30 детски градини с нови инструменти за приобщаване на децата с увреждания
Детските градини осъществиха проекти за подобряване на приобщаващата среда в рамките на пилотния проект “Европейска гаранция за детето” в България

Създаването на среда, в която децата със специални потребности да се чувстват добре, комфортно, която да е адаптирана според нуждите им и да им помага да са част от групата в детската градина. Изгражданe на среда, която подкрепя по-бързото адаптиране на новопостъпилите децата в детската градина с места за спокойствие и усамотение, с материали за разпознаване на емоциите и с материали за изолиране на шума. Възпитаване на приемане на различието, толерантност, емпатия, грижа и сътрудничество между децата. Това са някои от целите на пилотния проект „Европейска гаранция за детето“, които вече постигат екипите в 30-те пилотни детски градини, участващи в проекта.
В рамките на проекта през 2021 г. 30 детски градини от областите Бургас, Сливен и Стара Загора назначиха 44 нови специалисти – психолози, логопеди, ресурсни учители - за работа с деца с увреждания и обучителни трудности. Проектът се финансира от Европейската комисия и се изпълнява с подкрепата на УНИЦЕФ. Екипите в пилотните детски градини анализираха нуждите и с помощта на експерти от УНИЦЕФ осъществиха малки проекти, с които подобриха приобщаващата среда във всяка група. (Още за дейностите по проекта вижте тук)
Представяме ви част от идеите, материалите и нововъденията в някои от пилотните детски градини, които помагат всекидневно за развитието, подобряване на емоционалното състояние и за приобщаването на децата.


След анализ на нуждите в детска градина „Слънчице“ в Нова Загора, екипът купува материали и организира работата, така че да се работи повече за емоционалната интелигентност на децата, за разпознаване на емоциите и съответно контрола им. За онагледяване на дневния режим в групите са въведени визуални разписания, което допринася за планирането на деня и съответно за спокойствието на децата. От детската градина разказват, че благодарение на материалите по проекта у децата се забелязва повишен интерес към образователния процес, подобрена концентрация и устойчивост на вниманието, а средата в занималните е станала по-приветлива и по-уютна.


Екипът на детска градина „Слънчице“ обогатява и материалите в групата, която работи по Монтесори метод.
От април 2021 г. по пилотния проект „Европейска гаранция на детето“ има назначен ресурсен учител на половин ден, който подпомага на педагогическите специалисти и подкрепя работата за преодоляване на поведенческите и обучителни затруднения на децата. Според ръководството на градината наличието на новия подкрепящ специалист е от голяма полза за всички, защото чрез неговата дейност децата със специални потребности успяват да се включват наравно с връстниците си в образователния процес, да се чувстват комфортно в групата, да играят с другите и да развиват уменията си.


В детска градина „Райна Княгиня“ в Бургас изграждат тематични кътове с материалите, закупени по проекта. В различните кътове децата намират дидактични игри, които подпомагат психо-емоционалното им развитие и подобряват фината моторика, а в къта “Дърво на знанието“ чрез методите на Монтесори научават цветовете и формите. В „Стаята на Усмивките“специалистите, назначени по проекта, провеждат индивидуалната си работа с децата, както и консултациите с родителите. След посещението в „Карин дом“ в гр. Варна, екипът на градината реализира някои идеи: сензорни кутии, табла и мек кът. В градината имат още „Арт ателие и терапия“ и кът „Къщичка на приказките“.


В детска градина „Надежда“ в Сливен работят изцяло с деца от ромски произход. „Майчиният език на децата е различен от българския. При тях най-голямо значение е овладяването на българския език. Прилагането на нови иновативни методи, средства и похвати в обучението, използването на дидактични материали по метода Монтесори, създаване на подходяща мотивация и конкретни речеви ситуации, ще бъде от голяма полза за тях“, така екипът на детската градина описва целите, които си поставят чрез новоизградените пространства и материали. Направен е и кът “по интереси”, в който децата да се занимават с това, което им доставя удоволствие и да могат да развият своя потенциал.

И в детска градина „Мечо Пух“ в Стара Загора използват предимно материали от метода на Мария Монтесори. С финансовата помощ на проекта е обогатена базата и са допълнени материалите от дял „Космос“ и „Математика“. Новите материали помагат за по-добрата подготовка на децата за училище чрез подобряване на фината моторика, която е важна за писането. Материалите залагат на развитие на детето съобразно индивидуалните му потребности. За по-малките деца има нови материали за упражнения от практическия живот, за развитие на сензориката и на речта.

В детските градини „Здравец“ и „Пролет“ в Айтос освен закупуването на готови играчки и игри по проекта, екипът е изработил собственоръчно развиващи материали засензо-моторното развитие на децатаи за структурирана игра с последователни действия в групата. Екипът споделя, че това допринася за когнитивното развитие, социалните умения, паметта и въображението, за преодоляването на затрудненията в усвояването на знанията, както и на ниската концентрация на внимание, повишената тревожност и лесната уморяемост на децата.. А чрез огледалата „на емоциите“, закупени по проекта, децата научават да познават емоциите и чувствата си.


В детска градина „Звездица“ в Бургас също са изградили различни кътове според вида на материалите - "Знам и мога", "Мога сам", "Играя и уча" и др. Децата вече имат и магнитна дървена дъска с героите от 4 любими приказки - „Трите прасенца“, „Червената шапчица“, „Пепеляшка“ и „Пинокио“. За всяка приказка има различни декори и кратък текст със съдържанието й. Приказните герои помагат на децата да научат по-лесно правилата в детската градина, да разберат по-практически понятията като „правилно“ и „нередно“, да обогатят пасивния си речник и да подобрят експресивната си реч. В градината вече има и обезопасен батут за развитие на моториката, голямо „Не се сърди човече“ за изграждане на екипност и овладяване на емоциите, както и материали за разпознаване на цветове и форми.
Много от пилотните детски градините са изградили и кътове, в които децата могат да се усамотят при нужда и да си осигурят повече спокойствие и тишина. В някои има слушалки за музикотерапия или просто за намаляване на околния шум за онези, които деца са чувствителни към него.
Още за проекта може да научите тук

Този проект е финансиран от Европейския съюз
© УНИЦЕФ-България, 2022
Информацията и възгледите в тази статия са на авторите и не отразяват офоцоална позиция на Европейския съюз. Институциите и органите на Европейския съюз или лице, действащо от тяхно име, не могат да поемат отговорност за начина, по който се ползва информацията, която се съдържа в този материал.
