са изправени децата и семействата, и предоставят нужната им подкрепа, УНИЦЕФ и ВКБООН заедно с партньори създават Центрове за подкрепа на деца и семейства бежанци „Blue Dot“ в приемащите страни, включително и в България.
Центровете “Blue Dot” са безопасни пространства, предоставящи информация, психо-социална подкрепа, правна помощ и други услуги на едно място за пътуващите семейства. Те целят да помогнат за идентифицирането на непридружени и разделени деца и да гарантират тяхната защита от експлоатация, както и да служат като център за достъп до основни услуги и друга подкрепа за уязвимите деца и семейства.
В България скоро ще бъдат разкрити до 5 такива центъра за подкрепа на деца и семейства бежанци. Първите 3 ще заработят съвсем скоро в София, Русе и Дуранкулак. Психолози, социални работници и юристи ще работят на терен и ще предоставят подкрепа на бежанците от Украйна в няколко основни направления:
- Психосоциална подкрепа
- Предоставяне на информация, съвети и съдействие за допълнителна подкрепа и достъп до услуги (медицинска грижа, образование, социални помощи, настаняване и др.)
- Правна помощ и консултации
- Идентифициране на непридружени деца и насочване към системата за закрила и услуги за деца в риск
- Детски кът за игра и почивка
С вашето дарение вие подкрепяте усилията на УНИЦЕФ всички деца да бъдат защитени и в безопасност при всяка стъпка от пътуването си и уязвимите деца и семейства да получат нужната им подкрепа.
Всяка секунда едно дете от Украйна става бежанец. Подкрепете създаването на Центрове за подкрепа на деца и семейства „Blue Dot“.
Как можете да направите дарение:
- Онлайн с банкова карта на https://dari.unicef.bg/ukrainа
- По банков път на сметката на УНИЦЕФ България с IBAN: BG34RZBB91551065034919, основание: УКРАЙНА
- С еднократно дарение на стойност 5 лв. чрез изпращане на SMS с текст UKRAINA на 1021.
Какво се случва в Украйна?
Директният и индиректен ефект от продължаващия конфликт в Източна Украйна значително въздейства на живота на децата и младежите, напускащи семействата си от двете страни на разделителната линия, в търсене на спешна хуманитарна помощ. В настоящия момент военната операция в Украйна представлява непосредствена и нарастваща заплаха за живота на 7.5 милиона деца в страната.
Критично важни съоръжения за вода, канализация, електричество и отопление, както и учебни заведения, са повредени и срутени, а продължаването на учебния процес е предизвикателство. В резултат на това, достъпът на децата до сигурен подслон, вода и обучение са застрашени.
Децата и техните семейства имат нужда от услуги за закрила, които да окажат подкрепа в случаи на насилие, базирано на пола или насилие срещу деца и да предоставят достъп до психосоциална грижа. Критично важно е провеждането на обучение за рискове от мини и оказване на помощ на хора, пострадали от мини, , тъй като замърсяването с експлозиви представлява висок риск за живота, сигурността и стабилността.
„УНИЦЕФ се присъединява към призива на генералния секретар на ООН за незабавно прекратяване на огъня и призовава всички страни да спазват международните си задължения за защита на децата от нараняване, както и да гарантират, че хуманитарните участници могат безопасно и бързо да достигнат до децата в нужда. Призоваваме всички страни да се въздържат от атакуване на основна инфраструктура, от която зависят децата – включително системи за водоснабдяване и канализация, здравни заведения и училища.“ – заяви Катрин Ръсел, изпълнителен директор на УНИЦЕФ.









Благодарим за съдействието на:

